Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2019 birželio 19d. 06:07

Baltarusijos energetikai susimąstė – kur reikės dėti Astravo elektrą naktį?

Astravo atominė elektrinė
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Astravo atominė elektrinė
Po to, kai pradės veikti Astravo atominė elektrinė, pasikeis visa Baltarusijos energetikos sistema, o didžiausi išbandymai užgrius per pirmuosius mėnesius. Apie tai leidiniui „Baltarusijos energetika“, kurį cituoja naujienų portalas tut.by, kalbėjo valstybinės bendrovės „Belenergo“ direktoriaus pavaduotojas ir vyriausiasis inžinierius Vladimiras Bobrovas. Jis neslėpė, kad iki šiol neaišku, kur reikės dėti elektrą naktį – balansavimo rezervų Baltarusija neturi, tinklai į Rusiją per menki, o Baltijos šalys žada atsijungti.

„Artimiausioje ateityje 50 proc. viso šalies elektros vartojimo patenkins nauja atominė elektrinė. Kitos jėgainės galės teikti tik pagalbines funkcijas. Tačiau sudėtingiausias periodas laukia tada, kai bus įjungtas pirmasis blokas“, – cituojamas visą Baltarusijos elektros sistemą valdančios „Belenergo“ vyriausiasis inžinierius V.Bobrovas.

Vėluoja statybos

Sunkumai susiję su galios pasikeitimais ir jos svyravimais. „Kad neįvyktų avarinė situacija, šį režimą reikės palaikyti naudojantis visos Baltarusijos elektros sistemos rezervu“, – sakė vyriausiasis inžinierius. Čia ir bus didysis iššūkis.

Ką reikės daryti naktimis, kai vartojimas smarkiai nukris? Tai kol kas dar nėra aišku, – sakė V.Bobrovas.

Jis pasakojo, kad dabar bandoma integruoti Astravo atominę elektrinę į bendrą elektros sistemą, todėl statomos rezervinės jėgainės, kurios padėtų balansuoti sistemą piko metu. Tačiau statybos vėluoja.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Astravo atominė elektrinė
Luko Balandžio / 15min nuotr./Astravo atominė elektrinė

„Objektyviai vertinant, mes matome, kad šių pajėgumų statyba jau vėluoja: pirmasis atominės elektrinės blokas, taip pat ir antrasis, remiantis prognozėmis, bus paleistas tada, kai rezervas nebus pajungtas“, – pripažino jis.

Kai šalyje yra didelis elektros gamintojas, būtinas ir stiprus rezervas. Pavyzdžiui, Lietuvoje elektros sistemos darbą reguliuoja Kruonio hidroakumuliacinė elektrinė, tačiau Baltarusija tokio objekto neturi. Beje, Baltarusija prašė Lietuvos teisės naudotis Kruonio pajėgumais, tačiau sutikimo negavo.

Rusija irgi nepadės

„Esant tokiai situacijai energijos sistema privalo naudotis tais režimais, kurie gali užtikrinti patikimą rezervo darbą ir planuojamą Baltijos šalių elektros sistemos atsijungimą nuo buvusios SSRS sistemos“, – sakė „Belenergo“ vyriausiasis inžinierius.

Vladimiras Bobrovas
Vladimiras Bobrovas

Beje, analogiška situacija klostosi ir su Ukraina.

„Taigi mums lieka linijų palaikymas iš Rusijos pusės. Deja, ir ten yra kai kurie ribojimai, pavyzdžiui, dėl elektros tinklų pralaidumo“, – pabrėžė V.Bobrovas.

Astravo atominė elektrinė
Astravo atominė elektrinė

Rusijos ir Baltarusijos elektros energijos pralaidumas yra nedidelis, o Rusija jau atsisakė investuoti į didesnio pralaidumo tinklus. Be to, šalis nejaučia elektros deficito, todėl nesuinteresuota pirkti Baltarusijos elektros daugiau, nei tai daro dabar.

Kur dėti elektrą naktį?

Tačiau tai ne vienintelė problema, kuri kamuoja Baltarusijos inžinierius. Elektros vartojimas piko metu taps tuo reikalingu rezervu Astravo atominei, tačiau ką reikės daryti naktį?

„Elektros sistema per vartojimo piką gali tapti 1200 megavatų rezervu, bet kai vartojimas kris, rezervas sumenks. Ką daryti naktimis, kai vartojimas smarkiai krenta? Tai kol kas dar nėra aišku. Žiemos metu mums padės elektra varomos jėgainės“, – atvirai kalbėjo „Belenergo“ vyriausiasis inžinierius.

„Sputnik“/„Scanpix“ nuotr./Astravo atominės elektrinės Baltarusijoje statybos
„Sputnik“/„Scanpix“ nuotr./Astravo atominės elektrinės Baltarusijoje statybos

Beje, jis atkreipė dėmesį, kad jėgainių darbas, įsijungus Astravo atominei, sumažės, jos praras dalį įplaukų.

Tačiau jų esą niekas neišmontuos – atominė elektrinė kartą per metus stabdoma mėnesiui tam, kad būtų perkrautas radioaktyvus kuras. Todėl išjungus reaktorių, Baltarusijos elektros poreikį tenkins kitos elektrinės. Tiesa, kiek tai kainuos dotacijų, V.Bobrovas neužsimena.

Pernai rudenį Baltarusijos energetikos ministerija skelbė, jog pirmasis reaktorius bus įjungtas 2019 m. kovą, tačiau dabar veiklos pradžia nukelta į rudenį.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Mano kiemas

Atsakingai kuriamas šeimos verslas

Video

07:18
03:45
36:33

Esports namai

Grožio programa 360°

URBAN˙/

Kiekvienas gali

Kiekvienas gali
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką