Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Kaip skaičiuoti saulės elektrinės atsipirkimo laiką?

Šiemet spalį atsiradus galimybei elektros energiją iš atsinaujinančių išteklių gaminti geografiškai kitoje vietoje, nei ji vartojama, nišine buvusi saulės energetika tapo prieinama ir aktuali plačiam gyventojų ratui – net daugiabučiuose gyvenantys žmonės gali turėti individualią saulės elektrinę. Kokias sąlygas reikia įvertinti skaičiuojant saulės elektrinės atsiperkamumą ir vertinant, ar ši investicija apsimoka?
Saulės energijos kolektoriai
Saulės energijos kolektoriai / „Scanpix“ nuotr.

Skaičiuojant saulės elektrinės atsipirkimą labai svarbu įvertinti, kad skaičiavimai yra jautrūs prielaidoms. Pavyzdžiui, jeigu skaičiuojame, kad elektros energija brangs minimaliai, o elektrinės priežiūros mokestis augs maksimaliai (5 %) – atsipirkimo laikotarpis išauga iki daugiau nei 11 metų. Šiuo atveju abi prielaidos būtų nekorektiškos.

Elektros energijos biržoje „Nord Pool“, kurioje Lietuva įsigyja elektrą, fiksuojama kainų augimo tendencija, atspindinti tarptautinėse rinkoje vykstančius procesus – didėjantį elektros vartojimą ir dėl augančios paklausos brangstančią elektrą.

„Elektros kainos vidurkis Lietuvoje siekia 12,3 ct/kWh – už mus mažiau moka tik vengrai ir bulgarai. Mūsų kaimynai latviai, lenkai ar estai esantys atitinkamoje grupėje moka 16,5-20,5 ct/kWh. Elektros kainos vidurkis Europos Sąjungos šalyse yra 24,7 ct/kWh. Reikėtų atkreipti dėmesį, kad mūsų elektros sistema sujungta su kontinentinės Europos tinklais ir šios jungtys bus toliau stiprinamos, tad aplinkinėse rinkose vykstantys procesai paveiks ir Lietuvos elektros tiekimo rinką“, – kalba Indrė Tursienė, išmanių energetikos sprendimų bendrovės „Ignitis“ Produktų valdymo skyriaus vadovė.

Galimybė užfiksuoti kainą

I. Tursienė atkreipia dėmesį, jog elektrinė perkama ir visa suma investuojama šiandien, o tai galima laikyti elektros kainos užfiksavimu.

„Vartotojas tampa nepriklausomas nuo elektros kainos svyravimų. Tačiau elektrai brangstant, saulės elektrinės sugeneruotos elektros vertė auga, tad investicijos atsipirkimo laikas trumpėja“, – aiškina I. Tursienė.

Investicija – infliacijos „nesuvalgytos“ lėšos

Teisiškai įtvirtinus galimybę elektrą iš saulės gaminti vienoje vietoje, o vartoti – kitoje, bendrovė „Ignitis“ Lietuvos vartotojams pristatė unikalią galimybę įsigyti jau pastatytą nutolusią saulės elektrinę internetinėje platformoje „Ignitis saulės parkai“. Ši platforma skirta suvesti saulės elektrinių statytojus ir vartotojus.

„Ignitis saulės parkų“ platformoje įdiegta elektrinės atsipirkimo skaičiuoklė paremta prielaidomis, kad vidutinis elektros brangimas per metus sieks 2,3 proc. – tai labai konservatyvus vertinimas.

„Pagal konservatyvią elektros brangimo prognozę, su ES parama įsigyta saulės elektrinė atsipirks per 7 metus, o be paramos – per maždaug 10 metų. Konkretus atsipirkimas kiekvieno vystytojo pateiktam projektui gali kiek skirtis. Dar logiška įvertinti infliaciją. Finansų ministerija ekonominės raidos scenarijuje numato, kad kitąmet vidutinė metinė infliacija sieks 2,3 proc., o 2021 ir 2022 metais – atitinkamai 2,1 ir 2 proc. Vadinasi, tiek per metus nuvertės neinvestuoti pinigai“, – sako I. Tursienė.

Anot jos, nesvarbu, ar gyventojas pats ketina įsirengti saulės elektrinę, ar pirkti ją jau pastatytą per „Ignitis saulės parkų“ platformą, investicijos atsipirkimo skaičiavimas bus tikslesnis nuolat atnaujinant duomenis apie elektros kainos metinį didėjimą, tiesiogiai lemiantį saulės elektrinės sugeneruotos energijos vertę.

Kontroliuojami ir nekontroliuojami mokesčiai

Skaičiuojant investicijas į elektrinę, reikia įvertinti ne tik jos įsigijimo kainą, bet ir naudojimosi tinklais mokestį, taip pat, kiek lėšų reikės skirti elektrinės priežiūrai. Gaminantiems elektros vartotojams, norintiems elektros perteklių „saugoti“ „Energijos skirstymo operatoriaus“ tinkluose, šios paslaugos kainą nustato Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT).

Nutolusių saulės elektrinių savininkams ar nuomininkams optimalu rinktis pasinaudojimo tinklais mokestį už instaliuotą savo elektrinės galią – kadangi visa nutolusios elektrinės pagaminta elektros energija pirmiausia perduodama į tinklus, pasirinkus šį būdą susigrąžintos kilovatvalandės kaina tampa mažiausia.

„Saulės elektrinių statytojai neturi įtakos elektros saugojimo tinkluose kainai. Skaičiuodami, per kiek laiko atsipirks saulės elektrinė įsigyta per „Ignitis saulės parkų“ platformą, darome prielaidą, kad minėtas mokestis didės iki 3 proc. per metus – tas pokytis turėtų būti artimas infliacijos dydžiui Lietuvoje“, – sako I. Tursienė.

Dar vienas mokestis, svarbus nustatant reikalingas investicijas į saulės elektrinę – jos priežiūros mokestis per 25 metus (saulės elektrinės gyvavimo laiką).

„Jeigu anksčiau aptarti veiksniai ir mokesčiai – elektros kainos didėjimas, infliacija, pasinaudojimo tinklais mokestis – sunkiai nuspėjami ir vienodi visiems gaminantiems vartotojams, tai priežiūros mokestis yra individualus dalykas. Jis priklauso nuo saulės elektrinės statytojo ir operatoriaus arba konkretaus vartotojo, jeigu jis individualiai įsirengė saulės elektrinę“, – kalba I. Tursienė.

Pavyzdžiui, „Ignitis gamyba“ statomos ir per „Ignitis saulės parkų“ platformą galutiniams gaminantiems vartotojams parduotos elektrinės priežiūra per metus kainuos apie 22,99 eurus už vieną kilovatą. Aptarnavimo mokestis – tai kasmetinis elektrinės būklės patikrinimas, nuvalymas, žolės pjovimas ir kiti būtini veiksmai, reikalingi užtikrinti maksimalų elektrinės efektyvumą.

„Mes esame numatę taisykles visiems saulės elektrinių statytojams, kurie naudosis mūsų platforma, kad metinis priežiūros mokestis, remiantis Europos Sąjungos praktika, negali didėti daugiau nei 5 proc. – tai yra vadinamosios „lubos“. Be to, saulės elektrinės statytojas savo investuotojams privalės pagrįsti būtinumą kelti minėtos paslaugos kainą. Saulės elektrinių priežiūros pabrangimą gali lemti darbo jėgos arba įrangos pabrangimas – tai įvertinti būtina. Kita vertus, norime, kad šis mokestis būtų kiek įmanoma labiau prognozuojamas“, – aiškina I. Tursienė.

Ji pabrėžė, kad į saulės elektrinės priežiūros mokestį nėra įtraukti garantiniai statybos ar gamybos broko taisymo kaštai – juos prisiima ir kompensuoja saulės parko vystytojas.

Kaip skaičiuoti atsipirkimą?

Gyventojas, kuris šiuo metu (kai elektros kaina yra 13 ct/kWh) per mėnesį elektros energijai išleidžia 20 eurų, per metus suvartoja 1846 kWh elektros energijos. Tiek elektros suvartojančio gyventojo poreikį patenkintų 1,8 kW saulės elektrinė, kurios įrengimas (be ES paramos) kainuotų 1665 eurus. Tokio galingumo saulės elektrinės pagamintos elektros energijos vertė per metus šiemet siektų 234 eurus (18 000 kWh* 0,13 Eur/kWh = 234 Eur).

Tuo tarpu elektrinės priežiūra per metus kainuotų 41,4 Eur, o pasinaudojimo tinklais mokestis – 46,8 Eur. Norint stebėti atsipirkimo laiką, reikėtų kasmet fiksuoti saulės elektrinės pagamintos elektros vertės ir išlaidų skirtumą, remiantis aktualiomis elektros ir paslaugų kainomis.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Miškasodyje dalyvavę „Herbalife“ nepriklausomi partneriai pagerino savo pačių rekordą – pasodino daugiau nei 3 tūkst. medžių
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius