Dabar populiaru
Publikuota: 2020 vasario 24d. 17:58

Ministerija: juntamas individualių nuotekų įrenginių poveikis požeminiams vandenims

Į Nerį Vilniaus Antakalnyje tekėjusias nuotekas stabdo bonais
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr. / Nuotekos

Pastebėjus individualių nuotekų įrenginių poveikį požeminiams vandenims, savivaldą ir vandens tiekėjus ketinama įpareigoti labiau prisėdėti prie individualių nuotekų tvarkymo kontrolės, žada Aplinkos ministerija.

Taršos prevencijos politikos grupės patarėja Agnė Kniežaitė-Gofmanė pranešė, kad ministerija be kita ko ketina numatyti ir papildomus reikalavimus dėl nuotekų tvarkymo individualių namų savininkams.

„Jaučiamas individualių nuotekų valymo įrenginių poveikis požeminiam vandeniui. Turime kvartalų, kuriuose yra įdiegta daug individualių, kiekvienas sklypas iš esmės turi po atskirą nuotekų valymo įrenginį ir po gręžinį. Tai įvertinti tą poveikį labai svarbu ir atitinkami dėl tų įrenginių naudojimo “, – pirmadienį Seime vykstančioje konferencijoje apie nuotekų ir skystųjų atliekų tvarkymą pranešė A.Kniežaitė-Gofmanė.

Vėliau BNS ji teigė, kad yra planuojamas „situacijos tyrimas“ ir po detalios analizės bus apibendrinamas „poveikis ir sprendžiama dėl galimų būsimų reikalavimų“.

Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Lietuvos aplinkos ministerija
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Lietuvos aplinkos ministerija

„Tik dabar jį (tyrimą – BNS) inicijuojame. Reikalingi viešieji pirkimai“, – tvirtino ministerijos atstovė, pasak kurios, Lietuvoje dar niekada nėra daryti nuotekų poveikio gruntui tyrimai.

Konferencijoje A.Kniežaitė-Gofmanė taip pat pripažino, kad dabar su individualių nuotekų tvarkymu aplinkos apsaugos institucijos „negali susitvarkyti“.

„Todėl manome, kad papildomų funkcijų reikėtų tiek savivaldai, tiek viešiesiems vandens tiekėjams, kad jie taip pat galėtų prisėdėti prie individualių nuotekų tvarkymu kontrolės. Taip, bus registras jis padės, bet vis dėlto aplinkos apsaugos kontroliuojančios institucijos tikrai neturės pajėgumų apeiti tiek (daug – BNS) individualių nuotekų tvarkymu įrenginių “, – konferencijoje kalbėjo ministerijos atstovė.

Pasak jos, kai kurios savivaldybės, pavyzdžiui, Vilniaus miesto, turi pasitvirtinusi nuostatas dėl individualių nuotekų tvarkymo, kontroliuoja, kaip jos vykdomos.

„Iki šiol savivaldybės orientavosi į centralizuotą tvarkymą, o mes sakome, kad tas individualus tvarkymas irgi turi rūpėti savivaldybei. Tai bus reglamentuota įstatyme“, – aiškino ministerijos atstovė.

Dabar individualių nuotekų tvarkymą kontroliuoja valstybinės aplinkos apsaugos priežiūros institucijos. Pagal naują tvarką, jeigu ji bus patvirtinta, šios įstaigo įsikištų tik paaiškėjus faktams dėl aplinkos teršimo, o individualių nuotekų tvarkymo stebėtų ir už pažeidimus sankcijas pritaikytų savivalda ir vandens tiekėjai.

A.Kniežaitė-Gofmanė konferencijoje taip pat pranešė, kad ministerija ketina numatyti ir papildomus reikalavimus individualiai tvarkantiems nuotekas.

„Tikrai negalime įsitikinti, kad visos tos sistemos veikia ir veikia tinkamai, gali užtikrinti tą išvalymo lygį, kuris nurodytas to įrenginio dokumentuose. Galvojame apie papildomus įpareigojimus imti mėginius ir kartą metuose įsitikinti, koks išvalymo lygis konkrečiuose valymo renginiuose“, – kalbėjo A.Kniežaitė-Gofmanė.

Vėliau ji BNS patikslino, kad planuojama įpareigoti individualių namų savininkus sudaryti jų turimų valymo įrenginių nuolatinės priežiūros sutartis.

„Kad tikrai kompetentingi specialistai galėtų užtikrinti, kad tas valymo įrenginys tikrai gerai veikia, kaip tos nuotekos iš tiesų yra išvalomos faktiškai. Kartą per metus pasitikrinti paimant mėginį“, – sakė A.Kniežaitė-Gofmanė.

A.Kniežaitės-Gofmanės teigimu, individualių nuotekų tvarkymo sistemos inventorizacija jau vyksta ir planuojama baigsis iki vasaros pabaigos.

„Padėsime (ministerija – BNS) savivaldybėms inventorizuoti visus tvarkančius nuotekas individualiose sistemose ir vėliau tą informaciją naudosime registrui įsteigti“, – teigė ji.

Ministerijos atstovė tokį registrą tikisi turėti iki 2023 metų.

A.Kniežaitės-Gofmanės skaičiavimais, dabar 24 proc. šalies gyventojų nuotekas tvarko individualiai.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Ypatingos

Ypatingos

06:42
10:09

Esports namai

URBAN˙/

Metas ruošti automobilį

Sveikata

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką