Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Naftos kainas JAV smukdo eksporto draudimas

JAV skalūnų naftos gamintojai vis labiau nerimauja dėl vietos rūšies naftos ir tarptautinėje rinkoje prekiaujamos rūšies naftos kainų skirtumo, dėl kurio jų problemos, anot jų, dar padidėja, rašo britų verslo dienraštis „The Financial Times“.
Naftos gavyba
Naftos gavyba / „Scanpix“/AP nuotr.

Nuo sausio mėnesio WTI ir „Brent“ rūšių naftos kainų skirtumas gerokai padidėjo ir praėjusį penktadienį sudarė apie 9 JAV dolerius.

JAV naftos gamintojai tvirtina, kad tokį skirtumą iš dalies lemia JAV taikomi apribojimai naftos eksportui ir ragina juos panaikinti.

Didžiausios JAV naftos žvalgymo ir gavybos įmonės „ConocoPhillips“ vadovas Ryanas Lance‘as Senato energetikos komitetui anksčiau šį mėnesį sakė, kad dėl tokio skirtumo naftos kainų kritimo poveikis dar padidėja.

Didžioji JAV skalūnų naftos gavybos dalis taptų nerentabili, jei naftos kaina smuktų iki 40 JAV dolerių už barelį.

„Esame nepalankioje konkurencinėje padėtyje. Mūsų užsienio konkurentai plečia verslą visame pasaulyje, nes panašios kokybės produktą parduoda už didesnę kainą“, – pareiškė jis.

Jo teigimu, didžioji JAV skalūnų naftos gavybos dalis taptų nerentabili, jei naftos kaina smuktų iki 40 JAV dolerių už barelį. Penktadienio prekybos sesijos pabaigoje WTI kaina sudarė apie 46 JAV dolerius už barelį.

Panašią nuomonę išreiškė ir kitos įmonės.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Naftos išgavimas
AFP/„Scanpix“ nuotr./Naftos išgavimas

Pavyzdžiui, „Pioneer Natural Resources“ vadovas Scottas Sheffieldas Atstovų Rūmų energetikos komitetui šį mėnesį sakė, kad JAV įmonių padėtis, palyginti su užsienio gamintojais, yra nepalanki, nes jos negali savo produkto parduoti pasaulinėmis kainomis.

„Jeigu dabartinės tendencijos tęsis ir eksporto uždraudimas nebus panaikintas, JAV skalūnų naftos gavyba nebedidės arba neproporcingai mažės“, – pareiškė jis.

JAV naftos eksportas pastaruoju metu didėjo ir gruodį sudarė 442 tūkst. barelių per dieną. Didžioji dalis šio kiekio eksportuojama į Kanadą, tačiau bendras eksportas vis dar sudaro mažiau nei 5 proc. gavybos.

Kai kurie analitikai tvirtina, kad naftos eksporto liberalizavimas padėtų JAV gamintojams.

Tačiau JAV naftos perdirbėjai, kuriems mažesnės naftos kainos vidaus rinkoje yra naudingos, pasisako prieš tokį liberalizavimą.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Miškasodyje dalyvavę „Herbalife“ nepriklausomi partneriai pagerino savo pačių rekordą – pasodino daugiau nei 3 tūkst. medžių
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius