-50% metinei prenumeratai. Velykų dovana!
Prenumeruoti

Po septynių dešimtmečių Meksika pagaliau ryžosi atverti naftos pramonę užsienio investuotojams

Meksika šią savaitę planuoja panaikinti dar nuo XX a. ketvirtojo dešimtmečio šalyje esantį valstybinės naftos bendrovės „Pemex“ monopolį. Trečiadienį šalies vyriausybė paskelbs pirmąjį aukcioną dėl privačių investuotojų pritraukimo į Meksikos naftos sektorių, kurio vertė 2018 m. sieks 62,5 mlrd. dolerių, praneša naujienų svetainė bloomberg.com.
„Pemex“ degalinė
„Pemex“ degalinė / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

„Pemex“ turi monopolį Meksikos naftos sektoriuje nuo 1938 m., kuomet tuometis šalies prezidentas Lazaro Cardenas nacionalizavo šalies naftos telkinius.

Nuo planuojamų aukcionų sėkmės priklausys, ar Meksikos prezidentas Enrique Pena Nieto prisidės prie dešimtmetį trunkančio naftos gavybos mažėjimo sustabdymo, ir ar įvykdys savo pažadus padvigubinti ekonomikos augimo tempus iki 2018 m.

Naftos gavybos apimtys Meksikoje nukrito beveik 50 proc. 2014 m. ir dėl to šalies vyriausybė buvo priversta sumažinti savo išlaidas. 

Naftos gavybos apimtys Meksikoje nukrito beveik 50 proc. 2014 m. ir dėl to šalies vyriausybė buvo priversta sumažinti savo išlaidas. 

„Šis procesas yra gyvybiškai svarbus. Tau puiki proga Meksikai mobilizuoti savo ekonomiką ir pasiekti 5 proc. augimo tempą, tokį, kokio nebuvo pastaruosius 30 metų“, – sakė buvęs Meksikos vadovas Vincente Foxas.

Trečiadienį vyksiančio aukciono metu Meksikos vyriausybė sieks pritraukti investuotojus į naftos telkinius sekliuose pietrytiniuose Meksikos įlankos vandenyse. Apie savo dalyvavimą jau paskelbė 17 įmonių, tarp kurių yra ir tokios naftos milžinės kaip „Exxon Mobil Corp.“ ir „Chevron Corp.“.

V.Foxas taip pat teigė besiderantis su vienu privačių investicijų fondu, kuris planuoja dalyvauti aukcione.

Leidimas privatiems investuotojams dalyvauti naftos pramonėje reiškia didžiulį pokytį šaliai, kurioje kelios kartos mokinių buvo raginamos didžiuotis „Pemex“ ir kurioje buvo minimos metinės, kuomet Meksikos naftos telkiniai buvo nacionalizuoti ir atimti iš JAV bei Didžiosios Britanijos įmonių.

L.Cardenui daugiau negu prieš 70 metų nacionalizavus bendrovei „Royal Dutch Shell Plc“ ir kitoms priklausiusius naftos telkinius, meksikiečiai net aukojo savo juvelyrinius dirbinius ir turtą vyriausybei.

Energetika Meksikoje yra jautri tema jau daugelį metų ir būtent dėl jos 1994 m. šalis vos neatsidūrė už Šiaurės Amerikos laisvosios prekybos sutarties, apimančios Meksiką, JAV ir Kanadą, ribų.

Prezidentas E.Pena Nieto sausį buvo priverstas sumažinti biudžeto išlaidas, kuomet „Pemex“ produkcijos apimtys smuko dešimtus metus iš eilės, o naftos kainos pasaulio rinkoje ir toliau mažėjo. 

Atverdama savo energetikos rinką Meksika seka kitų besivystančių šalių, pavyzdžiui, Brazilijos, pėdomis.

Dėl to Meksika pagal naftos išgavimą nukrito į dešimtą vietą iš penktos, kurioje ji buvo dar 2004 m., kuomet šalį lenkė tik Saudo Arabija, Rusija, JAV ir Iranas.

Atverdama savo energetikos rinką Meksika seka kitų besivystančių šalių, pavyzdžiui, Brazilijos, pėdomis.

Pastaroji Lotynų Amerikos šalis dar XX a. dešimtajame dešimtmetyje priėmė įstatymus, kuriais buvo panaikinta valstybinės įmonės monopolija naftos rinkoje.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Įsirenkite šildymą oras–vanduo ir gaukite kompensaciją net iki 70 proc.
Reklama
Kas svarbu įrengiant biurą: keturios interjero dizaino tendencijos
Reklama
Pavasario savaitgaliams ar atostogoms – laikas pajūryje: ne tik pailsėsite, bet ir sustiprinsite sveikatą
Reklama
Norintiems investuoti į NT projektų plėtrą – kaip išsirinkti projektą pagal paskirtį?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius