Dabar populiaru
Publikuota: 2018 liepos 16d. 09:02

Su Vyriausybe susitarusi „Danpower“ nutylėjo apie milijonus Rakauskams

Augustinas ir Artūras Rakauskai (nuotr. kairėje) ir jų partneris Alvydas Žabolis atšaukia savo pasitraukimą iš „Danpower Baltic“ 15min tema
Eriko Ovčarenko ir Juliaus Kalinsko / 15min nuotr. / Augustinas ir Artūras Rakauskai (nuotr. kairėje) ir jų partneris Alvydas Žabolis atšaukia savo pasitraukimą iš „Danpower Baltic“

Bent 18 mln. eurų vertos taikos sutarties su valstybe siekianti bendrovė „Danpower Baltic“ nutylėjo svarbią šio proceso detalę. Už kadro paliktas susitarimas, kuris rodo, kad taikos sutartis didelius pinigus pirmiausiai atneš ne Vokietijos investuotojams, o jų partneriams Lietuvoje.

Suprasti akimirksniu

  • „Danpower Baltic“ valdė 75 proc. akcijų Kauno elektrinėje, kuri siekia valstybės remiamo elektros supirkimo tarifo.
  • Pernai, gerokai prieš taikos sutarties sudarymą, iš Lietuvos verslininkų buvo nupirkti likę 25 proc. akcijų.
  • Iki šiol deklaruota, kad lietuviai verslininkai iš to uždirbo 82 tūkst. eurų. Valstybės remiamo tarifo patvirtinimas šią sumą padidintų dar 2,4 mln. eurų.
  • „Danpower Baltic“ nuslėpė informaciją apie šio papildomo susitarimo egzistavimą.

Teismas kol kas nepatvirtino valstybės remiamo tarifo Lietuvos ir Vokietijos verslininkų kontroliuojamos įmonės „Danpower Baltic“ elektrinei Kaune. Tokį tarifą jiems turi užtikrinti S.Skvernelio Vyriausybės patvirtinta taikos sutartis.

Ant teismo svarstyklių – ne tik keliolika milijonų iš elektros vartotojų kišenės, kuriuos per 12 metų uždirbti siekia „Danpower Baltic“.

15min išaiškino, kad taikos sutarčiai palankaus teismo verdikto vertė – 2,4 mln. eurų, kuriuos nuo kelionės į Lietuvos verslininkų rankas skiria tik vienas teismo sprendimas.

Iki šiol buvo skelbiama, kad taikos sutarties patvirtinimas neduos jokios greitos naudos nei Vokietijos kompanijai „Danpower“, nei jų partneriams Lietuvoje – Alvydui Žaboliui bei Artūrui ir Augustinui Rakauskams. Tačiau tai nebuvo tiesa. Žinodami apie papildomą susitarimą dėl 2,4 mln. eurų, verslininkai tai nuslėpė nuo visuomenės.

Ranka (ne)pasiekiami milijonai

Norint suprasti, kokią tiesioginę naudą taikos sutartis gali duoti Lietuvos verslininkams, pirmiausiai reikia suvokti „Danpower Baltic“ valdomų įmonių struktūrą bei istoriją. O konkrečiai – vienos įmonės valdymą. Ši įmonė – tai bendrovė „Danpower Baltic Taika Elektrinė“, kuriai taikos sutartimi ir siekiama suteikti valstybės remiamą elektros supirkimo tarifą.

Šiuo metu Vokietijos ir Lietuvos verslininkų kontroliuojama „Danpower Baltic“ valdo visas šios bendrovės akcijas. Tačiau taip buvo ne visada. Ši bendrovė prasidėjo nuo lietuviškų investicijų, ji buvo kontroliuojama Rakauskų šeimos. Dar pernai Rakauskai ir jų partneris A.Žabolis kontroliavo ketvirtadalį šios įmonės akcijų. Ir būtent apie šias akcijas sukasi milijoninė suma, kuri A.Žaboliui ir Rakauskams atiteks tik tokiu atveju, jei teismas patvirtins valstybės remiamą tarifą Kauno elektrinei.

Būtent apie šias akcijas 15min dar gegužę teiravosi „Danpower Baltic“. Ir būtent apie jas buvo pateikta ne visa informacija, susitarimą dėl milijoninės sumos paliekant už kadro.

Pasakė apie tūkstančius, milijonus pamiršo

Bendra Vokietijos ir Lietuvos verslininkų kontroliuojama įmonė „Danpower Baltic“ dar 2014 m. įsipareigojo iš Rakauskų bei A.Žabolio nupirkti likusius 25 proc. bendrovės „Danpower Baltic Taika Elektrinė“ akcijų. Sandorio vertė tiesiogiai priklausė nuo valstybės remiamo elektros supirkimo tarifo. Buvo sutarta dėl dviejų labai aiškiai apibrėžtų variantų:

  • Jei valstybė užtikrina aukštesnę elektros supirkimo kainą, 25 proc. įmonės akcijų pardavimas Rakauskų ir A.Žabolio kontroliuojamai įmonei „Geco Investicijos“ atneša beveik 2,5 mln. eurų pajamų.
  • Jei skatinamojo tarifo elektrinė negauna, akcijų paketas parduodamas už 82 tūkst. eurų.

Lietuvos verslininkai savo akcijų paketą pardavė prieš metus, pernai liepą. Tuo metu skatinamojo tarifo Kauno elektrinė neturėjo, o teismų procesai buvo toli iki finišo. 15min pradėjus nagrinėti šią istoriją, akcijų pardavimo sandorio vertė nebuvo žinoma. Taigi kreipėmės į „Danpower Baltic“ su prašymu patikslinti, už kokią sumą – tūkstančius ar milijonus eurų – šios akcijos buvo nupirktos.

„Danpower Baltic“ pateiktas atsakymas – 82 tūkst. eurų. Būtent tokią sumą įmonė nurodė 15min pateiktame komentare, nė žodžiu neužsimenant apie kokius nors papildomus susitarimus. Be to, Vokietijos bendrovės „Danpower“ finansų direktorius Burkhardas Vogelis aiškiai kalbėjo apie panaikintą skatinamąjį tarifą ir „atsižvelgiant į tai“ Lietuvos partneriams sumokėtą mažesnę sumą.

„Norime pabrėžti, kad skatinamąjį elektros supirkimo tarifą Kauno elektrinės projektas aukcione laimėjo 2013 metais. Tarifo panaikinimas šias investicijas pavertė nuostolingomis, o projektas nepasiekė planuotų finansinių rodiklių. Atsižvelgiant į tai, 2017 m. „Danpower Baltic“ likusią „SSPC-Taika“ (toks buvo ankstesnis Kauno įmonės pavadinimas) akcijų dalį įsigijo už 82 tūkst. eurų“, – gegužę raštu pateiktame komentare teigė B.Vogelis.

„Danpower“ nuotr./Burkhardas Vogelis
„Danpower“ nuotr./Burkhardas Vogelis

Dabar aiškėja, kad „Danpower Baltic“ atsižvelgė ne tik į tai. Prieš pusantros savaitės pateikti nauji dokumentai rodo, kad egzistuoja papildomas susitarimas su daug didesne verte, o „Danpower Baltic“ nutylėjo informaciją apie jo egzistavimą.

Taikos sutartis – kelias į storesnę piniginę

„Danpower Baltic“ įmonių grupės dokumentuose radome pakankamai detalų akcijų pirkimo sandorio aprašymą. Verslininkai nemelavo sakydami, kad akcijos pernai nupirktos už 82 tūkst. eurų. Bet dokumentuose buvo dar vienas sakinys, kurio B.Vogelis nepasakė: „Jei lengvatinis elektros tarifas galios, už įsigijimą bus papildomai sumokėta 2,4 mln. eurų.“

Taigi teismo sprendimas dėl skatinamojo tarifo reikšmingas ne tik bendram lietuvių ir vokiečių verslui. Jei teismas patvirtins valstybės remiamą tarifą, Rakauskams ir A.Žaboliui tai garantuos papildomus milijonus.

Kreipėmės į „Danpower Baltic“ su prašymu paaiškinti šio sandorio detales. Vienas klausimas – kodėl informacija apie papildomą susitarimą dėl 2,4 mln. eurų buvo nutylėta – liko apskritai neatsakytas.

„Tik tada, kai bus atstatytas skatinamasis tarifas, įsigalios atitinkami akcininkų susitarimai dėl įmokų, išmokų ir kitų tarpusavio įsipareigojimų“, – raštu pateiktame komentare teigia „Danpower Baltic“ generalinis direktorius Artūras Kliukevičius.

Paklaustas, kokia bus Rakauskams ir A.Žaboliui numatytų 2,4 mln. eurų kilmė, A.Kliukevičius nurodė, kad tai bus bendrovės „Danpower Baltic“ lėšos. „Šis sandoris įgyvendinamas ne papildomais akcininkų įnašais, o „Danpower Baltic“ lėšomis“, – teigia A.Kliukevičius.

Primename, jog taikos sutartis su „Danpower Baltic“ sudaryta po to, kai jos verslininkai siekė įvairiais kanalais, įskaitant ir premjero aplinką. Premjeras S.Skvernelis patvirtina asmeniškai pažįstantis „Danpower Baltic“ akcininką Artūrą Rakauską, bet tikina, kad šie santykiai nėra artimi. Premjeras patvirtina bendravęs su šiuo verslininku tiek eidamas Vyriausybės vadovo pareigas, tiek iki to.

Mažiausiai vienas premjero susitikimas su „Danpower Baltic“ akcininku buvo nuslėptas nuo visuomenės. A.Rakauskas pernai vasarį lankėsi Vyriausybėje ir susitiko su S.Skverneliu. Premjero viešai skelbtoje darbotvarkėje A.Rakausko vizitas nebuvo nurodytas. Anot S.Skvernelio, apie „Danpower Baltic“ reikalus jis su A.Rakausku nekalbėjo.

„Danpower Baltic“ prašymu, pateikiame pilną A.Kliukevičiaus komentarą:

Šiuo metu „Danpower Baltic“ valdo 100 proc. „Danpower Baltic Taika“ elektrinės akcijų.

Skatinamąjį elektros supirkimo tarifą Kauno elektrinės projektas viešame aukcione laimėjo 2013 m. Tačiau tarifo panaikinimas šias investicijas pavertė nuostolingomis, o projektas nepasiekė planuotų finansinių rodiklių. Atsižvelgiant į tai, 2017 m. „Danpower Baltic“ likusią 25 proc. Kauno elektrinės akcijų dalį įsigijo už 82 tūkst. eurų.

Tik tada, kai bus atstatytas skatinamasis tarifas, įsigalios atitinkami akcininkų susitarimai dėl įmokų, išmokų ir kitų tarpusavio įsipareigojimų.

Visa informacija, nesudaranti komercinės paslapties, yra viešai prieinama – atskleista finansinėse ataskaitose.

Mes, kaip Vokietijos kapitalo bendrovė, gerai suprantame ir ypatingai vertiname laisvos žiniasklaidos svarbą ir jos ypatingą vaidmenį informuojant visuomenę. Ir, kaip tos pačios visuomenės dalis, turime teisę tikėtis žurnalistų atsakomybės už savo veiklą.

Deja, pastarojo meto jūsų publikacijos apie mūsų kompaniją panašesnės ne į norą sužinoti ir atskleisti tiesą, o į tribūną tų šešėlinių veikėjų, kurie visą laiką priešinosi sąžiningai konkurencijai ir kūrė kliūtis mūsų investicijoms į atsinaujinančią energetiką Lietuvoje.

Nepaisant to, esame ir toliau pasiruošę skaidriam dialogui – jeigu jums išties rūpi tiesa, o ne vienos interesų pusės atstovavimas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

15min iš Maskvos 24sek

Šaras sunkiai rinko žodžius: „Mūsų fronte nieko naujo – toliau dalijame pergales“

24sek

Istorinę pergalę rankoje laikiusį „Žalgirį“ Maskvoje pražudė S.Rodriguezo bombos

Gyvenimas

Paslaptinga liga garsų solistą nustūmė į visuomenės užribį: sklinda nemalonus kvapas

24sek

17 taškų pranašumą išbarstęs „Rytas“ krito po netaiklaus metimo paskutinę sekundę

15min tema Aktualu

Pasaulio dešinieji sukilo prieš JT migracijos paktą: keliama audra stiklinėje?

Aktualu

„Patikrinta 15min“ – pirmasis pasauliniu mastu pripažintas Baltijos šalių faktų tikrinimo projektas

Pasaulis kišenėje

Aplink pasaulį su kuprine: kodėl vienas pavojingiausių Australijos vorų – net nenuodingas

Atvirai su vadovu. A.Žukauskienė: apie jauno vadovo patyrimus, gyvenimo tikslą ir laimėtas bei pralaimėtas kovas

Aktualu

A.Ažubalis apie JT migracijos paktą: jis yra pavojingas

Išrinkite geriausias 2018 metų knygas

24sek

S.Jasaičio vedamas „Lietkabelis“ Čempionų lygoje užtikrintai nukovė ispanus

Vardai

Eimuntas Nekrošius paskutinį gyvenimo savaitgalį praleido pajūryje: „Jis buvo laimingas“

Ar pastebėjote Vilniaus viešojo transporto atsinaujinimą?

Gyvenimas

Giedrius gerina būstą sužalotam didvyriui: šis išgelbėjo paauglę, o dabar pagalbos reikia pačiam

Aktualu

„Proveržis“ tariantis dėl etatinio mokytojų apmokėjimo modelio: bus pildomi profsąjungų reikalavimai

Vardai

Katy Perry – daugiausiai uždirbanti dainininkė pasaulyje: iš pirmos vietos išstūmė Beyonce

Vardai

Atsisveikinimas su netikėtai išėjusiu Eimuntu Nekrošiumi: „Per anksti, gerokai per anksti...“

24sek

L.Lekavičius ir K.Pangosas buvo blankūs, o „Panathinaikos“ nugalėjo katalonus

Aktualu

Aiškėja, kodėl sumuštas F.Sanchezas: dviejų nacionalistų jausmus užgavo šūkis „Lietuva visiems“

Kultūra

Per sekundę – po devynis egzempliorius: taip perkama M.Obamos autobiografinė knyga

Naujienos

Vardai

Hiphopo duetas „Lilas ir Innomine“ pristato naują singlą „Kaip tau visgi tinka“

Vardai

15min studijoje – festivalio „Midsummer“ pristatymas su V.Petreikiu ir „G&G Sindikatu“

Verslas

Reitingų agentūra įvertino Lietuvą: patikima investicijoms, bet galima ir geriau

Aktualu

Tomas Viluckas: Tegul ministrai bijo Paskutinio teismo

Aktualu

Ko Vladimiras Putinas ir Donaldas Trumpas tikisi iš susitikimo Helsinkyje?

Vardai

„Galapagai“ įsuks bytą paplūdimyje ir Cirko palapinėje: kas už tai atsakingas?

Mokslas.IT

Kanadiečiai skundėsi sukčių skambučiais iš Lietuvos, bet lietuviai čia niekuo dėti

Vardai

Karališkoji šeima išplatino princo Louiso krikštynų nuotraukas: pamatykite išskirtinius kadrus

Sportas

Sielvartas Kroatijoje: toks šansas daugiau gali nepasikartoti

Aktualu

Dėl nužudymo teisiamas M.Mažeika-Asilas antrą kartą spjovė į teismo malonę: spręs, ar suimti

Verslas

„TransferGo Lithuania“ gavo elektroninių pinigų licenciją

Aktualu

Sekmadienį Šiaulių ir Vilniaus rajonuose nuskendo du žmonės

Aktualu

 Kučiūnų kaime nuo laiptų nukritęs kūdikis atsidūrė Alytaus ligoninėje

VMI nutarė palaukti, kol „Karbauskio rezidencijos“ statybos bus baigtos. Tada ir paaiškės, ar valstybė turėtų gauti mokesčius už šias statybas. Keista, tačiau „Agrokoncernas“ neteikia jokios informacijos nei apie statybų pabaigą, nei apie komplekso panaudojimą. Klausimas apie Ramūno Karbauskio žadėtą asteroidų stebėjimo stotį taip pat liko neatsakytas.
Verslas

Valstybinė mokesčių inspekcija „Karbauskio rezidencijos“ klausimą palieka atvirą

Aktualu

Dėl prastų JAV santykių su Rusija D.Trumpas kaltina pačią Ameriką ir FTB „raganų medžioklę“

Kultūra

Jubiliejinis „Devilstone“ 2018 – Velniui viskas gerai

Sportas

Juodoji Prancūzijos triumfo pusė: išdaužytos vitrinos, apversti automobiliai, riaušės ir mirtis

Netikėtas radinys: tyrinėdami Kopgalio teritoriją archeologai aptiko sensacingos medžiagos

Sportas

Prancūzijos žiniasklaida: „Tai yra amžina laimė, amžina legenda“

Gazas

Į „Samsonas Rally Rokiškis“ užregistravo Lietuvoje dar nematytą ralio automobilį

Vardai

Ypatingos

03:39
07:48

Gera keliauti kartu

Sveikata

Būk nesustabdoma

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką