Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Inkubatoriai reikalingi ir meno auginimui

Inkubatorius
asm.archyvas / Inkubatorius
Šaltinis: 15min
0
A A

Inkubatoriai gali būti skirti ne tik viščiukų, bet ir meno auginimui. Tokios vietos, kuriose sukuriamos puikios sąlygos kūrybai ir kūrybinių verslų plėtojimui, jau dygsta visoje Lietuvoje. Šiuo metu mūsų šalyje įgyvendinami aštuoni tokie projektai (keturi projektai jau baigti įgyvendinti): vienuose inkubatoriuose jau susibūrė menininkai, kiti ką tik atvėrė duris nuolatiniams gyventojams, treti — dar tik pradedami planuoti.

Inkubatoriai jau veikia Vilniuje, Raudondvaryje, Anykščiuose, Klaipėdoje, Šiauliuose ir Telšiuose. Netrukus duris atverti turėtų centrai Kaune bei Alytuje. Lėšų jiems kurti ir plėsti skirta iš  Europos Sąjungos (ES) paramos priemonės „Asistentas-2“.  Iš viso pagal šią priemonę  numatyta paskirstyti virš 77  mln. litų.

Daugialypė nauda

Menų inkubatorių idėja plačiai paplitusi Vakaruose. Po vienu stogu suburiami skirtingas šakas atstovaujantys menininkai, jiems suteikiama galimybė kūrybai reikalingas patalpas išsinuomoti gerokai pigiau nei rinkos kainomis, jie supažindinami su verslo pagrindais. Tikima, jog taip gali gimti naujos, inovatyvios įmonės, bendri kūrybiniai projektai.

Asmeninis archyvas/Inkubatoriuje
Asmeninis archyvas/Inkubatoriuje

Erdvės, kuriose galima rengti parodas, filmų peržiūras ar koncertus, padeda pritraukti ir daugiau žiūrovų, skatina visuomenės susidomėjimą čia gimstančiais projektais. Galiausiai, neretai inkubatoriai įrengiami apleistuose, tačiau išliekamąją vertė turinčiuose pastatuose: buvusio tabako fabriko Klaipėdoje, apleistame „Elnio“ fabriko pastate Šiauliuose, XVII amžiuje statyto Raudondvario dvaro arklidėse. Taigi, taip prisidedama prie vertingų, įdomių pastatų išsaugojimo.

Ten, kur erdvių trūksta labiausiai

Ypač menų inkubatoriai svarbūs mažesniems šalies miestams, kur jie tampa ir savotiškais kultūros centrais

Ypač menų inkubatoriai svarbūs mažesniems šalies miestams, kur jie tampa ir savotiškais kultūros centrais. „Mažuose miesteliuose yra daug mažiau vietų parodoms rengti, trūksta menininkams pritaikytų patalpų“, — pasakoja Telšių menų inkubatoriaus direktorė Palma Urbanavičienė. Centro šiame mieste įkūrimui iš ES paramos lėšų skirti beveik 5 mln. litų.

Inkubatoriaus atsiradimas Telšiuose — itin svarbus dėl čia veikiančių dviejų meno disciplinų švietimo įstaigų (Vilniaus dailės akademijos ir Žemaitijos kolegijos Telšių fakultetų). Naujos erdvės, kuriose galima kurti ir rodyti savo pasiekimus itin svarbios tam, kad jaunieji menininkai neišsibėgiotų į didmiesčius. Šiuo metu Telšių menų inkubatoriuje reziduoja 14 kūrybinių verslų atstovų, daugelis kurių mokslus baigė šiame mieste. Tikimasi, kad per trejus metus „gyventojų“ būrys pagausės iki dvidešimt penkerių. Čia veikia ir dizaino studija, trys privačios šokių mokyklos, veiklą pradėjo  pirmoji meno galerija Telšiuose.

Anykščiuose inkubatorius įkurtas senosios dvarvietės teritorijoje, greta regioninio parko direkcijos ir lankytojų centro.  Pasak inkubatoriaus direktorės, Daivos Perevičienės, jis įrengtas vertę praradusiame kultūros paveldo objekte, taip jį prikeliant naujam gyvenimui. Šiuo metu čia kuria devyni menininkai.

D. Perevičienė įsitikinusi, inkubatorius prisideda prie kultūrinio turizmo plėtojimo, padės gimti verslams, kuriantiems darbo vietas,  bei padės išlaikyti gabiausius menininkus Anykščiuose.

Menininkams reikia tinkamų erdvių

Menų inkubatorius dar tik „startuoja“. Manau, visko čia bus, ir mokymų, kūrybiniu dirbtuvių, užsiėmimų, koncertų. Ir tikiu, kad jis augs, dalinsis ir džiugins tuos, kurie mokės ir norės tai priimti

Puikus įrodymas, kad tokie siekiai — ne tuščios kalbos, yra dar neseniai sostinėje gyvenusi, o dabar Anykščiuose įsikūrusi dailininkė Justė Kamarauskaitė. „Labai džiaugiuosi, jog Anykščiuose atsidarė tokia menų studija. Juk dažnai, tokie tikri, subtilesni ir gilesni dalykai, kurie nematuojami vien pinigine išraiška, sulaukia mažiau dėmesio“, — svarsto ji. Pasak menininkės „suviliojo“ ir tai, kad gražioje vietoje esančiose patalpose už prieinamą kainą nuomojama visa jos kūrybai reikalinga įranga. „Menų inkubatorius dar tik „startuoja“. Manau, visko čia bus, ir mokymų, kūrybiniu dirbtuvių, užsiėmimų, koncertų. Ir tikiu, kad jis augs, dalinsis ir džiugins tuos, kurie mokės ir norės tai priimti“, — sako J. Kamarauskaitė.

Kad inkubatorius — tinkama vieta kūrybai ir savo verslo plėtojimui, mano Vilniuje, ant Vilnelės kranto įsikūrusio Užupio inkubatoriaus rezidentė, džiazo dainininkė Milda Arčikauskaitė. „Užupio meno inkubatorius yra unikali kūrybinė erdvė, kurioje aš galiu kurti muziką, repetuoti muzikinius projektus su kolegomis muzikantais.  Užupis – ypatinga vieta, man gera turėti savo studiją Vilniaus širdyje, jausti visą miestą“,  — vardina inkubatoriaus privalumus menininkė. „Būdama šio inkubatoriaus rezidentė, dalyvauju įvairiuose renginiuose ir taip dar labiau prisidedu prie kultūrinio savo gimtojo miesto gyvenimo “, — sako vokalistė.

Euroefektas
Euroefektas

 

 

 

 

 

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką