Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

19 svarbiausių naujojo Darbo kodekso punktų, kurie daugiau nesikeis

Derybos dėl Darbo kodekso – finišo tiesiojoje. Premjeras Saulius Skvernelis antradienį paskelbė, kad galutinai jau suderėta dėl 19 punktų, dėl kurių rastas kompromisas Trišalėje taryboje. Vienas Darbo kodekso kūrėjų Vilniaus universiteto Teisės fakulteto profesorius Tomas Davulis sako, kad tai pirmas atvejis, kai taryboje sutarta dėl svarbiausių dalykų.
Flashmobas už naują Darbo kodeksą
Flashmobas už naują Darbo kodeksą / Juliaus Kalinsko / 15min nuotr.

Darbdavių ir profsąjungų ginčai dėl jautriausių Darbo kodekso punktų jau baigti. Skelbiame 19 punktų, dėl kurių galutinai susitarta ir sudėlioti parašai. Kaip teigia VU Teisės fakulteto profesorius Tomas Davulis, abi pusės pagaliau parodė norą rasti kompromisą, todėl jau susitarta dėl svarbiausių punktų. „Visos derybų šalys suprato, kad reikalingas asmeninis indėlis, proveržis tam, kad ginčai būtų baigti“, – sakė jis.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Tomas Davulis
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Tomas Davulis

Tiesa, Trišalėje taryboje dar liko susitarti dėl streikų, lokautų, terminuotų darbo sutarčių. „Tačiau galime tvirtinti, kad pirmą kartą Lietuvoje Trišalėje taryboje pavyko susitarti dėl svarbiausios reformos“, – pastebėjo T.Davulis.

Liepą, kaip tikimasi, įsigaliosiančio Darbo kodekso 19 punktų, dėl kurių derybos baigtos:

1. Suminė darbo laiko apskaita įvedama esant būtinumui, įvykdžius informavimo konsultavimo procedūrą su darbo taryba ir atsižvelgus į profesinės sąjungos nuomonę.

2. Suminės darbo laiko apskaitos laikotarpis yra ne daugiau kaip 3 mėnesiai.

3. Suminės darbo laiko apskaitos atveju maksimalus darbo laikas per savaitę – 52 val. be papildomo darbo ir netaikant šio maksimalaus darbo laiko budėjimui.

4. Suminės darbo laiko apskaitos atveju viršvalandžiai apskaitomi po apskaitinio laikotarpio, kitiems režimams – po savaitės.

5. Maksimalus darbo laikas su papildomu darbu ir su viršvalandžiais – 60 val. per savaitę.

6. Naktinio darbo laiko apskaitinis laikotarpis – 3 mėnesiai.

7. Atostogos – 20 darbo dienų.

8. Papildomos ir pailgintos atostogos nustatomos Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimu.

9. Darbo taryba privaloma, jeigu dirba 20 ir daugiau darbuotojų. Viena vieta taryboje yra skiriama profesinės sąjungos nariui, kuris bus renkamas iš ne mažiau kaip 3 įmonės profesinių sąjungų kandidatais pasiūlytų įmonės darbuotojų. Jeigu darbovietėje daugiau kaip 1/3 darbuotojų priklauso įmonėje veikiančiai profesinei sąjungai, darbo taryba nesudaroma ir jos funkcijas vykdo įmonės profesinė sąjunga. Jeigu darbovietėje daugiau kaip 1/3 darbuotojų priklauso įmonėje veikiančioms profesinėms sąjungoms, darbo tarybos funkcijas vykdo įmonės profesinių sąjungų narių išrinkta profesinė sąjunga arba jungtinė profesinių sąjungų atstovybė.

10. Kol nepradeda veikti naujai išrinktos darbo tarybos – informavimą ir konsultavimą toliau vykdo profesinės sąjungos.

11. Trišalės tarybos nariai bus priimami remiantis socialinių partnerių sutartais ir Darbo kodekse nustatytais kriterijais.

12. Dalinio darbo naudojimas esant svarbioms ekonominėms priežastims, nustatomas Vyriausybės nutarimu.

13. Informaciją apie darbo užmokestį, dėl terminuotų sutarčių, nuotolinio darbo, ne viso darbo laiko ir laikinųjų darbuotojų, darbdavys privalo pateikti darbo taryboms pareikalavus.

14. Darbo arbitražo sprendimo nevykdymo pasekmė – maksimali 500 eurų bauda už kiekvieną nevykdymo savaitę, bet ne ilgiau kaip už šešis mėnesius, ir delspinigiai.

15. Darbo arbitražą inicijuoja abi kolektyvinio ginčo šalys susitarimu.

16. Darbinio teisnumo ir veiksnumo įtvirtinimas.

17. Kompensacija dėl kilnojamojo darbo ir lauko sąlygų.

18. Nedarbo draudimo išmokai gauti reikalingas 12 mėnesių darbo stažas būtų įgyjamas per 30 mėnesių laikotarpį. Nedarbo draudimo išmoka bus mokama 9 mėnesius (Nedarbo socialinio draudimo įstatymas).

19. Nauja socialinių, darbo įgūdžių lavinimo priemonė, savišvietos ir neformaliuoju suaugusių švietimo būdu įgytų kompetencijų vertinimo ir pripažinimo reglamentavimas, įsidarbinimo galimybių vertinimo ir paramos judrumui priemonės taikymo praplėtimai bei institucijų, galinčių skirti baudas už nelegalų, nedeklaruotą darbą ir nedeklaruotą savarankišką veiklą rato praplėtimo (Užimtumo įstatymas).

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Reklama
„Daktare, man pašalino tulžies pūslę, tačiau aš nesijaučiu gerai...“
„TOPsport A lygos tribūna“: „Panevėžio“ krizė, karštosios kėdės ir prezidentas svečiuose
Užsisakykite 15min naujienlaiškius