15min be reklamos

500 įmonių Lietuvoje sunešė daugiau nei pusę šalies biudžeto

Valstybinė mokesčių inspekcija paskelbė duomenis, kokios įmonės pernai sunešė daugiausia mokesčių. Tradiciškai sąrašo viršuje – naftos produktų, tabako akcizų mokėtojos. 15min pateikia visą 500 bendrovių sąrašą, kurios sunešė 57 procentus valstybės ir savivaldybių biudžeto pajamų.
Paskutinė pajamų deklaracijų diena VMI
VMI / Mato Miežonio / 15min nuotr.

Pernai 500 bendrovių į VMI sąskaitas sumokėjo 4,97 milijardo eurų mokesčių ir kitų įmokų – tai 12,7 procento daugiau nei prieš metus. 2017-aisiais ši suma siekė 4,41 milijardo eurų.

„Apskritai Lietuvos ekonomika auga, ir visas verslas jaučiasi gana komfortabiliai. Pasaulio ekonomika kyla, tad didelis verslas, TOP 500 bendrovių, tai natūraliai jaučia“, – vertina Lietuvos verslo konfederacijos Mokesčių komisijos pirmininkas Marius Dubnikovas.

Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Marius Dubnikovas
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Marius Dubnikovas

Jau skelbta, kad valstybės ir savivaldybių biudžetai pernai gavo iš viso 8,74 mlrd. eurų pajamų, arba 8,9 proc. daugiau nei 2017-aisiais. 500 didžiausių mokesčių mokėtojų į VMI sąskaitas sunešė 57 proc. šios sumos.

„Kažkaip kitaip turbūt ir negalėtų būti, nes stambusis verslas natūraliai neša į priekį. Aišku, galbūt norėtųsi, kad smulkusis ir vidutinis verslas turėtų didesnę dalį“, – sako M.Dubnikovas.

Šiemet pirmąjį pusmetį VMI yra paskelbusi mokesčių amnestiją – siūloma visiems mokesčių mokėtojams deklaruoti „pamirštas“ pajamas ir mokesčius sumokėti be jokių delspinigių ar baudų.

Lyderiai – akcizus mokančios bendrovės

Didžiausių mokesčių mokėtojų pirmasis trejetukas liko stabilus: „Orlen Lietuva“, „Okseta“ ir „Philip Morris Baltic“, šios bendrovės sumokėjo atitinkamai 379 mln. Eur, 227 mln. Eur ir 192 mln. eurų mokesčių.

Į 4 vietą iš 7-os pašoko „Klaipėdos nafta“, kurios sumokėtų mokesčių ir įmokų suma augo nuo 130 iki 175 mln. eurų. Į 5 vietą iš 4-os nusileido „Sanitex“ , į 6-ą iš 5-os – „Circle K Lietuva“.

2018 metais vietą 500 didžiausių mokesčių mokėtojų sąraše garantavo 1,832 mln. Eur įmokų suma – tiek sumokėjo UAB „Stronglasas“. Palyginimui, prieš metus vietą 500-uke užtikrino 1,709 mln. Eur mokesčių ir įmokų suma.

Daugiau nei 10 mln. eurų mokesčių ir įmokų sumokėjo 77 bendrovės.

Tarp mokesčių nėra įskaičiuotos įmokos į socialinio draudimo ar kitus ne VMI administruojamus fondus. VMI administruoja akcizų, PVM, pelno ir pajamų mokesčių surinkimą.

VMI į TOP 500 sąrašą įtraukia tuos juridinius asmenis, kurie sumokėjo daugiausia mokesčių ir kitų įmokų, atėmus mokėtojams sugrąžintas mokesčių sumas (neįskaitant biudžetinių ir viešųjų įstaigų).

Tačiau taip pat VMI atskirai išskiria ir daugiausia mokesčių sumokėjusių viešųjų įstaigų TOP50: pirmąsias pozicijas užėmė „Santaros klinikos“ (9,85 mln. Eur), „Kauno klinikos“ (9,18 mln. Eur), Vilniaus universitetas (6,57 mln. Eur), „Humana People to People Baltic“ (5,58 mln. Eur) ir Kauno technologijos universitetas (4,6 mln. Eur).

VMI: augino ekonomika ir administratoriaus veiksmai

VMI Atrankos ir paramos auditui departamento direktorius Valdas Buginskis aiškina, kad didesnę mokesčių ir įmokų sumą lėmė ekonomikos augimas, be to, jis mano, kad prisidėjo ir geresnis mokesčių administravimas.

„Į 2018 m. mokesčių surinkimo planą buvo įtraukta apie 130 mln. eurų (0,3 proc. BVP) papildomų pajamų iš mokesčių administravimo gerinimo — 2018 m. nacionalinio biudžeto pajamų surinkimo planas įvykdytas 100,7 proc., gauta 56,0 mln. eurų pajamų daugiau, nei buvo planuota“, – sako V.Buginskis.

Mokesčių, rinkliavų ir kitų įmokų suma pernai išaugo 9,9 proc., arba 729 mln. eurų.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Pajamų deklaravimas
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Pajamų deklaravimas

„Per 2018 m. į valstybės, savivaldybių biudžetus bei valstybės pinigų fondus daugiausia mokesčių, rinkliavų ir kitų įmokų pajamų gauta iš didmeninės ir mažmeninės prekybos, apdirbamosios gamybos, NT operacijų, transporto ir saugojimo sektorių bei profesinės, mokslinės ir techninės veiklos, jų dalis visoje 2018 m. pajamų struktūroje sudarė 71,9 proc., beveik tiek pat, kiek ir 2017 m. (71,8 proc.)“, – didelių pokyčių mokesčių mokėtojų struktūroje neįžvelgia V.Buginskis.

15min pateikia VMI sudarytą TOP500 mokesčių mokėtojų lentelę. Pateiktuose juridinio asmens duomenyse susumuoti visi sumokėti mokesčiai ir įmokos, įskaitant netiesioginius mokesčius (PVM, akcizai) bei gyventojų pajamų mokestį nuo išmokų, priskiriamų gyventojo A klasės pajamoms, kurį privalo apskaičiuoti, išskaičiuoti ir sumokėti į biudžetą tas pajamas išmokantys asmenys.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kaip inicijuoti daugiabučio renovaciją?
Reklama
Prasmingai ateičiai: 5 populiariausios vasaros stovyklos jūsų vaikui
Reklama
Iš Kauno į Dominikos Respubliką – studijuoti informatikos
Reklama
Šaltibarščiai pietums – nors ir kasdien: „Iki“ jungiasi prie festivalio ir skelbia specialių pasiūlymą skaniausiam vasaros valgiui
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką