Dabar populiaru
Publikuota: 2018 liepos 20d. 06:07

Darbdaviai įsiutę: darbuotojai „suserga“, o iš tiesų kepa šašlykus prie ežero

Padavėjas
Vida Press nuotr. / Padavėjas

Darbdaviai įtaria darbuotojus piktnaudžiaujant nedarbingumo lapeliais – jie neva suserga, tačiau paaiškėja, kad iš tiesų ligos metu šventė gimtadienį, poilsiavo prie ežero ar pan. „Atrodytų, kad gydymo įstaigose nedarbingumo pažymėjimai dalijami kaip saldainiai. Tu, Petriuk, 5 dienas gausi, o tu, Maryte, 8, nes man atnešei saldainių“, – pykčio neslėpė „Chačapuri“ kavinių tinklo direktoriaus pavaduotoja Gabija Andrijaitytė. „Sodra“ tikina, kad vasara čia nėra išskirtinė, tačiau piktnaudžiavimų nedarbingumo lapeliais pasitaiko.

Kai kuriose bendrovėse, o ypač restoranuose ir kavinėse, darbuotojus vasarą pradeda pulti klastingos ligos. Restoranų savininkai demaskuoja šias dažnai vos kelias dienas trunkančias ligas, mat „sergantys“ darbuotojai socialiniuose tinkluose dalijasi nuotraukomis iš pajūrio, ežerų pakrančių, festivalių ir pan.

„Sirgdama“ važiavo dirbti į banketą

G.Andrijaitytė vien pastaruoju metu pasakojo susidūrusi su 5 atvejais, kai darbuotojai turi nedarbingumo pažymėjimus, bet iš tiesų atostogauja ar net uždarbiauja kažkur kitur.

Labai dažnai išsiaiškiname iš socialinių tinklų, nes jie nebijo įsidėti nuotraukų iš ten, kur jie tuo metu yra – būna prie ežero, kepa šašlykus arba užsiima kita veikla, kas tikrai nėra sirgimas namuose, – aiškino restorano atstovė.

„Labai dažnai išsiaiškiname iš socialinių tinklų, nes jie nebijo įsidėti nuotraukų iš ten, kur jie tuo metu yra – būna prie ežero, kepa šašlykus arba užsiima kita veikla, kas tikrai nėra sirgimas namuose. Kartais pasako kiti darbuotojai. Labai piktina tokia situacija, nes mūsų darbas stoja. Reikia ieškoti kito žmogaus, be to, turime apmokėti tą laiką, kai žmogus pasidaro sau laisvalaikį“, – pasakojo kavinių tinklo atstovė.

Ji tikino, kad net ir vasarą įmonė atostogų negaili, tačiau net ir jas susiplanavę darbuotojai vis tiek sugeba netikėtai „susirgti“, kad nuvažiuotų į festivalį.

„Per šiuos penkerius metus, kol dirbu šitoje įmonėje, nebuvo taip, kad neduotume atostogų, jeigu žmogus įspėja prieš kelias savaites. Išleidžiame geranoriškai, planuojame, kas ką pakeičia, tikrai problemos jokios nėra. Bet jeigu aš sužinau, kad turiu bilietus į festivalį, kuris vyks po poros dienų, tai ką man daryti? Aš pasiimu biuletenį. Viskas yra taip paprasta“, – kartėlio neslėpė moteris.

Dienraščio „15 minučių“ nuotr. /Aptarnavimas
Dienraščio „15 minučių“ nuotr. /Aptarnavimas

Pasak jos, kartais „sergantys“ darbuotojai paprasčiausiai išvyksta dirbti kitur: „Viena darbuotoja susirgo, tačiau iš kitų žmonių sužinojau, kad ji nuvyko padirbėti į banketus. Mes kiekvieno netikriname, bet tokių atvejų pasitaiko, žmonės meluoja.“

G.Andrijaitytė pasikviečia tokius darbuotojus pasikalbėti, tačiau jie meluoja, kad tikrai sirgo, nors darbdavys ir matė jų nuotraukas prie ežero, jūros ar kitur.

Viena darbuotoja susirgo, tačiau iš kitų žmonių sužinojau, kad ji nuvyko padirbėti į banketus, – pasakojo G.Andrijaitytė.

„Sodra“ yra labai didelis biurokratinis aparatas. Žmogus turiu biuletenį kelioms dienoms, o „Sodra“ pradeda nagrinėti tą reikalą, tarkime, po 14 darbo dienų“, – moteris, kurios atstovaujamame tinkle dirba apie 50 žmonių, piktinosi ir tuo, kaip „Sodra“ sprendžia šią problemą. Tai, jos nuomone, yra tiek privačių, tiek valstybės lėšų švaistymas. Pirmąsias dvi nedarbingumo dienas apmoka darbdavys, o vėliau „Sodra“ moka 80 proc. žmogaus atlyginimo.

Problema – opi visam sektoriui

„Chačapuri“ tikrai nėra vienintelė viešojo maitinimo įstaiga, kurios darbuotojai, turėdami nedarbingumo lapelį, iš tiesų užsiima savo reikalais – dirba kitur arba pramogauja.

Dalis darbuotojų mato papildomą galimybę užsidirbti. 80 proc. atlyginimo iš „Sodros“ nedarbingumo metu gaunantys žmonės sugeba tuo metu įsidarbinti, taigi prisidurti nemenką sumą prie gaunamų pajamų iš valstybės.

Evalda Šiškauskienė, Lietuvos viešbučių ir restoranų asociacijos prezidentė 15min pasakojo, kad tai išties yra labai dažna problema.

Ši karta nėra lojali, – reziumavo E.Šiškauskienė.

„Ši karta nėra lojali“, – pasakojo E.Šiškauskienė. „Sergantys“ darbuotojai neretai išvyksta savo ligos metu padirbėti nelegaliai į Palangą arba Nidą, kartais tiesiog panaudoja nedarbingumo dienas savo atostogoms.

Kartais nutraukia pašalpos mokėjimą

„Sodros“ duomenimis, ligos išmokų, pagal išduotus nedarbingumo pažymėjimus, skaičius vasarą nepadidėja. Atvirkščiai, birželis, liepa, rugpjūtis ir rugsėjis yra mėnesiai, kai išmokų išmokama mažiausiai – tiek atvejų skaičiumi, tiek išmokų sumomis, 15min tikino „Sodros“ atstovas spaudai Saulius Jarmalis.

Kita vertus, iš tiesų pasitaiko atvejų, kai tiek darbuotojai, tiek darbdaviai mėgina piktnaudžiauti laikino nedarbingumo atvejais, pridūrė jis.

„Scanpix“ nuotr./Liga
„Scanpix“ nuotr./Liga

„Sodros“ specialistai nėra kompetentingi ir negali nuspręsti, ar nedarbingumo pažymėjimas išduotas pagrįstai, tai yra – įvertinti žmogaus sveikatos ir darbingumo būklę. Nedarbingumo pažymėjimus išduoda tik sveikatos priežiūros įstaigų gydytojai, kurie atsako už asmens sveikatos būklės įvertinimą“, – 15min rašo S.Jarmalis.

Net tuo atveju, kai kyla įtarimų, jog nedarbingumo pažymėjimas išduotas nepagrįstai arba žmogus sirgdamas pažeidžią elgesio nedarbingumo metu taisykles, pavyzdžiui, keliauja į užsienį, nors jam nustatytas sveikatą tausojantis režimas, priimti sprendimą dėl žmogaus sveikatos būklės ir darbingumo žmogus kviečiamas į nedarbingumo pažymėjimą išdavusios sveikatos priežiūros įstaigos Gydytojų konsultacinę komisiją (GKK), aiškino specialistas.

Jeigu žmogus be pateisinamų priežasčių pažeidė elgesio nedarbingumo metu tvarką, „Sodra“ ligos išmokos neskiria arba jos mokėjimą nutraukia nuo pažeidimo padarymo dienos.

„Sprendimas kiekvienu atveju priimamas individualiai, įvertinant visas aplinkybes ir faktus, turinčius įtakos sprendimo priėmimui. Elgesio taisyklių nedarbingumo metu pažeidimus apdraustiems asmenims turi teisę nustatyti asmens sveikatos priežiūros įstaigos gydytojai, „Sodros“ nedarbingumo kontrolės vyriausieji specialistai, tik remdamiesi dokumentais, patvirtinančiais elgesio taisyklių pažeidimus.

Be to, elgesio taisyklių nedarbingumo metu pažeidimus apdraustiems asmenims gali nustatyti ir jų darbdaviai, sudarę komisiją.

Jeigu elgesio taisyklų laikinojo nedarbingumo metu pažeidimą nustato asmens sveikatos priežiūros įstaigos gydytojai arba asmens darbdavio sudaryta komisija, „Sodra“ pakartotinai nevertina, ar asmuo pažeidė elgesio taisykles nedarbingumo metu.

Elektroninių nedarbingumo pažymėjimų bei elektroninių nėštumo ir gimdymo atostogų pažymėjimų išdavimo taisyklės suteikia vienodą teisę tiek asmens sveikatos priežiūros įstaigos gydytojams, tiek asmenų darbdaviams, tiek „Sodrai“ nustatyti elgesio taisyklių pažeidimo faktą.

Jeigu darbdavys pateikia dokumentus, patvirtinančius, jog apdraustasis pažeidė elgesio taisykles laikinojo nedarbingumo metu, priimami atitinkami sprendimai. Tačiau „Sodros“ specialistai patikrinimų asmens namuose dėl galimų elgesio taisyklių pažeidimų nedarbingumo metu neatlieka, aiškino S.Jarmalis.

Iš viso į Gydytojų konsultacines komisijas 2017 metais iškviesta daugiau kaip 32 tūkst. gyventojų.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Aktualu

Tarp Ukrainos separatistų gretose kovojančių italų – ir banditas, ir politiko sūnus

15min tema Verslas

„Aliexpress“ apvagia biudžetą ir Lietuvos verslininkus – siuntos sieną kerta kiaurai

Aktualu

Turgelių gyventoja: mes meldėmės, o jie atėjo kaip šėtonai

Verslas

Prekybininkai: apribojus prekybos centrų darbo laiką, darbo neteks iki 5 tūkstančių žmonių

Pasaulis kišenėje

Poilsiautojų pilnos ir sodybos, ir upės

Aktualu

Austėja atsisveikino su dvejus metus širdies laukusiu tėčiu: „Vylėmės, kad tikrai sulauksime“

Pasaulis kišenėje

Aplink pasaulį su kuprine. Užtemimo medžioklė Amerikoje

Gyvenimas

V.Šapurovas: kiek santuokoje svarbus seksas ir kaip išsaugoti aistrą iki senatvės

Vardai

Justinas Jankevičius po 4 metų palieka „Kitokių pasikalbėjimų“ vedėjo kėdę

Kultūra

Justinas Žilinskas: Kas yra ir su kuo valgoma „fantasy“?

24sek

Prieš 2 mėnesius „Lietkabelį“ palikęs latvis sumanė atsisveikinti ir sulaukė pokštų

Verslas

Pasakiška galimybė: parduodama į jaukius namus paversta bažnyčia

Verslas

Prieš rugsėjį lietuviai užgulė Suvalkus – mokinius čia apiperka perpus pigiau

Vardai

Remigijus ir Rovena Žiogai pakrikštijo sūnų Rojų: ypatingą dieną ir patys tapo krikšto tėvais

Kultūra

15min rekomenduoja: kokių renginių nepraleisti kitą savaitę?

Aktualu

Aplaidumas: Didžiosios sinagogos liekanas tampo praeiviai – niekas nesaugo

Vardai

Garsios moterys pasidalijo savo grožio paslaptimis: ką naudoja, dėl ko gailisi ir kam neturi laiko?

Deuce

Karjeros pergalė – K.Bertens nugalėjo S.Halep ir tapo Sinsinačio čempione

Gyvenimas

Juvelyrė J.Gusarovienė: pati sau esu didžiausia konkurentė

Sportas

Jose Mourinho svyla padai? „Manchester United“ sensacingai pralaimėjo

Naujienos

Gyvenimas

Kaimynai iškvietė policiją, bet moteris smurtavusiam vyrui pretenzijų neturi. Kaip jai padėti?

Verslas

JAV atominėse elektrinėse sumažės rusiško urano – ketina įvesti kvotas

K.Sarnickas-Kastetas: apie parašytą knygą, K.Vonnegutą ir įsimintiniausius kūrinius

Aktualu

Orai.lt: po trumpų liūčių – gražus ir karštas savaitgalis

Vardai

Palangos „Žvaigždžių lenktynėse“ nugalėjo Dovydas iš „120“, bronzą iškovojo J.Leonavičiūtė

Aktualu

Baltieji rūmai: vyksta derybos dėl D.Trumpo ir V.Putino susitikimo Vašingtone

Vardai

Dėl reperio XXXTentacion nužudymo Floridoje apkaltinti keturi asmenys

Aktualu

Prienų rajone atrasta kanapių auginimo laboratorija

Sportas

Farerų futbolo mėgėjų įveikti nesugebėjęs „Žalgiris“: „Lietingą dieną išlipome sausi“

Aktualu

Žiniasklaidos pranešimas apie Palangoje viršijusį greitį Ramūno Karbauskio „Cadillac“ – klaida

24sek

D.Nowitzkis žais dar vieną sezoną ir taps NBA rekordininku

Aktualu

Kas slypi už Makedonijos tinklalapių, padėjusių išrinkti Donaldą Trumpą?

Aktualu

Dvi skirtingos Amerikos: kodėl vienos gyventojai nesididžiuoja būdami amerikiečiai

24sek

Išvykstančiam DeMarui DeRozanui – Jono Valančiūno žinutė

Aktualu

Šilutės rajone galimai neblaivaus vairuotojo nesuvaldytas BMW trenkėsi į elektros stulpą

Aktualu

Lietuvos lenkų sąjųngos vadovas M.Mackevičius atsisako vykti į apklausą Lenkijoje

Vardai

Botanikos sode Vilniuje koncertavo seksualumu trykštanti švedų muzikos chuliganė Tove Lo

Kultūra

Thomo Manno festivalyje apdovanojant geriausią esė – diskusijos apie Dainų šventę

Praeities šešėliai apleistuose pastatuose Graikijoje

Verslas

Žmonės neatgauna pinigų už neįvykusį koncertą, nes „Bilietai.lt“ dalį jų pasiliko sau

Vardai

Atgal į mokyklą

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką