-35% metinei prenumeratai. Maža kaina - didelė vertė.
Išbandyti
Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Jerome Powellas perima vadovavimą JAV centriniam bankui

Nuo pirmadienio JAV Federalinio rezervo sistemai (FRS) pradeda vadovauti Jerome Powellas, buvęs investicinis bankininkas. Šį postą J.Powellas, kuriam sekmadienį sukako 65 metai ir kuris turbūt yra turtingiausias iš ligšiolinių JAV centrinio banko vadovų, perima iš Janet Yellen, kuri užbaigė savo pirmąją ir vienintelę kadenciją. Beje, J. Yellen buvo pirmoji moteris, vadovavusi FRS.
Donaldas Trumpas ir Jerome Powellas
Donaldas Trumpas ir Jerome Powellas / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Vadovavimą JAV centriniam bankui J.Powellas perima ypač ramiu laiku, kuris atėjo po ištiso dešimtmečio ekonominio sąmyšio, privertusio centrinį banką imtis beprecedenčių pinigų politikos priemonių, kad šalies ekonomika galėtų atsitiesti po pasaulinės finansų krizės.

Vis dėlto J.Powellui netrukus gali tekti priimti sudėtingus sprendimus, dėl kurių jis atsidurs diskusijų apie palūkanų normų didinimo tempą dėmesio centre.

Naujausi statistiniai duomenys parodė, kad sausio mėnesį metinis darbo užmokesčio prieaugis buvo didžiausias per beveik dešimtmetį. Augant JAV ekonomikai, gana sparčiai kuriamos naujos darbo vietos, o verslo ir vartotojų pasitikėjimas tebėra didelis. Taip pat jau pradeda daryti poveikį milžiniška mokesčių reforma.

Kartu auga ir kiti stambūs pasaulio ūkiai – ekonomistai tai vadina neįprastu ir laimingu sutapimu, kuris visgi ima kelti nerimą dėl to, kada šis atsigavimas pasibaigs. Ir kaip.

„Jo didžiausias uždavinys bus vadovauti tolesniam palūkanų normų normalizavimui, kai JAV ekonomika yra pasiekusi vėlyvąjį ciklo etapą, kai ekonominis pakilimas tuo pat metu stebimas visame pasaulyje ir kai pradėtos įgyvendinti fiskalinės paskatos“, – pareiškė „Oxford Economics“ ekonomistė Kathy Bostjancic.

Yellen palikimas

J.Yellen – o ji yra vienintelė FRS vadovė per beveik 40 metų, kuri nebuvo paskirta antrai kadencijai – iš posto pasitraukė esant mažai infliacijai ir žemiausiam per 17 metų nedarbo lygiui, kuris sudaro 4,1 proc. ir yra perpus mažesnis negu tada, kai ji pradėjo vadovauti JAV centriniam bankui. Be to, JAV ekonomika jau beveik ketverius metus nuosekliai auga.

Per savo kadenciją ji laipsniškai nutraukė milžinišką FRS obligacijų pirkimo programą ir pradėjo „normalizavimo“, t.y. balanse sukaupto turto mažinimo procesą, stengdamasi, kad jis nesutrikdytų padėties jautriose finansų rinkose.

J.Yellen buvo įsitikinusi, kad palūkanų normos turi būti didinamos laipsniškai, nes būtina užtikrinti, kad ekonomikos atsigavimas turėtų tvirtą pagrindą. Per jos kadenciją FRS bazinę palūkanų normą padidino penkis kartus, įskaitant tris kartus pernai.

„Jerome Powellui J.Yellen perdavė labiau „normalizuotą“ ekonominės ir pinigų politikos aplinką“, – pareiškė K. Bostjancic.

Gruodžio mėnesį FRS trečią kartą 2017 metais padidino bazinę palūkanų normą ir nurodė, kad per 2018 metus ji bus padidinta dar tris kartus.

Tačiau iš to posėdžio protokolo matyti, kad JAV pinigų politikos formuotojai, atsižvelgdami į nevienodas infliacijos ir mokesčių sumažinimo poveikio prognozes, karštai diskutavo apie tai, kaip sparčiai norma turėtų būti didinama 2018 metais.

Iššūkis Powellui

Infliacija JAV atkakliai laikosi žemiau FRS nustatyto tikslinio 2 proc. lygio, tačiau praėjusią savaitę centrinis bankas pareiškė manąs, kad kainos artimiausiu metu pakils.

Plačiai manoma, kad pirmą kartą šiais metais bazinė palūkanų norma bus padidinta kovo mėnesio posėdyje. Pasibaigus to mėnesio posėdžiui, įvyks ir pirmoji J. Powello, kaip naujojo FRS vadovo, spaudos konferencija.

„Milžiniškos fiskalinės politikos priemonės pradedamos taikyti tada, kai ekonomika sparčiai auga ir turi ribotą darbo jėgos pasiūlą – anksčiau to nebuvo bandyta, – pareiškė ekonomistas Joelas Naroffas. – Galimas šio „didžiojo fiskalinio eksperimento“ poveikis darbo užmokesčiui ir infliacijai turėtų kelti FRS susirūpinimą.“

Praktiškai kalbant, jeigu normos bus didinamos sparčiau, gali kilti problemų.

FRS sprendimą dėl normų gali priimti bet kada – ar eiliniame posėdyje, ar ne, tačiau banko pareigūnai paprastai stengiasi aiškiai pranešti apie savo ketinimus rinkoms, kad išvengtų bet kokio sąmyšio, ir po to paaiškinti priimtus sprendimus.

Taigi nuo 2011 metų apie normų pakeitimus FRS paskelbdavo tik viename iš ketvirčio posėdžių, po kurių rengiama centrinio banko vadovo spaudos konferencija.

Tai reiškia, kad jeigu bazinė palūkanų norma šiemet bus didinama sparčiau, ji bus padidinta keturis, o ne tris kartus. Jeigu norma šiemet būtų padidinta dar daugiau kartų, tai išgąsdintų rinkas ir priverstų jas manyti, kad JAV centrinis bankas įžvelgia rimtų priežasčių nerimauti dėl infliacijos grėsmės ar atsigavimo patvarumo.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Reklama
„Daktare, man pašalino tulžies pūslę, tačiau aš nesijaučiu gerai...“
„TOPsport A lygos tribūna“: „Panevėžio“ krizė, karštosios kėdės ir prezidentas svečiuose
Užsisakykite 15min naujienlaiškius