Dabar populiaru
Publikuota: 2019 sausio 11d. 09:03

Karinio poligono netoli Vilniaus didinimas beveik 10 tūkstančių ha atsirėmė į „Ikea grupės“ mišką

Pabradės poligone vyko kasmetinės prieštankinių padalinių pratybos „Medžiotojas 2018“.
Pabradės poligonas

Pabradės poligonas, kur vyksta karių pratybos, padidės dvigubai arba beveik 10 tūkstančių hektarų. Kariniai miesteliai, šaudyklos, pratybų laukas – visa tai iškils naujoje teritorijoje. Trečiadienį Vyriausybė pritarė galimybei plėsti poligoną, tačiau kariškių plotai atsirėmė ir į privačias valdas, pavyzdžiui, „Ikea grupei“ priklausančius miškus.

„Esantys Lietuvos kariniai poligonai visiškai neatitinka išaugusių Lietuvos kariuomenės ir sąjungininkų pajėgų dislokuotų Lietuvoje poreikių“, – teigiama Vyriausybės pažymoje. Vyriausybė trečiadienį posėdžio metu pritarė teritorijos bendrojo plano patvirtinimui.

Paimama visuomenės reikmėms

Todėl prie poligono bus prijungti valstybei priklausantys miškai. Tačiau ne tik. Vyriausybės patvirtintame Bendrajame plane teigiama, kad numatomas „žemės paėmimas visuomenės poreikiams iš privačios žemės savininkų“ ir tai daroma valstybinės svarbos objektui – poligonui plėsti.

Žemė iš privačių savininkų bus paimama visuomenės reikmėms ir atsiskaitoma pagal nustatytą tvarką, rašoma Bendrajame plane, kuriam pritarė Vyriausybė.

Erikos Čebatorienės nuotr./Pabradės poligone vyko kasmetinės prieštankinių padalinių pratybos „Medžiotojas 2018“.
Erikos Čebatorienės nuotr./Pabradės poligone vyko kasmetinės prieštankinių padalinių pratybos „Medžiotojas 2018“.

„Naujojoje teritorijoje yra privačių sklypų, sodybų“, – trečiadienį Vyriausybei svarstant poligono plėtrą užsiminė krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis. Tiesa, jis teigė, kad „ūkininkai nebus iškeliami, o jų žemė nebus nacionalizuojama“, tačiau kai kurios sodybos į teritoriją pateks.

Vyr. eil. Michail Lysenko nuotr./Ministras R.Karoblis
Vyr. eil. Michail Lysenko nuotr./Ministras R.Karoblis

Dalis miško priklauso „Ikea grupei“

Bendras poligonų, karinio mokymo teritorijos plotas didėja nuo 8485 ha iki 17513 ha. Vyriausybės dokumente pažymima, kad dalis miško Pabradės seniūnijoje, Baltadvario viensėdyje, priklauso bendrovei „GreenGold Forests“.

Ši bendrovė 2017 m. buvo parduota Liuksemburge registruotai įmonei „Iri Investments Lietuva“ ir dabar priklauso „Ikea grupei“, kuri valdo dalį Lietuvos miškų. Kaune registruotai įmonei, kaip rodo oficialūs duomenys, vadovauja Frederikas Bartele De Jong, kuris dirba „Ikea grupei“.

Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./IKEA parduotuvė
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./IKEA parduotuvė

„Ikea grupei“ priklausantis miškas gali būti perimtas savininkams sumokant rinkos kainą. Tiesa, „Ikea grupės“ atstovai apie tai kol kas nėra girdėję.

„Mes nesame gavę jokių oficialių prašymų iš Lietuvos valdžios dėl miškų pardavimo, tačiau bet kokiu atveju elgsimės pagal šalyje galiojančius teisės aktus“, – 15min teigė Rumunijoje pagrindinį biurą turinčios „IRI Forest Management SRL“ atstovė Raluca Buzea.

Jos pateiktais duomenimis, „Ikea grupė“ Lietuvoje valdo 20 tūkstančių ha miškų.

Kol kas prijungs tik valstybinius miškus

Krašto apsaugos ministerija 15min tvirtino, kad kol kas artimiausiu metu neketinama išpirkti miškų iš privačių savininkų. Tačiau tai gali būti padaryta ateityje.

Pasak KAM Strateginės komunikacijos ir viešųjų ryšių departamento Visuomenės informavimo skyriaus atstovės Aušros Vaitkevičiūtės, karinis poligonas plečiamas perimant valstybinės žemės sklypus (ar jų dalis), kuriuos patikėjimo teise valdo Valstybinių miškų urėdija ir Nacionalinė žemės tarnyba.

Ievos Budzeikaitės nuotr. /Kariai vertinamosiose pratybose treniruojasi atlikti puolimo ir gynybos veiksmus bei kovoti artimojo mūšio sąlygomis.
Ievos Budzeikaitės nuotr. /Kariai vertinamosiose pratybose treniruojasi atlikti puolimo ir gynybos veiksmus bei kovoti artimojo mūšio sąlygomis.

Į plečiamą teritoriją yra įsiterpę keli privatūs sklypai, esantys šalia būsimos karinio poligono sklypo ribos, kurie ateityje gali būti perimti krašto apsaugos reikmėms – tai numatyta Bendrajame plane, kurio sprendiniai galioja 15 metų“, – sakė ji.

A.Vaitkevičiūtė pridūrė, kad jeigu bus poreikis juos perimti, tuomet bus parengtas specialiojo plano projektas ir su žemės savininkais atsiskaitoma teisės aktų nustatyta tvarka.

Gyventojai kompensacijų negaus

Vyriausybė teigia, kad papildomų lėšų pakeitimams nereikės. Tiesa, KAM neatsižvelgė į Švenčionių rajono savivaldybės prašymą, kad ministerija kompensuotų dėl karinės veiklos atsirandančius nuostolius gyventojams, savo lėšomis remontuotų ir atstatytų kelius, kuriais naudojasi karinė technika, nutiesti Pabradės apvažiavimą.

vyr. eil. Michail Lysenko nuotr./Į mokymus Pabradės poligone atvyko JAV kariuomenės sunkioji technika
vyr. eil. Michail Lysenko nuotr./Į mokymus Pabradės poligone atvyko JAV kariuomenės sunkioji technika

Ministerija teigia, kad šie klausimai gali būti sprendžiami atskirai – dėl aplinkkelio įrengimo ministerija jau kreipėsi į Susisiekimo ministeriją ir jai pavesta spręsti šį klausimą.

Temos: 1 IKEA

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiški patarimai

Skanumėlis
Gerumu dalintis gera

Video

04:41
01:21
06:02

Dabar tu gali

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką