-35% metinei prenumeratai. Maža kaina - didelė vertė.
Išbandyti
Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Kaukių ir dezinfekcinio skysčio perpardavėjai supykdė valdžią – linksta reguliuoti kainas

Antradienį į posėdį susirinkęs Seimas ėmėsi klausimo dėl kainų reguliavimo. Kaukių, respiratorių ir dezinfekcinio skysčio perpardavinėtojai suerzino valdžią, todėl Vyriausybė pristatė pataisą, kuria būtų galima ne tik reguliuoti šių prekių kainas, bet ir drausti jų eksportą.
Apsaugos priemonės nuo koronaviruso
Apsaugos priemonės nuo koronaviruso / Juliaus Kalinsko / 15min nuotr.

Vyriausybės pasiūlymus pateikęs teisingumo ministras Elvinas Jankevičius teigė, kad taip galima bus sureguliuoti antkainius.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Neeilinis Seimo posėdis
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Neeilinis Seimo posėdis

„Tos prekės, kurios būtų gaminamos Lietuvoje, jos neišnyktų. Jei perpardavinėtojai nepardavinėtų šešėlyje dešimt kartų brangiau, tai pirkėjai galėtų jas laisvai įsigyti“, – grindė pasiūlymą ministras. Jis kartojo, kad galbūt šio reguliavimo neprireiks, tačiau Vyriausybė nori turėti įgaliojimus.

Seimas antradienį dėl šių siūlymų apsispręs po pietų.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Neeilinis Seimo posėdis
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Neeilinis Seimo posėdis

Seimo liberalams nepavyko užblokuoti pataisų pateikimo – jie prašė padaryti pertrauką iki kito posėdžio nespėjus įsigilinti. Tačiau dėl to balsuojama nebuvo.

Beje, Seimo nariai antradienį posėdyje dėvėjo kaukes, kurių prekyboje beveik neįmanoma įsigyti.

Neramina kaukių ir skysčio kainos

Vyriausybė teigia, kad šis įrankis galėtų padėti pažaboti nesąžiningus apsaugos priemonių perpardavinėtojus, šalyje plintant koronavirusui, tačiau kritikai teigia, kad reguliavimas paskatintų juodąją rinką.

„Jau šiuo metu Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba gauna vartotojų paklausimus (skundus/prašymus) dėl galimai padidėjusių maisto ir ne maisto produktų kainų (pvz., dėl padidėjusios konkretaus dezinfekcinio skysčio kainos ar respiratorių kainų)“, – teigiama įstatymo pataisos aiškinamajame rašte.

Su panašiais sunkumais susiduria ir kitos ES šalys, teigiama Vyriausybės išvadose. Pavyzdžiui, Čekija nustatė kainas respiratoriams, kitos šalys taip pat leido reguliuoti šių prekių kainas arba pakeliui to link.

Todėl Vyriausybė prašė teisinio pagrindo reguliuoti kainas, jei yra prekių trūkumas arba pastebimas piktnaudžiavimas. Tiesa, tokio reguliavimo imtųsi kraštutiniu atveju.

„Įprastinėmis sąlygomis neteiktume tokio projekto, bet ši situacija visiškai išskirtinė. Nesąžiningi perpardavinėtojai išperka prekes ir jau po valandos pardavinėja ženkliai brangiau“, – teigė teisingumo ministras.

Nuomonės išsiskyrė

Konservatorius Mykolas Majauskas sakė, kad kol nėra pasiūlos, tol ir kainos augs perpardavinėtojų dėka.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Mykolas Majauskas
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Mykolas Majauskas

„Kaip jūs išgaudysite tūkstančius skelbimų feisbuke“? – klausė jis.

Ministras teigė, kad gali būti ribojamas tokių prekių eksportas, taigi kaukės, respiratoriai negalėtų būti išvežami iš šalies.

Naglis Puteikis apkaltino „Vilniaus degtinę“, kad ši, žadėjusi užpilti visą Lietuvą dezinfekciniu skysčiu, nevykdo savo pažadų – parduotuvėse jo beveik nėra.

„Dezinfekcinio skysčio kaina dabar kaip brendžio. Prancūzija kainas sureguliavo, tą padarysime ir mes“, – palaikė Vyriausybės idėją Seimo narys.

Liberalai kritikavo šį pasiūlymą ir siūlė pasitikėti laisva rinka.

Kritikavo ir Lietuvos bankas, ir Konkurencijos taryba

Pagal siūlomas pataisas, Vyriausybės ekstremalių situacijų komisija parengtų būtinų prekių ir paslaugų sąrašą, o kainų bei prieinamumo pokyčius stebėtų Valstybinei vartotojų teisių apsaugos tarnyba.

Jai nustačius prekių ar paslaugų trūkumą ar gamintojų bei pardavėjų piktnaudžiavimą, Vyriausybė galėtų įvesti reguliavimą.

Seimui priėmus įstatymą, jis įsigaliotų tik pasirašius prezidentui Gitanui Nausėdai. Šalies vadovas yra išsakęs nepritarimą tokiai iniciatyvai – jo teigimu, prekės su reguliuojamomis kainomis išnyktų iš rinkos.

Siūlymą taip pat kritikavo Lietuvos banko ir Konkurencijos tarybos atstovai.

Įstatymų projekto aiškinamajame rašte teigiama, kad šiuo metu kai kurios Europos Sąjungos valstybės narės jau ėmėsi panašių priemonių, pavyzdžiui, Prancūzijoje priimtas premjero dekretas, kuriuo reglamentuojamos maksimalios dezinfekcinio skysčio kainos.

Šiuo metu galiojančios Civilinės saugos įstatymo, Nepaprastosios padėties įstatymo nuostatos nenumato galimybės reguliuoti prekių ar paslaugų kainų ekstremaliosios situacijos metu.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Reklama
„Daktare, man pašalino tulžies pūslę, tačiau aš nesijaučiu gerai...“
„TOPsport A lygos tribūna“: „Panevėžio“ krizė, karštosios kėdės ir prezidentas svečiuose
Užsisakykite 15min naujienlaiškius