Dabar populiaru
Publikuota: 2019 vasario 6d. 09:02

Kur dingo žadėti 10–55 Eur prie algos? Valdžia neįvertino vieno niuanso dėl NPD

Grynieji eurai 15min tema
Josvydo Elinsko / 15min nuotr. / Grynieji eurai

Vyriausybė vykdydama mokesčių reformą žadėjo, kad šiemet algos į rankas dėl reformos padidės 10–55 eurais. Tačiau už sausį daliai darbuotojų pervedami netgi mažesni atlyginimai, patvirtina buhalteriai. To priežastis – naujas Neapmokestinamas pajamų dydis (NPD). Yra didelė tikimybė, kad dalis jūsų sausio uždarbio liko VMI ir jį bus galima susigrąžinti tik po metų. Norint pinigus gauti šiemet – reikia pateikti prašymą buhalteriui, bet ne visuomet tai naudinga.

Viešai „milijardu milijonui“ praminta mokesčių pertvarka žadėjo, kad atlyginimai daugeliui paaugs 10–55 eurų į rankas. Tačiau didelė dalis uždirbančiųjų daugiau kaip 800 eurų į rankas tokio pokyčio algalapyje nepamatė. Kodėl taip atsitiko?

Papildomi pinigai dirbantiesiems priklauso dėl išplėstos mokesčių lengvatos – neapmokestinamojo pajamų dydžio (NPD).

NPD parodo, kokia dalis gyventojo pajamų nebus apmokestinama 20 procentų pajamų mokesčiu (GPM), lengvata taikoma priklausomai nuo pajamų dydžio.

Pernai NPD buvo taikomas tik gyventojams, kurių pajamos į rankas siekė iki 1060 eurų popieriuje, arba 813 eurų į rankas, o šiemet NPD taikomas visiems gyventojams, kurių algos siekia iki 1500 eurų į rankas.

Bet yra vienas niuansas. Norint gauti didesnį atlyginimą jau dabar – būtina pateikti prašymą buhalteriui, kad jis NPD pritaikytų, jei jis nebuvo pateiktas. Kitu atveju pinigai gulės Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) sąskaitoje, kol juos bus galima susigrąžinti deklaruojant pajamas po metų.

Kokia atlyginimo dalis priklauso nuo NPD, galite pasitikrinti 15min grafike.

Buhalteriai patvirtino: be prašymo mažesnis atlyginimas

Keliolika buhalterių patvirtino, kad automatiškai NPD niekam netaikys – prašymas būtinas. 15min kreipėsi uždaroje buhalterių bendruomenės grupėje socialiniame tinkle ir gavo pasikartojančius atsakymus.

„Aš netaikysiu, kol nesikreips“, „Priminsime darbuotojams, kad turi tokią teisę“, „NPD taikomas tik gavus darbuotojo prašymą, galima darbuotojams priminti apie tokią jų teisę, paaiškinant pliusus ir minusus“, pasidalijo atsakymais buhalteriai.

Buhalteriai sutartinai aiškina, kad nėra jokio pagrindo taikyti NPD ir išmokėti darbuotojui priklausančias lėšas, jeigu nėra prašymo. Dalis jų ketina proaktyviai rinkti prašymus, tačiau ne visi.

„Kai yra 10 darbuotojų, tai galima ir surinkti prašymus. O kai 150? O gal tegul darbuotojai jau patys pradeda domėtis?“ – atsiduso viena iš buhalterių.

Vidutinį darbo užmokestį uždirbantis darbuotojas, nepritaikius NPD, iškart negautų apie 40 eurų per mėnesį, o per metus susikauptų ir kone 500 eurų siekianti suma.

„Mažai uždirbančiam (jeigu alga minimali) – tai didelis nuostolis. Stabdys vartojimą – strigs ekonomikos sukimasis“, – atsidūsta dar viena bendruomenės narė ir patikina, kad rinks darbuotojų prašymus.

NPD nebruka, nes vėliau gali kilti konfliktų

Priežastis, kodėl įmonių finansininkai nėra linkę darbuotojams „brukti“ NPD, yra paprasta – jei buhalteris pritaikys NPD ir vėliau pasirodys, kad darbuotojui jis nepriklausė (pvz., darbuotojas gavo kitų pajamų), susidarys įsiskolinimas VMI.

Toks darbuotojas privalės pateikti pajamų deklaraciją ir sumokėti mokesčių nepriemoką, o to nepadarius gresia nemalonumai – delspinigiai, palūkanos ir galimi konfliktai.

123RF.com nuotr./Buhalterė
123RF.com nuotr./Buhalterė

„Aiškink neaiškinus paprastam darbuotojui – jis vis vien nesupras progresijos. Taikant NPD, buhalteris paskaičiuos teisingai, bet darbuotojas neateis ir nepasakys, kad kažkur dar gavo pajamų kitoje įmonėje – o kaltas liks buhalteris, nes esą blogai paskaičiavo. Mes netaikome NPD ir visi informuoti apie susigrąžinimą“, – kalba viena iš buhalterių.

VMI paaiškina: pasiėmus NPD, vėliau gali tekti grąžinti

VMI Teisės departamento direktorė Rasa Virvilienė aiškina, kad jei darbdavys taiko NPD ir gyventojas tuo pat metu gauna kitų apmokestinamųjų pajamų, pasibaigus metams tokiam darbuotojui atsiranda pareiga metinį NPD perskaičiuoti.

Nesutapimams atsirasti gali būti daug priežasčių: išaugo atlyginimas, gaunama vienkartinė premija, gaunama kitų pajamų, įsidarbinama antroje darbovietėje, apskaičiuojamas per didelis NPD, kai atlyginimas sumažėja dėl ligos, pritaikomi papildomi priedai, išmokos.

„VMI kasmet prašo net ir gavusių vien tik su darbo santykiais susijusių pajamų gyventojų pasitikslinti, ar jiems neatsiranda pareiga deklaruoti metines pajamas, perskaičiuoti metinį NPD ir papildomai sumokėti pajamų mokestį vien dėl įmonėse (įstaigose) kalendoriniais metais taikyto NPD“, – sako R.Virvilienė.

Maksimalus 300 Eur NPD – 60 Eur į rankas

2019 metais gyventojams taikomas maksimalus 300 eurų NPD – toks NPD pritaikomas uždirbant minimalų darbo užmokestį (MMA), kuris šiuo metu siekia 555 Eur. Visuomet, kuo labiau auga pajamos, tuo mažesnis NPD turėtų būti taikomas. Maksimalus pritaikytas NPD reikštų 60 papildomų eurų į rankas.

„Gyventojas gali pasirinkti netaikyti NPD arba taikyti tik jo dalį, jeigu gyventojui yra žinoma, kad mokestiniu laikotarpiu jis gaus ir kitų pajamų, kurios sumažins jo darbo užmokesčiui taikytino NPD sumą. Tokiu atveju, jei gyventojui per metus bus pritaikytas mažesnis nei priklauso metinis NPD, jis galės susigrąžinti priklausančią GPM permoką“, – sako VMI atstovė.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Rasa Virvilienė
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Rasa Virvilienė

Su NPD pataikyti taip, kad metinėje pajamų deklaracijoje šviestų nulis, beveik neįmanoma.

„Svarbu pažymėti, kad gyventojui dėl NPD taikymo nei mokėtinos, nei permokėtos GPM sumos nesusidaro tik tais atvejais, kai asmuo mokestiniu laikotarpiu gavo vienodas pajamų sumas, t.y. fiksuotą mėnesio darbo užmokestį, ir tuo laikotarpiu neturėjo nedarbingumo, t.y. negavo ligos pašalpų“, – sako R.Virvilienė.

Jau praėjusiais metais deklaruojant pajamas teisę taikyti NPD turėjo 1,15 mln. gyventojų. Šiemet, išplėtus lengvatos taikymą, ją pritaikyti galės dauguma pajamų gavusių gyventojų, tačiau tikslių duomenų VMI neturi.

Kokio prašymo reikia

Todėl dabar darbuotojai turi du pasirinkimus: nešti prašymus buhalteriams ir gauti didesnį atlyginimą už vasario mėn., bet vėliau VMI sumokėti mokesčių permoką, jei tokia atsiras, arba prašymo nenešti, ir laukti 2020-ųjų vasaros, kol atgaus riebią mokesčių permoką.

Tam, kad gyventojo darbo užmokesčiui būtų taikomas NPD, pakanka darbdaviui pateikti laisvos formos prašymą taikyti NPD.

123rf nuotr./Sutarties pasirašymas
123rf nuotr./Sutarties pasirašymas

„Jeigu nepateikė tokio prašymo, darbdavys neturi teisės darbo užmokesčiui taikyti NPD. Tuo atveju, jei gyventojas nepateikė prašymo darbdaviui ir NPD jam netaikytas, nors galėjo būti taikomas, tai jam dėl per mažo pritaikyto NPD priklausanti GPM suma niekur nedingsta – metų gale gyventojas ją gali susigrąžinti pateikęs pajamų deklaraciją VMI“, – sako R.Virvilienė.

Kaip apskaičiuojamas NPD?

Jeigu gyventojo mėnesio atlyginimas yra 2555 Eur ir daugiau (1546 Eur į rankas), NPD jam apskritai netaikomas. Kol atlyginimas mažesnis, lengvata apskaičiuojama pagal formulę.

Vieno mėnesio NPD = 300 Eur minus – 0,15 padaugintas iš skirtumo tarp gyventojo algos ir MMA. Atlyginimo ir lengvatos priklausomybė atvaizduota viršuje pateiktame 15min grafike.

„Kai gyventojo 2019 metų pajamos sudaro 30 660 eurų ar daugiau, tokio gyventojo 2019 metais gautam darbo užmokesčiui metinis NPD netaikomas“, – skaičiuoja VMI atstovė.

Visų metų NPD apskaičiuojamas analogiškai: iš 3600 eurų reikia atimti 0,15, padaugintą iš skirtumo tarp metinio atlyginimo ir 12 MMA (6660 Eur).

Gyventojams, kuriems yra nustatytas riboto darbingumo lygis arba specialiųjų poreikių lygis, taikomas didesnis – 308 Eur arba 353 Eur – mėnesio NPD, neatsižvelgiant į gyventojo metinių pajamų dydį, todėl kiekvienu individualiu atveju skaičiavimai gali skirtis.

Pasitikrinti, ar mokestiniu laikotarpiu nebuvo pritaikytas per didelis metinis NPD ir dėl to neatsirado papildomai mokėtinas pajamų mokestis, galima pasinaudojus VMI sukurta skaičiuokle, taip pat preliminarioje pajamų deklaracijoje.

Įsidarbinant – verta atkreipti dėmesį

Į NPD verta atkreipti dėmesį ir įsidarbinant. Įprastai ieškant darbo deramasi dėl atlyginimo į rankas – iškart reikėtų sutarti, ar šis atlyginimas jau su pritaikytu NPD, ar ne.

Darbuotojui naudingiausia būtų susiderėti dėl atlyginimo be mokesčių lengvatos ir NPD, jei jis priklauso, pritaikyti vėliau – taip atlyginimas kiek padidėtų. Pavyzdžiui, susiderėjus dėl 900 eurų į rankas, galima pretenduoti į papildomą 32 eurų lengvatą dėl NPD.

Priešingu atveju, jei suderėta dėl atlyginimo į rankas jau pritaikius NPD, gavus papildomų pajamų gali tekti dalį NPD grąžinti ir taip realus gautas atlyginimas bus kiek mažesnis.

Komentarai: 27

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Gera keliauti kartu

Praktiški patarimai

Mano namas

Gaminkite protingai

Sveikata

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką