Dabar populiaru
Publikuota: 2019 rugsėjo 5d. 08:35

Maisto kainų tyrimas: kainos ruošiasi rudeniniam šuoliui aukštyn

Maisto prekės
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Maisto prekės

Vasara baigiasi nedidele kainų lygio stabilizacija ir nauju kainų kilimo lyderiu – pomidoru (na, kiek galima vis apie bulves ir apie bulves). Tam yra keletas priežasčių – rugpjūtis yra atostogų metas, kai tinklai vengia didelių kainų korekcijų, vartotojas vis dar yra atostogų režime ir ne taip stipriai reaguoja į maisto produktų kainas – galvoja daugiau apie pasiruošimą mokyklai, ir tinklai stebi savo apyvartas bei vartotojų reakciją į aktualias kainas, rašoma pranešime žiniasklaidai.

Kažkas gali įvykti tik rugsėjo mėnesį – jei vartotojai mažino pirkimą rugpjūčio mėnesį (nemanome, kad tai įvyko), tinklai nevykdė ketvirčio planų (irgi mažai tikėtina, nes skelbiama mažmeninės prekybos statistika optimistiška). Ir, greičiausiai, tai bus kainų šuolis į viršų, nors mes visi norime sutaupyti.

2019 metų rugpjūčio Pricer.lt fiksuojamo pigiausių maisto produktų krepšelio kainų analizė rodo, kad pigiausių maisto produktų vidutinis krepšelis Lietuvos parduotuvėse palyginus su liepos mėnesiu augo 0,01 centu, ir vis tiek buvo 3,60 (7,1 proc.) EUR brangesnis nei metų pradžioje.

2019 metų rugpjūčio mėnesio Pricer.lt pigiausių maisto prekių krepšelio kainų reitingas

Didindama krepšelio kainą (48 centais) tinklu su pigiausiu krepšeliu lieka Norfa, antroje pagal pigumą vietoje išlieka Maxima, padidinusi krepšelio kainą 16 centų. Lidl kainą mažina 16 centų ir lieka trečioje vietoje. IKI mažina krepšelio kainą 13 centų – ketvirta reitingo vieta. RIMI toliau didina pigiausių prekių kainas 74 centais ir lieka penktoje vietoje. Barbora, krepšelio kainą sumažinusi 1,02 Eur, lieka paskutinėje šeštoje vietoje. Kaip matyti – liepos ir rugpjūčio mėnesiais tinklų reitinge jokių pokyčių.

Populiarių ir gerai žinomų Pricer.lt produktų vidutinio krepšelio kainų rugpjūčio mėnesio analizė rodo, kad:

šį mėnesį jau turime augimą lyginant su liepos mėnesiu +60 centų, krepšelis peršoka 39 Eur ribą ir tampa 39,06 Eur.

2018 metais rugpjūčio mėnesio populiarių ir gerai žinomų produktų vidutinio krepšelio kaina buvo 1,41 EUR (3,7%) mažesnė už šių metų rugpjūčio mėnesio krepšelį.

2019 metų rugpjūčio mėnesio Pricer.lt žinomų prekių ženklų krepšelio kainų reitingas

Čia vyksta įdomūs taktiniai judėjimai. Reitinge pigiausia tampa Barbora, sumažinusi krepšelio kainą 1,7 Eur. Seniai nematėme Barboros reitingo viršuje – greičiausiai, prieš sezoną didžiuosiuose miestuose internetinis prekybininkas nori prisitraukti daugiau vartotojų, o populiarios prekės – pats paprasčiausias instrumentas. Po to eina Maxima, kainą padidinusi 2,83 Eur. Trečioje vietoje – Rimi, kainas sumažinusi 0,95 Eur. IKI prekybos tinklas, sumažinęs kainas 28 centais, atsistoja į ketvirtą vietą. Su pačiu brangiausiu populiarių maisto prekių krepšeliu Norfa, padidinusi kainas 3,13 Eur, krenta į paskutinę reitingo vietą. Beje, gana įdomi Norfos elgsena – tinklas kas porą mėnesių stengiasi duoti geriausią populiariausių prekių pasiūlymą, kas labai logiška, kai konkuruoji su stambesniais žaidėjais, kurie gali turėti geresnes sąlygas. Tik norint, kad švytuoklės principas suveiktų, reikia, kad kainų „atakos“ periodas sutaptų su stipresne tinklo komunikacija.

Labiausiai brangstančia preke tampa pomidorai, labiausiai pinga obuoliai.

Stipriausiai brangsta pomidorai, bulvės, pomidorų sultys, kiauliena, duona, sviestas, cukrus, vištiena, kefyras, bananai, batonas, ryžiai. O stipriausiai pinga sūris ir obuoliai.

Labiausiai brangstančių prekių sąrašas vis ilgėja, o labiausiai pingančių – trumpėja. Sarkastiškai galima pastebėti, kad, jeigu norėtume rugpjūčio mėnesį kiek įmanoma daugiau sutaupyti, lyginant su praeitais metais, tektų graužti tik obuolius su sūriu.

Kiaulienos kainos Europoje pergyvena antrą kilimo etapą, Lietuva nuo to neatsiliks.

Cukraus kainos reikšmingai kilti neturėtų. Nors Europoje yra regioniniai ypatumai – mūsų regione cukrus kažkodėl brangesnis nei Vokietijoje ir Prancūzijoje.

Remiantis ES prognozėmis:

  • Grūdinės kultūros neturėtų brangti dėl geresnio nei 2018 derliaus

  • 10 procentų sumažėję aliejinių kultūrų pasėliai gali kilstelti aliejų kainas

  • Didelis alyvuogių derlius turi smarkiai mažinti alyvuogių aliejaus kainas

  • Geras persikų ir nektarinų derlius taip pat turėtų mažinti kainas

  • Nors pieno perdirbimo produkcijos apimtys ES auga, auganti pasaulinė paklausa ir eksportas neleis tikėtis smarkiai žemesnių kainų

  • Didėja jautienos eksportas iš ES, todėl jautienos kainos augs

  • Nors vištienos gamyba ES auga 2,5 procento ir importas į ES auga 5 procentais, kainos vis tiek turės tendenciją augti dėl stipriai didėjančių kiaulienos ir jautienos kainų.

Temos: 3 Kaina Maistas Prekyba

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Ypatingos

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką