Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Mokėjimo kortelės – patogumas ir galvos skausmas

Kažkada mokėjimo kortelės buvo laikomos saugiu būdu laikyti pinigus, tačiau ilgainiui nusikaltėliai prisitaikė prie pasikeitusių aplinkybių, ir pinigai bankomatuose ir banko kortelėse tapo nesaugūs. Tad verta pagalvoti, kaip apsaugoti savo turtą, kad jis netaptų lengvu grobiu.
Sukčiai rado naują apgaudinėjimo būdą – iš patiklių žmonių perka bankų korteles.
Ilgainiui nusikaltėliai prisitaikė prie pasikeitusių aplinkybių, ir pinigai bankomatuose ir banko kortelėse tapo nesaugūs. / Andriaus Ufarto/BFL nuotr.
Temos: 1 Skausmas

Vagys įsigudrina į bankomatus įtaisyti elektroninius prietaisus, kurie nuskaito mokėjimo kortelės informaciją.

Elektroniniai spąstai

Su mokėjimo kortelėmis susijusios vagystės iš dalies gali būti dviejų rūšių: susijusios su bankomatais ir susijusios su pačiomis mokėjimo kortelėmis. Pastaruoju metu padaugėjo net pačių bankomatų vagysčių, bet tai — jau bankų galvos skausmas.

Vagys įsigudrina į bankomatus įtaisyti elektroninius prietaisus, kurie nuskaito mokėjimo kortelės informaciją, ir tuomet galima pasigaminti naują. Todėl, prieš naudojantis bankomatu, reikia apžiūrėti, ar jis nepažeistas, ar jo išorė nekelia jokių įtarimų. Prie bankomato gali būti pritvirtinta net maža filmavimo kamera, kuri užfiksuoja jūsų įvedamą PIN kodą.

Mus konsultavusi „Swedbank“ Aptarnavimo tinklo departamento direktorė R.Balevičienė tokiais atvejais pataria ne tik nesinaudoti bankomatu patiems, bet ir nedelsiant informuoti apie tai banką.

Kitas metodas — spąstai, kai bankomatas neva „praryja“ kortelę. Vagys stebi, kaip renkate PIN kodą, o paskiau susinervinęs nueinate. Kadangi jūs įsitikinęs, kad bankomato viduje esanti kortelė saugi, tad neskubate blokuoti jos operacijų. Tokiais atvejais į banką reikia skambinti nedelsiant ir nepasitraukus nuo bankomato...

Yra dar paprastesnis būdas — vagys gali žvilgčioti per petį, kai jūs renkate PIN kodą, o vėliau bandyti kortelę pavogti. Todėl jei kas nors, jums priėjus prie bankomato, stovi jums už nugaros ar atsainiai atsirėmęs į gretimą sieną, mandagiai paprašykite pasitraukti, o jei nenorite pasirodyti atžarus — nutaikykite laiką, kad imdamas pinigus būtumėte vienas.

Žinoma, neimkite pinigų vakare tuščioje gatvėje, kur vagys paprasčiausiai gali ištraukti pinigus jums iš rankų. Apskritai venkite bankomatuose gryninti dideles pinigų sumas. Taip pat ir patys niekada nebūkite itin arti žmogaus, kuris naudojasi bankomatu — Vakaruose tai laikoma itin blogo tono ženklu, tik, deja, ne pas mus.

Baigę operacijas, būtinai paimkite ir suplėšykite čekius.

Nesinešiokite PIN kodo niekur, tik atmintyje, juo labiau nelaikykite lapelio su PIN kodu rankinėje.

PIN kodas – tik galvoje

Priminsime ir dar kelis paprasčiausius dalykus, kurie padės apsaugoti pinigus. Nesinešiokite PIN kodo niekur, tik atmintyje, juo labiau nelaikykite lapelio su PIN kodu rankinėje. Jei vagys pagrobs jūsų rankinę, be vargo supras, kokie čia skaičiai, ir apšvarins mokėjimo kortelę.

Kartais nepasitikintys savo atmintimi žmonės PIN kodo skaičius įveda į savo telefono atmintinę, pavadindami menamą „abonentą“ Pinausku arba Kodausku — tai taip pat nėra gera išeitis, nes vagys nėra kvaili.

Jei vis dėlto nusprendėte pasinaudoti tokiu „triuku“, įrašykite neegzistuojančią draugę ar draugą ir prie keturių PIN kodo skaičių prirašykite jų tiek, kiek reikia mobiliojo telefono numeriui.

Be abejo, ir banko kortelę, ir telefoną skubėkite užblokuoti kuo greičiau — savo planų grobikai tikrai neatidės rytdienai. Įsiminkite numerį, kuriuo reikia užblokuoti banko kortelę — jis užrašytas ant kortelės, kurią jūs praradote...

Ir dar vienas naudingas patarimas — nelaikykite visų pinigų kortelėje, turėkite dar vieną banko sąskaitą, kurioje laikykite didžiąją dalį pinigų, o kortelėje — tik būtinosioms išlaidoms skirtus pinigus. Ypač pagalvokite apie tai parduodami kokį nors daiktą, kai kortelėje atsiranda daugiau pinigų. Žinoma, šis būdas patogesnis tiems, kurie naudojasi elektroninės bankininkystės paslaugomis, tuomet galima bet kuriuo momentu papildyti kortelę iš savo sąskaitos, bet kalbant apie didesnes sumas, verta apie tai pagalvoti ir kitiems.

Verta žinoti, kad kai labai šalta, verčiau reikėtų rinktis patalpose esantį bankomatą.

Kaip atgauti pinigus?

Jei kas nors pasinaudojo jūsų kortele, vis dėlto verta pabandyti atgauti savo pinigus. Pasak R.Balevičienės, jei pinigai bankomate buvo išduoti, bet klientas jų nepaėmė, šis gali pateikti atitinkamą pretenziją dėl lėšų grąžinimo. Tai gali būti padaryta telefonu, internetinio banko žinute ar raštu banko padalinyje. Bankas įsipareigoja per kiek įmanoma trumpesnį laiką atlikti tyrimą ir pateikti klientui atsakymą.

Tais atvejais, kai klientas įtaria arba banko tyrimo metu nustatoma, kad pinigus pasisavino kitas, prie bankomato stovėjęs ar priėjęs, asmuo, klientas turėtų kreiptis į teisėsaugos institucijas, kurių prašymu bankas pateiks visą turimą informaciją, padėsiančią nustatyti įvykio aplinkybes.

Tai galioja ir tais atvejais, kai klientas pasitraukia nuo bankomato neužbaigęs pinigų išdavimo operacijos (tačiau jau būna įvedęs PIN kodą), jei palieka mokėjimo kortelę, kurią pasisavina ar ja pasinaudoja tretieji asmenys ir panašiais atvejais. Pasak banko specialistės, nebaigta operacija (bankomate palikta kortelė arba pinigai) — tai dažniausias nesklandumas, dėl kurio skundžiasi klientai. Todėl prieš imant pinigus vertėtų susikaupti ir apsidairyti aplinkui.

Kartais pinigai neišvysta dienos šviesos ir dėl šalto oro, tuomet bankas taip pat grąžina pinigus. Verta žinoti, kad kai labai šalta, verčiau reikėtų rinktis patalpose esantį bankomatą.

Neretai vagys pasinaudoja paprasčiausiu būdu pasisavinti pinigus — su jūsų kortele eina apsipirkti.

Daroma, kas galima

Neretai vagys pasinaudoja paprasčiausiu būdu pasisavinti pinigus — su jūsų kortele eina apsipirkti. Beje, apsidairykite aplink, kai „prašote“ bankomato parodyti sąskaitą ekrane — skaičiai matyti iš tolo, ir vagys žinos, ar jiems verta eiti apsipirkti.

„VP market“ atstovė ryšiams su visuomene Renata Saulytė sakė, kad dėl atsiskaitymo kortelėmis saugumo nuolatos tariamasi su bankais, tačiau prekybos tinklai nedaug ką gali padaryti. Iš tikrųjų kasininkės privalo tikrinti, ar kortelės turėtojo ir pirkėjo parašai sutampa, tačiau jos negali tapti seklėmis — juo labiau kad sukčiai dažniausiai stengiasi apsipirkti, kai daug žmonių, o ir parašus sunku sulyginti.

Pasak „VP Market“ atstovės, kai perkama už didelę sumą ar kai kyla bent menkiausių įtarimų, visuomet prašoma parodyti asmens dokumentą. Tiesa, tuomet kartais nukenčia ir niekuo dėti žmonės, tačiau tokia realybė. O kai asocialus asmuo perka brangaus alkoholio, kasininkėms ir apsaugos darbuotojams kyla dviprasmiškų minčių.

Galbūt šių priemonių pakanka, galbūt žmonės labiau kaltina bankus, tačiau R.Saulytė sakė, kad bent jau į jų prekybos tinklą nė vienas pirkėjas su pretenzijomis, kad svetimi apsipirko su jų kortele, kol kas nesikreipė.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Reklama
„Daktare, man pašalino tulžies pūslę, tačiau aš nesijaučiu gerai...“
„TOPsport A lygos tribūna“: „Panevėžio“ krizė, karštosios kėdės ir prezidentas svečiuose
Užsisakykite 15min naujienlaiškius