Dabar populiaru
Publikuota: 2020 sausio 19d. 14:05

Moterims paramą gauti bus lengviau, bet tai nebus diskriminacija

Europos Sąjunga Diskriminacijos radaras
„Scanpix“ nuotr. / Europos Sąjunga

Nacionalinė mokėjimo agentūra (NMA) kviečia pradedančiuosius verslininkus kaimo vietovėse naudotis ES parama. Vis dėlto, jei esate moteris, paramą gausite lengviau, tačiau jokios diskriminacijos čia nebus – taip skatinamas moterų verslumas.

Į redakciją kreipėsi skaitytojas, atkreipęs dėmesį, kad Nacionalinė mokėjimo agentūra (NMA) buvo paskelbusi paraiškų rinkimą pagal paramos programą „Parama ekonominės veiklos pradžiai kaimo vietovėse“. Anot jo, surinkus tam tikrą balų skaičių galima gauti iki 17 tūkst. Eur projektui įgyvendinti.

Vis dėlto, vyro pastebėjimu, ne visiems garantuojamos lygios sąlygos gauti šią paramą.

„Atsidarius kvietimo dokumentą randame 8 punktą, kuriame nurodyta, kad jeigu pareiškėjas yra moteris, ji gauna 5 balais daugiau. Taip vyrui yra sumažinama galimybė gauti paramą ir pradėti savo verslą kaime, pareiškėjų yra daugiau negu numatyta pinigų, taigi konkurencija labai didelė ir apmaudu, kad, tarkim, man gimus ne tos lyties sumažinamos galimybės pasinaudoti šia parama“, – laiške dėstė vyriškis.

Tai ne pirmas kartas, kai skaitytojams užkliūna parama verslo plėtrai dėl galimos diskriminacijos lyties pagrindu.

Skatinamas moterų verslumas

Žemės ūkio ministerija (ŽUM) 15min jau anksčiau yra išaiškinusi, kad atrankos kriterijus, susijęs su papildomu penkių balų skyrimu moterims, įvestas, siekiant pozityviosios moterų diferenciacijos ir ekonominio moterų aktyvumo skatinimo. Moterys esą vis dar neaktyvios kuriant verslus ir vystant savarankišką ekonominę veiklą Lietuvoje.

ŽŪM atkreipia dėmesį, kad atrankos kriterijais, priešingai negu tinkamumo sąlygomis, siekiama ne panaikinti galimybę projektams gauti finansavimą, tačiau nustatyti jų pirmumą, išskiriant svarbiausius aspektus.

Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybos Komunikacijos skyriaus atstovė ryšiams su visuomene Izabelė Švaraitė paaiškino, kad paprastai, nustatant paramos ekonominės veiklos pradžiai kaimo vietovėse kriterijus, Žemės ūkio ministerija remiasi Europos Sąjungos reglamentais, įtvirtinančiais ES kaimo plėtros politikos prioritetus ir tikslines sritis. Valstybės narės turi teisę remti blogesnėje padėtyje esančias grupes, skatinti jaunimą, šeimas, gerinti darbo ir asmeninio gyvenimo suderinamumą.

Pagal Lygių galimybių įstatymą lengvatos yra galimos, jeigu jomis siekiama teisėto tikslo ir jos taikomos proporcingai, nepabloginant kitų asmenų padėties. Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybos vertinimu, 5 balai moterims, kurių verslumo lygis kaimo vietovėse yra daug mažesnis nei vyrų, yra proporcinga priemonė, kuria skatinamas moterų verslumas, tačiau galimybės vyrams nėra perdėm apsunkinamos, kadangi 5 balai iš 100 nėra daug.

„Sprendžiant, kam suteikti lengvatas, visada būtina užtikrinti, kad lygios galimybės ir sąžininga konkurencija būtų vienodai svarbūs principai“, – teigė I.Švaraitė.

Tiesa, šiemet lygių galimybių kontrolierė Agneta Skardžiuvienė nustatė, kad Žemės ūkio ministerija, organizuodama konkursą paramai ekonominės veiklos pradžiai kaimo vietovėse gauti, diskriminavo vyresnius asmenis – jaunimui teikiamos lengvatos buvo neproporcingos. Plačiau apie šį atvejį galima perskaityti čia.

Portale 15min, bendradarbiaujant su Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba, veikia iniciatyva, skatinanti pastebėti ir nenumoti ranka į diskriminacijos atvejus, „Diskriminacijos radaras“. Pasijutote diskriminuojami dėl lyties, rasės, tautybės, pilietybės, kalbos, kilmės, socialinės padėties, tikėjimo, įsitikinimų ar pažiūrų, amžiaus, lytinės orientacijos, negalios, etninės priklausomybės ar religijos? Kreipkitės – mes jums padėsime.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Sergu atsakingai

Sergu atsakingai
Sergu atsakingai

Esports namai

URBAN˙/

Maistas

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką