Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Neapsėjus pūdymo išmoka bus mažinama

Sodyba
Sauliaus Chadasevičiaus / 15min nuotr. / Sodyba
Šaltinis: 15min
0
A A

Ūkininkai ir kiti asmenys, siekiantys gauti jiems priklausančias tiesiogines išmokas ir už plotą mokamą kompensacinę paramą pagal Lietuvos kaimo plėtros 2007-2013 metų programos (KPP) priemones, juodąjį pūdymą turi apsėti žemės ūkio augalais iki šių metų lapkričio 1 dienos. Nesilaikant šio reikalavimo, išmoka jiems bus mažinama nuo visos gaunamos sumos.

Nacionalinė mokėjimo agentūra prie Žemės ūkio ministerijos (NMA) perspėja, jog neapsėti juodojo pūdymo galima tik išimtiniais atvejais ir tik apie tai informavus NMA (pavyzdžiui, tuo atveju, jei pūdymas šlapias ir jo neišeina apsėti). Visais kitais atvejais nustačius šio reikalavimo nesilaikymą išmokos pareiškėjui pagal visas paramos schemas, kuriose jis dalyvauja, sumažinamos 3 proc. Pakartotinai, t.y. kitais metais, nustačius šio reikalavimo nevykdymą sankcija padidėja iki 9 proc. ir t.t.
Reikalavimas žiemai apsėti ar apsodinti juodąjį pūdymą – vienas iš geros agrarinės ir aplinkosaugos būklės (GAAB) reikalavimų.  Juos Europos Sąjungos valstybės narės nustato vadovaudamosis  Europos Sąjungos aktų nuostatomis. Vienas iš tokių reikalavimų –  apsaugoti dirvą nuo erozijos taikant atitinkamas priemones. Tam apsaugojimui nustatyta privaloma priemonė yra minimali dirvožemio danga. Jo įgyvendinimui ir yra taikomas aukščiau minėtas GAAB reikalavimas iki lapkričio 1 d. juodąjį pūdymą apsėti arba apsodinti žemės ūkio augalais (anksčiau terminas buvo rugsėjo 30 d.)

Reikalavimas – ne visiems

Nuostatos turi laikytis visi pareiškėjai, prašantys paramos pagal KPP priemones „Išmokos ūkininkams vietovėse, kuriose yra kliūčių, išskyrus kalnuotas vietoves“, „NATURA 2000 išmokos ir su direktyva 2000/60/EB susijusios išmokos“, „Agrarinės aplinkosaugos išmokos“, taip pat gaunantys tiesiogines išmokas už žemės ūkio naudmenų ir pasėlių plotus, už perdirbimui skirtas braškes ir avietes bei atskiras tiesiogines išmokas už baltąjį cukrų

Ši nuostata netaikoma Kaimo plėtros 2004–2006 metų plano priemonės „Agrarinė aplinkosauga“ programoje „Ekologinis ūkininkavimas“ bei KPP priemonės „Agrarinės aplinkosaugos išmokos“ programoje „Ekologinis ūkininkavimas“ apsauginėse juostose ir deklaravusiems sodus bei uogynus, kurių tarpueiliuose laikomas juodasis pūdymas.

Sustabdyti dirvos eroziją

Pagal Žemdirbystės instituto mokslininkų rekomendacijas, žiemkenčiai Lietuvoje turėtų  būti pasėti iki spalio 1 d., t.y. geriausiais agrotechnikos terminais.  Tačiau kartu atsižvelgiant ir į sodininkų pageidavimus, juodojo pūdymo apsėjimo ir (ar) apsodinimo (pavyzdžiui, vaismedžiais ir uogakrūmiais) terminas pratęstas iki  lapkričio 1 d.

Dirvos erozija – tai joje esančių mineralinių medžiagų netekimas, taigi ir derlingumo sumažėjimas. Dirvos neapsėjus, vėjas ir lietus nuo dirvos paviršiaus gali greitai naudingas medžiaga išplauti ir išnešioti. Mažos dirvožemio dalelės yra nuplaunamos į šaltinius, upes, ežerus, jūras ir juos užteršia. Apsėjus ar apsodinus dirvą, augalai sulaiko drėgmę ir neleidžia mineralinėms medžiagoms būti pašalintoms iš dirvožemio. Todėl apsėti juodajį pūdymą žemdirbiams yra tiesiog rūpinimasis, kad apsėtas pūdymas neprarastų derlingumo, o kartu ir aplinkos taršos sumažinimas.

Iškilus bet kokiems neaiškumams, pareiškėjai gali kreiptis trumpuoju NMA numeriu 1841. Informaciją apie Lietuvos kaimo plėtros 2007–2013 metų programą galima rasti svetainėje www.paramakaimui.lt ir informaciniame NMA portale www.nma.lt.

kpf logo naujausias

 

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką