Dabar populiaru
Publikuota: 2018 birželio 22d. 10:57 , atnaujinta: 2018 birželio 22d. 11:47

Nelieka kelio atgal: darbuotojo mokesčiai bus jungiami, keisis pensijų sistema ir tarifai

Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos protesto akcija Mokesčių reforma
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr. / Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos protesto akcija

Nuo kitų metų darbuotojų ir darbdavių mokami mokesčiai bus sujungti – ant popieriaus atlyginimai turės augti 28,9 procento visiems darbuotojams, o jų darbo sutartys bus perrašytos be išankstinio sutikimo, po svarstymo nusprendė Seimas. Pritarta ir „Sodros“ luboms. Patvirtinta dalis planuojamos mokesčių reformos – tačiau konkretūs mokesčių tarifai dar nėra aiškūs. Seimas dar turės balsuoti vieną kartą.

Svarstymo stadija – priešpaskutinis žingsnis Seime. Kitą savaitę dėl mokesčių ir pensijų reformos Seimas balsuos galutiniame balsavime. Įstatymus dar turės pasirašyti prezidentė.

Pagal pataisą, darbdaviai, perkeldami mokėtas socialinio draudimo įmokas darbuotojams, privalės perskaičiuoti darbuotojo darbo užmokestį „ant popieriaus“ – ji turės padidinti 28,9 procento. Atitinkamai bus pakeistos darbo sutartys be darbuotojo išankstinio sutikimo.

Seimas po svarstymo pritarė tokiai pertvarkai: už balsavo 64 Seimo nariai, prieš – 16, susilaikė – 26, nors anksčiau dar buvo abejonių, ar pakaks palaikančiųjų balsų. Seimas dėl reformos turės balsuoti dar vieną kartą priėmimo stadijoje – finalinis mūšis vyks kitą savaitę.

Pakeistas atlyginimas turėtų būti mokamas jau nuo sausio 1-osios, jei mokesčių reforma bus priimta.

Gintarė Skaistė kvietė nepalaikyti visos mokesčių reformos, kadangi, anot jos, ji pablogintų esamų pensininkų situaciją,

„Nors šitam įstatyme yra dalykų, kuriuos galėtume paremti, kalbant apie įmokų sujungimą, bazinės pensijos perkėlimą, bet yra kitų įstatymų ir reikėtų žiūrėti į visą sistemą kompleksiškai“, – teigė G.Skaistė ir tikino, kad pakeitimai silpninama pirmąją pensijų pakopą ir sujaukia antrąją.

Tomas Tomilinas, pristatęs reformas, teigė priešingai – reforma tik pagerintų senatvės pensijų sistemą.

Mykolas Majauskas abejoja, kad tokie sprendimai sukurs gerbūvį, mažins socialinę atskirtį. Jis akcentavo, kad vidutinį darbo užmokestį gaunantys žmonės papildomai „į rankas“ gaus tik 20 eurų, ir tai reikšmingai nepakeis jų situacijos.

Pritarė „Sodros“ luboms ir tarifui

Seimas pritarė ir „Sodros“ luboms: kitąmet jos siektų 120 vidutinių darbo užmokesčių (VDU) per metus (apie 9 tūkst. eurų per mėnesį), 2020 m. – 84 VDU, o 2021 m. lubos sumažėtų iki 60 VDU, arba maždaug 4,5 tūkst. eurų per mėnesį, esant dabartinei mokesčių sistemai.

Rimantas Jonas Dagys kvietė nepalaikyti „Sodros“ lubų, kadangi netekimai mažins galimybes mokėti pensijas. Gintarė Skaistė ramino, kad į „Sodros“ lubas atsirėmę darbuotojai turės mokėti didesnį – 27 proc. GPM tarifą, todėl netekimai bus menki.

Už „Sodros“ lubas balsavo 61 parlamentaras, prieš – 9, susilaikė – 23.

Seimas pritarė ir 19,5 proc. socialinio draudimo įmokoms, kurios turėtų būti taikomos kitąmet, tačiau galutinis tarifas dar bus tvirtinamas rudenį, teikiant „Sodros“ biudžetą.

Palaikė kovą su šešėliu

Tarp visų frakcijų bene palankiausiai vertinamos kovos su šešėliu priemonės. Mokesčių administravimo įstatymo pataisas palaikė 83, prieš nebuvo, susilaikė 13. Toliau Seimas svarsto lydinčiuosius kovai su šešėliu skirtus teisės aktus.

„Viena dalis – tai galimybė susimokėti mokesčius jei juos pamiršai, pavėlavai, prisiminei – susimoki. Tai vienkartinė tokia galimybė nemokėti baudos, esi atleidžiamas nuo delspinigių“, – palaikymą išsakė ir konservatorius M.Majauskas.

Kitąmet verslas turės galimybę per pusmetį susimokėti „pamirštus“ mokesčius, netaikant jokių baudų ar delspinigių.

Teikiamą „baltųjų finansų“ iniciatyvą, pagal kurią mokesčių vengimu įtariamos įmonės negalėtų dalyvauti viešuosiuose ir susidurtų su sunkumais gauti paskolas bankuose, palaikė 78 parlamentarai, susilaikė 12, o prieš balsavusių nebuvo.

Seimas pritarė ir administracinių nusižengimų kodekso pataisoms – bus didinamos baudos už pažeidimus, susijusius su mokesčių slėpimu, netinkama veikla, leidimų ar licencijų neturėjimu ir pan.

Gyventojai turės naują lengvatą – jei legaliai pirks automobilių remonto, statybos ar kitas namų ūkyje suteiktas paslaugas, jie galės susigrąžinti dalį sumokėto GPM. Tos veiklos bus išbrauktos iš veiklų pagal verslo liudijimą sąrašo.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Seimas
Luko Balandžio / 15min nuotr./Seimas

Pildo rinkimų pažadą dėl pensijų

T.Tomilinas tikino, kad valstiečiai davė rinkimų pažadą, kad įnašai iš „Sodros“ į pensijų fondus bus stabdomi, o dabar toks pažadas ir bus vykdomas.

„Taip ir pasielgė Vyriausybė – ji pateikė įstatymo paketą, kuris numato, kad pervedimų iš „Sodros“ į privačius pensijų kaupimo fondus neliks. Tačiau šalia to buvo pasiūlyti visi reikalingi papildomi paskatinimai, garantijos, lengvatos žmonėms, kurie kaupia, kurie norėtų toliau tęsti kaupimą, kurie prisijungtų prie kaupimo – buvo pasiektas tam tikras kompromisas“, – sako T.Tomilinas.

Jis akcentavo, kad darbuotojams mažės apmokestinimas 2 proc. punktais, ir tai bus daroma GPM, o ne „Sodros“ biudžeto, sąskaita.

Rimantas Jonas Dagys piktinosi, kad Socialinė apsaugos ir darbo ministerija (SADM) siūlo priimti reformą, po kurios pensija bus mažesnė nei skurdo riba.

„Pensijų reforma ne šiaip sau pastumdymas kažkokių skaičių. Mes turime aiškiai pasakyti, ką mes norime padaryti. (…) turime sukurti sistemą, kad Sodros pakeitimo norma – santykis pensijos su vidutine alga ilgainiui taptų 40 proc. SADM pateikė savo skaičiavimus ir mums nagrinėti pasiūlė socialinio draudimo modelį, kuriame pakeitimo norma bus 20 proc., ir nuo to mes niekur nepabėgsim visais užkeikimais“, – sako R.J.Dagys.

Anot jo, jei tokia pensijų sistema bus įtvirtinta, „jau dabar vidutinis pensininkas, turintis pilną darbo stažą, pilnai atidirbęs – gautų 180 eurų pensiją“.

„Koks kvailys drausis šita sistema?“, – piktinosi R.J.Dagys.

Iki šio įstatymo įsigaliojimo buvęs pagal darbo sutartį dirbančio darbuotojo neto darbo užmokestis negali sumažėti dėl pagal darbo sutartį dirbančio darbuotojo atlyginimo perskaičiavimo, numatoma įstatyme.

Kol kas Seimas dar nesvarstė konkrečių mokesčių tarifų, tačiau darbo grupėse ir komitetuose valdantieji yra sutarę, kad gyventojo pajamoms būtų taikomas 20 proc. mokesčio (GPM) tarifas, o socialinio draudimo įmokų tarifas rudenį bus nustatytas ties 19,5 proc.

Darbdaviai mokės 1,47 proc. nelaimingų atsitikimų, nedarbo, profesinių ligų draudimo įmoką, į šį tarifą įeis ir įmokos į garantinį ir ilgalaikių išmokų fondus.

Penktadienį Seime taip pat tvirtinamieji ir lydintieji teisės aktai – dėl augančio atlyginimo „ant popieriaus“ turės būti perskaičiuojami motinystės ir kitų išmokų koeficientai, bei kiti dydžiai, kurie susieti su atlyginimais.

Darbuotojams verta pasitikrinti

Darbuotojai gali pasitikrinti, kad darbdaviai nesukčiautų naudodamiesi 15min skaičiuokle – geltonai pažymėtas langelis parodo, koks turėtų būti apskaičiuotas atlyginimas „ant popieriaus“ po reformos. Darbuotojus saugos galimos sankcijos darbdaviams – 500 eurų bauda už kiekvieną darbuotoją bei nuostolių atlyginimas.

Atlyginimo 2019 m. skaičiuoklė
Įveskite
Koks jūsų atlyginimas „į rankas“ 2018-aisiais?
Ar kaupiate pensijų fonde papildomus 2% atlyginimo?
Ar po reformos kaupsite pensijų fonde?
Tavo atlyginimo lapelis
2018 m. 2019 m.
Visa darbo vietos kaina:
Darbdavio socialinio draudimo įmoka:
Atlyginimas „ant popieriaus“:
Pritaikytas NPD:
Gyventojų pajamų mokestis:
Įmokos socialiniam draudimui:
Išskaitymai į pensijų fondą:
Iš viso mokesčių ir atskaitymų:
Išmokamas atlyginimas „į rankas“:

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

15min tyrimas Aktualu

Loterijų skaidrumą žadančios pataisos metų metus dūla Seime

Aktualu

Švietimui skiria milijonus, bet moksleivių rezultatai liūdina: pirštu beda į mažas mokyklas

Aktualu

Vytautas Plečkaitis: Europa atsilaikys ir prieš migrantus, ir prieš euroskeptikus

Gazas

Kaimo žmonės pasipiktinę: mus ir vėl apgavo – ilgai žadėto kelio šiemet neasfaltuos

Verslas

Banko klientą išgąsdino „naujas“ mokestis: sumos – įspūdingos

„Ginčas“: „Žalgirio“ pravertos žaizdos – kaip gydyti „Rytą“?

Vardai

Britų mados apdovanojimų didžiausia žvaigžde tapo nėščia Meghan Markle: nustelbė visas garsenybes

Mokslas.IT

15min studijoje – pokalbis apie 2019 metų technologijas, inovacijas ir jų prognozes

Verslas

Diskriminacijos radaras. Homoseksualios poros kryžiaus keliai, norint gauti paskolą būstui

Pasaulis kišenėje

Verta aplankyti Lenkijoje: vieta, kur įvyko pirmasis Antrojo pasaulinio karo mūšis

Maistas

Pasilepinkime! Lengvas itališkas speltų miltų pyragas su šokolado gabaliukais

Vardai

„Skamp“ 20-mečio koncertas iš arenos keliasi į kuklesnę erdvę: buksuoja bilietų pardavimai

Sportas

Stiprus R.Meilutytės pareiškimas pasaulio čempionato starte – pirmu rezultatu į pusfinalį

24sek

Po ambicingo starto – Domanto Sabonio nuostaba ir atimtas džiaugsmas

Aktualu

Rusija pasiuntė pratyboms į Venesuelą du strateginius bombonešius

Aktualu

Orai.lt: vėl sulauksime sniego ir šlapdribos

Vardai

Paskelbti M.A.M.A 2018 nominantai: tarp lyderių – vienu hitu pasaulį užkariavęs Dynoro

Aktualu

Sammy Ketz: Mokesčiai interneto milžinams apgintų faktus nuo išgalvotų naujienų

Verslas

Kaip Turkija padeda Rusijai apraizgyti Europą dujų vamzdžiais

Gazas

„Peugeot 508“ testas: 700 km su puse bako ir 5 kelyje sutiktos lapės

Naujienos

Deuce

Vilniaus teniso akademijos jauniams – 4 titulai turnyre Ukrainoje

Gyvenimas

Maištingas paauglių elgesys: psichologė pataria tėvams, kaip elgtis konkrečiose situacijose

Maistas

Amžina klasika: mocarelos ir pomidorų salotos

Aktualu

Panevėžio korupcijos byloje suimtas verslininkas

„Skrieja kamuolys“: Messi ar Kasčiūnas? Argentinos ašarų skonis

Mokesčių reforma Aktualu

Ernestas Naprys: 5 didžiausi mokesčių reformos absurdai

Gazas

Prietaisų skydelio lemputės: kada jos įspėja, o kada liepia sustoti?

Verslas

Palangoje mokesčių inspektorės verslininkus lanko dviračiais ir moko sąžiningumo

Aktualu

VDU studentų idėjos – didžiajam verslui

Aktualu

Girtas prie vairo sėdęs buvęs kariuomenės vadas Valdas Tutkus sulaukė atpildo

Aktualu

Katalonų separatistai nutraukė oficialius ryšius su Ispanijos monarchija

„Vieni vartai“: Argentinos nuopuolis, istorinis šansas islandams ir futbolas bažnyčioje

Gyvenimas

Kas kenkia vyriškumui, o kas jį palaiko?

Idėjos savaitgaliui

Aktualu

Pusšimtis balinių vėžlių džipu parvežti namo į Dzūkiją

Nesibaigianti kova su gaisrais Manilos lūšnynuose

Aktualu

Petras Gražulis smaginasi toliau: moterį „pagydžiau“ nuo nevaisingumo

Verslas

„Wizz Air“ keičia bagažo politiką: už lagaminą salone teks susimokėti visiems

N-18 Vardai

Aiškėja TV žvaigždės ir tituluotos gražuolės Sophie Gradon mirties aplinkybės: įtariama savižudybė

Vardai

Ypatingos

07:15
07:03

Gera keliauti kartu

Kviečiame anties

Šiemet buvau geras

Maistas

Dovanoju sveikatą

Sveikata

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką