-35% metinei prenumeratai. Maža kaina - didelė vertė.
Išbandyti
Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Nerimsta nepasitenkinimas dėl PSD įmokų

Daugiau pajamų gaunantys nepatenkinti dabar galiojančia Privalomojo sveikatos draudimo (PSD) įmokos skaičiavimo metodika – įmokos skaičiavimu nuo visų gaunamų pajamų. Ekonomistai sako, kad didžiausios sumos lubų, nuo kurios būtų skaičiuojama įmoka, įvedimas – vienas problemos sprendimo būdų. Tačiau tai prieštarautų solidarumo principui.
Pinigai
Pinigai / Andriaus Ufarto/BFL nuotr.
Pagal dabar galiojančią tvarką, dirbantysis Privalomojo sveikatos draudimo įmokas turi mokėti nuo visų – darbo ar autorinių sutarčių, individualios veiklos pažymų bei kitų pajamų. Tačiau ištikus bėdai, dažnai medicinos įstaigoje apdraustajam liepiama papildomai susimokėti už kai kuriuos tyrimus ar medicininius instrumentus.
 
Sveikatos apsaugos ministrės teigimu, jeigu įmokos būtų skaičiuojamos kitaip – nuo didžiausių gaunamų pajamų ar įvedant lubas – būtų pažeistas lygybės principas. Be to, kitaip skaičiuoti įmokų kol kas neįmanoma – biudžete žioji kelių šimtų milijonų skylė. 
 
„KT nutartyje yra aiškiai pasakyta, kad valstybė turi užtikrinti būtinąją pagalbą ir gyvybės išsaugojimą. Diskutavome, paskaičiavome, kad reikėtų 400 mln. litų, kurie turėtų būti skiriami iš valstybės biudžeto, ne iš PSDF, bet KT pasisakė, kad tas procesas galimas tik esant finansinėms galimybėms, bet valstybė 400 mln. skirti būtinajai pagalbai ir gyvybės išsaugojimui negali. Šių metų biudžete tam numatyta tik 10 mln.“ – sako sveikatos apsaugos ministrė Rimantė Šalaševičiūtė.
 
Seimo sveikatos reikalų komiteto pirmininkė sutinka, kad argumentas, jog moku nuo visų pajamų, o gaunu tiek pat paslaugų, kiek ir tas, kuris moka nuo vienų pajamų, logiškas.
 
„Apie milijoną pensininkų turime, bet ir apie milijonas dirbančių yra ir socialinio solidarumo principu, mes, dirbantys, mokame daug daugiau, o valstybė už valstybės lėšomis draudžiamus asmenis moka daug mažiau. [...] Taip, nevienareikšmiškai, tai problema: aš dirbu per kelis darbus, bet ką – aš kelias paslaugas gaunu? Negaunu, atėjęs vieną paslaugą gaunu“, – sako Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininkė Dangutė Mikutienė.
 
Ekonomistų teigimu, gaunamų pajamų lubos, nuo kurių būtų skaičiuojama PSD įmoka, – vienas sprendimo būdų, kaip sumažinti didžiules įmokas sumokančiųjų nepasitenkinimą.
 
„Reikia prisiminti, kaip PSD įmokos, kaip atskiras mokestis, atsirado. Pradžioje tai buvo GPM dalis, ir tai buvo grynai mokestis. Tuo metu, kai konservatoriai, ministrė Šimonytė atskyrė šią įmoką nuo GPM, idėja buvo tokia, kad reikia artėti prie draudiminio principo įgyvendinimo“, – teigia ekonomistė Rūta Vainienė.
 
Pagal dabar galiojančią tvarką, PSDF įmoka sudaro devynis procentus nuo gaunamų visų pajamų. MMA padidėjus 35 litais, įmoka taip pat padidėjo ir šiuo metu siekia 93 litus.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Reklama
„Daktare, man pašalino tulžies pūslę, tačiau aš nesijaučiu gerai...“
„TOPsport A lygos tribūna“: „Panevėžio“ krizė, karštosios kėdės ir prezidentas svečiuose
Užsisakykite 15min naujienlaiškius