Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Pavežėju norintį dirbti bedarbį pasivijo senos skolos: pasiūlė pasiskolinti iš dukrų

Sena skola Vokietijos teismui ir kelios baudos už važiavimą viešuoju transportu be bilietėlio – tai, pasak į 15min paskambinusio vyro, sutrukdė jam išeiti iš nedarbo ir užsidirbti. Vyras norėjo pradėti darbuotis pavežėju, tačiau Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) pareikalavo pirma sugrąžinti skolas. Tiesa, pati VMI tikina žiūrinti tik į įsiskolinimus Sodrai.
Pavežėjas
Pavežėjas / 123RF.com nuotr.

Į 15min redakciją kreipėsi Arvydas, kuris pasakojo susidūręs su neįprasta situacija. Vyras apie metus buvo užsiregistravęs Užimtumo tarnyboje, tačiau valstybei kiekvienam registruotam bedarbiui skyrus laikiną 200 išmoką, jis sumanė užsidirbti daugiau.

„Pagalvojau, velniam man tie 200 eurų, kai galiu daugiau užsidirbti dirbdamas pavežėju“, – 15min tikino jis.

Pasiūlė pasiskolinti pinigų iš vaikų

Arvydas pasakojo, kad VMI išsiėmė individualios veiklos pažymą ir 1,5 savaitės rinko įvairius leidimus, kurie leistų vykdyti šią veiklą. Tačiau vėliau, anot jo, paskambino iš VMI ir pranešė, kad jis negali verstis pagal individualią veiklą, nes turi nesumokėtų skolų. Pašnekovas tikino turintis kelias nesumokėtas baudas, išrašytas autobusų keleivių kontrolierių, ir seną skolą už skyrybas Vokietijoje.

„Pas mane kabo 204 eurai 18 centų už skyrybas nesumokėta sena skola. Aš jiems sakau, išduodami tą pažymą, ką, negalėjote įspėti, kad negalėsiu dirbti. Aš jų klausiau, velniam jūs išdavėt. Sako, sistema mums leidžia. Toks jausmas, kad Mokesčių inspekcija daro šitaip, kad išvis žmonės niekur nedirbtų, kuo greičiau išsinešdintų iš Lietuvos“, – įsitikinęs jis.

Vyras teigė bandęs tartis su VMI konsultante, kad ši leistų jam pradėti dirbti pavežėju, o jis skolą grąžins iš pirmos algos. Tačiau, kaip pasakojo Arvydas, jam buvo pasiūlyta pasiskolinti pinigus.

„Sako, ne, pasiskolinkite pas ką nors. Sako, Lietuva gi didelė. Sakau, tyčiojatės iš manęs, kas paskolins 200 eurų, kai visi ubagai. Vėliau sako, taigi turite tris dukrytes. Su tokiu sarkazmu. Sakau, lukterkite, mano vyriausiai dukrai 14 metų, o jauniausiai 11. Sakau, nejau norite, kad pas savo nepilnamečius vaikus prašyčiau 200 eurų. Kol negrąžinsiu tų 204 eurų 18 centų, negalėsiu dirbti“, – aiškino jis.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Karštas pirmadienis Vilniuje
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Karštas pirmadienis Vilniuje

VMI: vertina tik skolas Sodrai

Tuo metu VMI Mokestinių prievolių departamento direktorė Stasė Aliukonytė-Šnirienė pažymėjo, jog norint teikti pavėžėjimo paslaugas VMI išduoda tik individualios veiklos pažymą, o leidimus vežti keleivius – Lietuvos transporto saugos administracija (LTSA).

„VMI individualios veiklos pažymos gyventojui neišduoda tik esant Sodros skolai, kitos gyventojo skolos individualios veiklos pažymos išdavimui įtakos neturi. Kadangi gyventojas teigia turintis skolą „už teismą Vokietijoje“, o ne skolą Sodrai, šiuo aptariamu atveju jam galimai nebuvo išduotas Lietuvos transporto saugos administracijos leidimas, kuris reikalingas norint vežti keleivius“, – aiškino ji.

Tiesa, paprašytas patikslinti, Arvydas 15min patikino Sodrai skolų neturintis.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Valstybinė mokesčių inspekcija
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Valstybinė mokesčių inspekcija

S.Aliukonytės-Šnirienės teigimu, prieš išduodama leidimą Lietuvos transporto saugos administracija tikrina įrašus atitinkamų institucijų informacinėse sistemose, taip pat gauna duomenis ir iš VMI apie gyventojo skolas ir nepateiktas deklaracijas, ir tada priima sprendimą dėl leidimo išdavimo.

„VMI primena, kad sunkumų sumokėti mokesčius turintys gyventojai gali kreiptis į mokesčių administratorių ir išdėstyti sumokėjimą per tam tikrą laikotarpį, sudarant mokestinės paskolos sutartį. Mokestinės paskolos sutartis gali būti sudaroma dėl VMI administruojamų mokesčių, pvz., PVM, GPM ir kitų, taip pat dėl skolų pagal užsienio valstybių prašymus, baudų už administracinius nusižengimus. Sudarius mokestinės paskolos sutartį, mokėtojai laikomi neskolingais.

Tačiau norime atkreipti dėmesį, kad remiantis įstatymais pagal teismų išduotus vykdomuosius dokumentus nesumokėtos sumos negali būtų išdėstytos, tai yra mokestinės paskolos sutartys dėl šių skolų nesudaromos. Nesumokėjus šių skolų, mokėtojai laikomi skolingais“, – teigė ji.

123RF.com nuotr./Pavežėjai
123RF.com nuotr./Pavežėjai

LTSA: pavežėjas negali turėti skolų

LTSA Komunikacijos ir tarptautinio bendradarbiavimo skyriaus vedėja Eglė Kučinskaitė 15min sakė, kad asmenys, norintys vykdyti pavežėjo veiklą, privalo atitikti įvairius reikalavimus. Vienas jų – negali turėti „mokestinės nepriemokos Lietuvos Respublikos valstybės biudžetui, savivaldybės biudžetui ar fondams, į kuriuos mokamus mokesčius administruoja Valstybinė mokesčių inspekcija“.

„Kai žmogus, norintis gauti leidimą dirbti pavėžėju, pateikia visus reikiamus duomenis, LTSA patikrina, ar nėra įsiskolinimų. Įsiskolinimo šaltiniai gali būti Sodra, bauda už Eismo taisyklių nesilaikymą, pajamų mokestis nesumokėtas ir kt.“, – 15min aiškino ji.

LTSA nuo šių metų liepos 1 dienos išduoda pavėžėtojams ir taksi paslaugas teikiantiems asmenims leidimą už atlygį lengvaisiais automobiliais vežti keleivius.

Tiesa, reikalavimai vežėjams nepasikeitė. Norintys užsiimti pavėžėjimo ar taksi veikla ir gauti leidimą kaip ir anksčiau turi atitikti šiuos reikalavimus:

  • Turi būti įregistruota individuali veikla.
  • Ne mažesnis nei dvejų metų lengvojo automobilio vairavimo stažas.
  • Neturėti mokestinės nepriemokos.
  • Turi būti Lietuvoje registruoto automobilio, kuriuo teiks paslaugas, savininkas, arba valdyti šį automobilį kitu teisėtu pagrindu.
  • Turi būti sumokėjęs valstybės rinkliavą.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Miškasodyje dalyvavę „Herbalife“ nepriklausomi partneriai pagerino savo pačių rekordą – pasodino daugiau nei 3 tūkst. medžių
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius