TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

SEB analitikai: dugnas dar nepasiektas, tačiau Lietuvos padėtis ne blogiausia

Kai kurių profesijų atstovai gerai jaučiasi ir per nuosmukį.
Tomo Urbelionio/BFL nuotr. / Greito pakilimo iš ekonominės duobės ekspertai nežada.
Šaltinis: 15min
0
A A

Pasaulio ūkio stabilizacijos ženklų pastebima, tačiau iki atsigavimo dar toli, teigia SEB grupės analitikai. Jie kartu pastebi, kad iš Baltijos šalių Lietuvos ekonomikos nuosmukis yra palankiausias.

SEB grupės analitikų Stokholme parengtoje naujausioje „Nordic Outlook“  apžvalgoje atkreipiamas dėmesys, kad nepaisant trapių stabilizacijos ženklų, pasaulio ūkio nuosmukis dar nepasiekė dugno. Labiausiai išsivysčiusių trisdešimties pasaulio šalių, įeinančių į Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizaciją (EBPO), ekonomika 2009 metais kris 5 procentais, o 2010 metais ekonomikos augimas išliks neigiamas. Nulinių palūkanų pinigų politika ir įspūdingi fiskaliniai skatinimo paketai ilgainiui padės stabilizuoti pasaulio ekonomiką. Nepaisant to, nedarbas daugelyje išsivysčiusių šalių artimiausiu metu gali pasiekti 12 proc., o laisvi gamybos pajėgumai išliks rekordiniai. Todėl kol kas defliacijos rizika išlieka didesnė už infliacijos tikimybę.

SEB grupės ekspertai pažymi, kad į eksportą orientuotos šalys, tokios kaip Vokietija ar Japonija, krizę išgyvena ypač sunkiai. Dėl Vokietijos bėdų kenčia visa Europa, o neigiamų veiksnių sąrašą papildo nekilnojamojo turto rinkos bei finansų sektoriaus rizika dėl Vidurio, o ypač Rytų Europos problemų. Euro zonos šalių biudžeto deficitas sparčiai išaugs nuo 2 proc. BVP 2008 m. iki 7 proc. 2010 m., ypač dėl augančio nedarbo, mažėjančių biudžeto įplaukų ir kitų priežasčių.

JAV ekonomikos nuosmukis bus švelnesnis dėl anksčiau pradėtų įgyvendinti ekonomikos skatinimo priemonių. Be to, JAV ekonomika yra uždaresnė ir mažiau priklausoma nuo tarptautinės prekybos susitraukimo. Tačiau ekonomikos atsigavimas JAV užtruks, nes augantis nedarbas turės įtakos namų ūkių vartojimo įpročiams, skatindamas taupyti ir mažiau skolintis.

Baltijos šalių ekonomikos išgyvena ypač gilią recesiją, kuri gali užsitęsti. SEB ekspertų vertinimu, Latvijos BVP šiemet kris ypač skausmingai (-14 proc.), o 2010 m. ekonomika taip pat dar kris 3 proc. Estijos ekonomikos šiais metais laukia 12 proc. sumažėjimas, tuo tarpu kitais metais nuosmukis sušvelnės iki -2,3 proc. Lietuvos ekonomikos nuosmukio scenarijus yra palankiausias tarp kaimynių – 2009 m. BVP sumažės 9 proc., tačiau 2010 m. ekonomika vis dar liks silpna ir BVP smuks 3,5 proc.

Pasak SEB banko vyriausiojo analitiko Nerijaus Udrėno, itin sparčiai pablogėjus tiek išorės, tiek vidaus paklausai Lietuvos ekonomika pirmąjį šių metų ketvirtį patyrė didžiausią nuosmukį per pastaruosius 15 metų. Kita vertus, anot eksperto, geresnė ūkio šakinė ir eksporto diversifikacija leidžia tikėtis, kad Lietuvos ekonomikos padėtis turėtų stabilizuotis pagerėjus vartotojų pasitikėjimui eksporto rinkose. Valdžia turėtų toliau nuosekliai mažinti pernelyg biurokratizuotą verslo reguliavimą ir stiprinti Lietuvos prekių konkurencingumą išorės rinkose.
 

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką