Dabar populiaru
Publikuota: 2020 liepos 14d. 08:33

Skandalas JAV lietuvių bendruomenėje: Lietuvos pagalbos fondui padovanoti namai pradingo, patį fondą uždaro prokurorai

Albinas Markevičius ir Zina Markevičius 15min tema
123RF ir asmeninio archyvo nuotr. / Albinas Markevičius ir Zina Markevičius

JAV, Kalifornijoje, gyvenantį tautietį, „Lietuvių pagalbos fondo“ įkūrėją ir vadovą Albiną Markevičių dar šių metų sausį Užsienio reikalų ministerija apdovanojo medaliu „Už pasaulio lietuvių nuopelnus Lietuvai“, o liepą jį pasiekė liūdnesnės žinios. Kalifornijos prokuratūra jį, jo dukrą Ziną ir dar du partnerius apkaltino nuslėpus gautą paramą, todėl nusprendė panaikinti fondą, o A.Markevičiui visam gyvenimui uždrausta imtis panašios veiklos. Fondo atstovai sako, kad prokuroras paskleidė neteisingą informaciją.

JAV teisėsauga išaiškino skandalingus faktus – Lietuvai perduoti namai Kalifornijoje buvo tyliai perimti fondo, schemoje dalyvavo ir ofšorinės kompanijos.

Žinomas lietuvių kultūros, kalbos ir istorijos globėjas, „Lietuvos diplomatijos žvaigždės“ ordino turėtojas A.Markevičius sutiko grąžinti 7 mln. JAV dolerių, o JAV lietuviai kalba apie smūgį lietuviškų labdaros organizacijų reputacijai.

Nuo 1992 m. veikiantį fondą skubiai uždarys

Kalifornijos generalinio prokuroro Xaviero Becerros sprendimu, Lietuvių pagalbos fondas per 30 dienų bus panaikintas, jo vadovui A.Markevičiui visam gyvenimui uždrausta užsiimti labdaringa veikla.

Xavier Becerra
Xavier Becerra

Padaryta žala – 7 milijonai JAV dolerių bus pervesti į Kalifornijos bendruomenių fondą. Žadama, kad iš to fondo pinigai bus pervesti į Lietuvą labdaros tikslams.

„Lietuvių pagalbos fondas“ (angl. Lithuanian Assistance Foundation) skelbia renkantis paramą Lietuvai, o už surinktas lėšas remiamos Lietuvos bendruomenės, skiriamos stipendijos studentams. Tačiau 1992 metais įsteigtas fondas šįmet nešlovingai baigia savo egzistavimą.

Lietuvos pagalbos fondas
Lietuvos pagalbos fondas

Pavyzdžiui, fondas giriasi, kad padėjo atstatyti Želvos kaimą – suremontavo bažnyčią, remia gimnaziją, bendruomenę. Tai, kad Želvą remia JAV lietuviai – tiesa, tačiau apie „Lietuvos pagalbos fondą“ sako jie nieko negirdėję.

Apie fondą nėra girdėję

„Mus remia JAV lietuviai, tas tiesa, bet apie šį fondą nesu girdėjęs“, – 15min teigė Želvos bendruomenės pirmininkas Gintautas Povylius. Jis nufilmuotas ir reklaminiame fondo filme, tačiau pats pirmininkas sako nežinantis apie tokį fondą, o filmavosi, nes to paprašė JAV lietuviai.

Gintautas Povylius
Gintautas Povylius

Jis siūlė susisiekti su Lietuvoje veikiančia viešąja įstaiga „Auxilium projektai“. Jie esą skirsto JAV lietuvių labdaros fondų paramą.

Viešosios įstaigos vadovas Šarūnas Sviderskis pripažino skirstantis JAV lietuvių paramą, tarp jų ir Želvos kaimui.

Želva
Želva

„Tačiau apie jūsų minimą „Lietuvių pagalbos fondą“ nesu girdėjęs. A.Markevičiaus irgi nežinau. Mums lėšas perveda visai kitos JAV veikiančios labdaros organizacijos“, – tikino Š.Sviderskis.

Želvos kaimo bendruomenė bendradarbiauja su „Auxilium projektais“, tačiau, kaip teigė Š.Sviderskis, su „Lietuvos pagalbos fondu“ tai niekaip nesusiję.

Sankcijos – visiems fondo nariams

„Lietuvių pagalbos fondo“ įkūrėjas ir vadovas A.Markevičius JAV lietuvių tarpe yra žinoma asmenybė, vadinamas nekilnojamojo turto magnatu. Pavyzdžiui jo bendrovės „Roque&Mark“ patalpose dar 2015 metais įsikūrė pirmasis Lietuvos garbės konsulatas Los Andžele.

Karo metais iš Lietuvos pabėgęs A.Markevičius gyveno Santa Monikoje, ten užsiėmė nekilnojamojo turto verslu, taip pat įsteigė „Lietuvių pagalbos fondą“, kuriame dirbo jo dukra Zina Markevičius, taip pat tautietis Arūnas Sodonis ir lietuvių kilmės Josephas Praske.

Asmeninio archyvo nuotr./Albinas Markevičius ir Zina Markevičius
Asmeninio archyvo nuotr./Albinas Markevičius ir Zina Markevičius

Visi jie šių metų liepos 2 dieną sulaukė Kalifornijos generalinio prokuroro Xaviero Becerros sankcijų – fondas uždaromas, o visam gyvenimu įsigalioja draudimas verstis panašia veikla.

Tiesa, prokuroras pasiekė susitarimą su fondo valdytojais, kad padaryta žala – 7 milijonai dolerių – bus grąžinti.

15min turi susitarimo kopiją, kur yra ir lietuvių parašai. Taigi kuo nusikalto JAV lietuviai, kad prokuroras nusprendė net panaikinti fondą?

Paliko Lietuvai pagal testamentą

Viskas prasidėjo, kai neįvardinti aukotojai Fondui padovanojo keturis namus Kalifornijoje, kurių bendra vertė 6 mln. JAV dolerių. Tai įvyko nuo 2005 iki 2013 metų. Kalbama, kad namai buvo perduoti mirus JAV lietuviams. Šie savo testamentais ir paliko nekilnojamąjį turtą Kalifornijoje.

15min žiniomis, namus Fondui paliko JAV lietuvis, Santa Monikoje gyvenęs Antanas Mikalajūnas, kurio vardo fondas rėmė ir Želvos kaimą. Ten gyvena ir A.Mikalajūno giminės.

Šis nekilnojamasis turtas turėjo būti skirtas JAV lietuvių labdaros fondui, o pinigai, pardavus juos, turėjo atitekti labdaringiems projektams Lietuvoje. Tačiau taip nenutiko.

Kaip pranešime skelbia Kalifornijos prokuroras, tie namai netinkamai, mažesne nei rinkos verte buvo parduoti fondo valdytojų giminaičiams bei kitaip susijusiems asmenims.

„Generalinės prokuratūros atliktas tyrimas atskleidė, kad daugiau kaip 6 milijonų dolerių vertės namai, dovanoti Fondui lietuvių bendruomenės labui, buvo netinkamai perduoti valdybos nariams, jų artimiesiems ir darbuotojams. Buvo parduoti kainomis, žymiai mažesnėmis už tikrąją rinkos vertę“, – sakoma prokuroro pranešime.

Be to, fondo valdytojai neatskleidė nei apie šių namų gavimą kaip labdarą, nei apie jų pardavimą.

Kaip matyti iš tyrimo medžiagos, pardavimas vyko per A.Markevičiaus įkurtas ofšorines kompanijas „RME LLC“ ir „Washington Shores LLC“.

Prokuroras: jie apgaudinėjo rėmėjus

„Kalifornijos žmonės turėtų pasitikėti tuo, kad jų dosnios aukos bus panaudotos numatytiems tikslams. Tačiau šio fondo vadovai sąmoningai pasinaudojo savo padėtimi apgaudinėdami rėmėjus ir nukreipdami milijonus dolerių iš labdaros organizacijos, kuriai vadovavo“, – teigiama Kalifornijos prokuroro X.Bacerro pranešime.

Šį pranešimą, su kuriuo susipažinti galima čia, citavo JAV žiniasklaida, naujienų portalai.

Dokumente teigiama, kad 7,2 mln. JAV dolerių bus pervesti į Kalifornijos bendruomenių fondą, o iš jo pinigai pateks skurstantiems Vilniaus regiono vaikams ir Želvos kaimui.

„Žinoma, tokie pinigai labai pravestų kaimui, bet nesu girdėjęs apie tai nieko“, – sakė bendruomenės pirmininkas G.Povylius. Dar 400 tūkstančių JAV dolerių suma keliaus į prokuratūros sąskaitą.

Fondo valdybos narys: esame labai nusivylę

15min pateikė klausimus fondui. Į juos atsakė Lietuvos pagalbos fondo valdybos narys Arūnas Sodonis, kuris taip pat sulaukė prokuroro sankcijų.

– Kaip pakomentuotumėte Kalifornijos prokuroro sprendimą uždaryti fondą, o fondo vadovams uždrausti eiti pareigas tokiose organizacijose?

– Šis užklausimas tęsėsi aštuonerius metus ir pasidarė aišku, kad Valstijos veiksmai trukdys mūsų tikslui padėti lietuviams. Mes priėjom prie bendro susitarimo, nes abidvi pusės norėjo išspręsti sutrikimą.

Bus pervesti beveik 7 milijonai dolerių į Kalifornijos bendrijos fondą, kuris paskirstys lėšas, tad mes nusprendėme, kad yra tinkamas momentas nutraukti Lietuvių pagalbos fondo veiklą.

Prie viso to, prezidentui Albinui Markevičiui jau 90 metų. Jis ir kiti direktoriai turi kitus labdaros ir gyvenimo planus, pirmenybę skiriant tolesniems siekiams padėti Lietuvai.

– Prokuroras savo pranešime teigia, kad fondui perduoti keturi namai buvo perduoti su fondu susijusiems asmenims ir parduoti mažiau nei rinkos kaina. Kaip tai paaiškintumėte?

– Tai yra netiksli informacija paskelbta Kalifornijos valstijos spaudos pranešime. Visi Fondo sandoriai buvo teisingi ir paremti tikra rinkos verte.

Tenka pridurti, kad Fondas buvo patikrintas JAV mokesčių inspekcijos institucijos, kuri patvirtino, kad Fondo mokesčių pildymai buvo teisingi ir tinkami. Tad mes esame labai nusivylę, kad Kalifornijos valstijos įstaiga paskleidė tokius klaidinančius pareiškimus spaudos pranešime ir stengiamės ištirti, kodėl taip įvyko.

– Kokius projektus fondas remia Lietuvoje?

– Mūsų praeities projektai ir tie, kuriems nauda atiteks iš šio atsiskaitymo, yra nurodyti ankstesniame mūsų spaudos pranešime. Ten įtrauktos studentų stipendijos, gyvenamų namų parama išlikusiems Sibiro tremtiniams, Želvos kaimo atstatymas, nepajėgių lietuvių gydymas ir daugelis kitų projektų.

– Teigiama, kad fondo valdytojai prokuroro sprendimu turės pervesti 7 milijonus JAV dolerių – kam pinigai bus skirti konkrečiai?

– Kaip pažymėta spaudos pranešime, Vilniaus rajono nuskriaustų Lietuvių vaikų ir našlaičių mokslo reikalams, taip pat labdaros veiklai Želvos kaime, įskaitant „verslo mokyklą, mokytojų apmokymus ar seminariją, finansinę pagalbą neįgaliems studentams viršijantiems vidurkio pažymius, ir pensininkams”.

Mes ypač patenkinti, kad šios lėšos bus pagaliau paskirstytos šiuo momentu, kai pasaulis ir dauguma labdaros organizacijų turi finansinių sunkumų dėl Covid pandemijos. Mes tikimės, kad šios lėšos padės sukurti teigiamą poveikį šiais sunkumų metais.

– Kaip manote, ar nenukentės labdaros organizacijų, susijusių su Lietuva, reputacija po šio įvykio?

– Ne, mes tikimės, kad visuomenė ar bent kas, svarstantis Lietuvių organizacijos pagalbą, supras teigiamus rezultatus. Faktas yra tai, kad beveik 7 milijonai dolerių nukeliaus Lietuvių labdaros organizacijoms, tad mes žvelgiame į šią sutartį kaip į teigiamą dalyką.

Finansinių machinacijų su lietuviais būta ir anksčiau

Kalifornijoje gyvenantis tautietis, Pasaulio lietuvių bendruomenės valdybos narys Laurynas Misevičius teigė apgailestaujantis, kad tokia istorija nutiko.

„Labai liūdna, jeigu iš tiesų buvo pasinaudota nepriekaištinga reputacija bei tarnybine padėtimi ir apgauti mūsų tautiečiai, kurie norėjo paskirti savo ilgametį sukauptą turtą Lietuvai, tačiau manyčiau, kad turėtume laikytis Amerikoje tvirtai galiojančios nekaltumo prezumpcijos principų“, – mano L.Misevičius.

Jis pastebėjo, kad kol kas Kalifornijos prokuratūra tik uždarė patį fondą dėl labdaros organizacijos įstatymų šioje valstijoje pažeidimo, uždraudė A. Markevičiui užsiimti tokia veikla, bet jokių kitokių kaltinimų ar laisvės atėmimo bausmės nenumatyta.

„Galbūt tai buvo tik aplaidi buhalterija, gal Albino Markevičiaus patarėjai ne iki galo atliko savo darbą, kažko nežinojo arba neužpildė ataskaitose?“ – svarstė Amerikos lietuvis.

 Sauliaus Strazdo nuotr./Laurynas Misevičius
Sauliaus Strazdo nuotr./Laurynas Misevičius

Pasak jo, būta nemažai finansinių machinacijų, susijusių su Amerikos lietuvių įkurtomis finansinėmis įstaigomis.

„Būtų neteisinga teigti, kad visa tai neatneša jokios žalos kitoms lietuviškoms organizacijoms. Gerą reputaciją užsitarnauti prireikia be galo ilgo laikotarpio, o ją prarasti galima ir per akimirką. Tikiuosi, kad taip nenutiks likusioms užjūrio lietuvių ne pelno siekiančios paramos-labdaros įstaigoms, dešimtmečiais septynžeklėmis sumomis remiančioms Lietuvą ir užsienio lietuvių projektus“, – sakė jis.

Kai kurie Santa Monikoje gyvenantys lietuviai, nenorėję būti įvardinti, sakė, kad fondas galėjo perimti mirštančių tautiečių namus pažadėdamas, kad po mirties pinigai juos pardavus atiteks Lietuvos labdaros projektams, tačiau taip esą neįvyko.

Pripažino, kad fondą priversti uždaryti

Pirmadienį „Lietuvių pagalbos fondas“ išplatino pranešimą, kuriame teigiama, kad beveik 7 milijonai JAV dolerių lėšų bus išskirstyti stokojantiems lietuviams per Kalifornijos Bendrijos fondą, remiantis bendra sutartimi, kuri „užbaigė sekinantį aštuonių metų trukmės užklausimą tarp "Lietuvių Pagalbos Fondo ir Kalifornijos valdžios tikrintojų“.

„Fondo valdyba, kurioje, be Albino Markevičiaus ir Zinos Markevičius, taip pat yra Arūnas Sodonis ir Joseph Praske, vieningai pritaria šių lėšų paskirstymui vargstantiems lietuviams“, – sakoma pranešime.

Kalifornijos prokurorai Fondo sandorius su lietuvių paaukotu nekilnojamuoju turtu tiria dar nuo 2013 metų.

Temos: 2 Kalifornija Labdara

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Atradimai virtuvėje

Skanumėlis

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką