Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

„Sodros“ vyšninė žinutė suerzino vyrą: iš pusmečio darbo Anglijoje – šnipštas stažo

„Sodrai“ pradėjus aiškinti gyventojams, kokia maža pensija jų laukia ateityje, pastarieji suirzo. Mat kartu į viešumą lenda ir „Sodros“ pensijos skaičiavimo metodai, kurie žmonėms neatrodo teisingi.
Pensininkas
Pensininkas / Irmanto Gelūno / BNS nuotr.

„Sodra“ mažai uždirbantiems gyventojams šią savaitę pradėjo siųsti vyšnių spalvos vokus, kuriuose pateikiama informacija apie uždarbį ir įspėjama apie menką pensiją ateityje. Tokia „Sodros“ informacija papiktino ne vieną šalies gyventoją. Vitaliui Zigmantui pranešimas atnešė nemalonių staigmenų – pasirodė, kad dėl mažo uždarbio praėjusiais metais nukentėjo ir jo stažas.

TAIP PAT SKAITYKITE: „Sodros“ laiškas mamą Aistę nustebino: kodėl antraisiais sūnaus priežiūros metais nutrūko jos darbo stažas?

Vyras nesuprato „Sodros“ logikos

Jei „Sodra“ skaičiuoja būtinąjį stažą nuo minimalaus atlyginimo ir jei sumokėta mažiau, nubraukia dalį stažo, kodėl jie nuo minimalaus atlyginimo neskaičiuodavo stažo tuomet, kai aš gaudavau 5–6 minimalaus dydžio atlyginimą per mėnesį ir neprideda man prie stažo 5–6 metų? – klausė vyras.

„Dalį 2016 metų praleidau dirbdamas Anglijoje, apie 6 mėn. Ta proga „Sodra“ paskaičiavo mano Lietuvoje sumokėtus mokesčius ir iškilmingai pranešė, jog sumokėjau aš jų per mažai ir, atsižvelgus į tai, man yra sumažinamas darbo stažas. Už 2016 metus stažas tesudarė 0,2 metus“, – apie „Sodros“ laišką kalbėjo V.Zigmantas.

Kitame laiško lape buvo parašyta, kad, norėdamas gauti bent minimalią pensiją, vyras turi būti išdirbęs bent 15 metų. Norint gauti visą pensiją, reikalaujamas stažas – 30 metų.

Šiuo metu V.Zigmanto stažas yra 11 metų.

„Man iš karto kilo klausimas, jei „Sodra“ skaičiuoja būtinąjį stažą nuo minimalaus atlyginimo ir jei sumokėta mažiau, nubraukia dalį stažo, kodėl jie nuo minimalaus atlyginimo neskaičiuodavo stažo tuomet, kai aš gaudavau 5–6 minimalaus dydžio atlyginimą per mėnesį ir neprideda man prie stažo 5–6 metų?“ – klausia vyras.

Didesnės įmokos stažui įtakos neturi

„Sodra“ 15min patvirtino, kad daugiau stažo nei 12 mėnesių per metus gauti nėra įmanoma, nors mokesčiai gali būti mokėti nuo daug didesnio nei minimalus darbo užmokesčio.

„Jei per kalendorinius metus uždirbama 12 ir daugiau minimalių mėnesinių algų – žmogus sukaupia 12 mėnesių stažo, jei mažiau – stažo sukaupiama proporcingai mažiau. Šis įstatymas taip pat nustato ir sąlygą, kad „per kalendorinius metus negali būti įskaityta daugiau kaip vieneri valstybinio socialinio pensijų draudimo stažo metai“, – rašoma „Sodros“ atsakyme 15min.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./„Sodra“
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./„Sodra“

„Grubiai tariant, jei koks nors Lietuvos pilietis 30 metų drožė Buratinus savo darbo vietoje ir gaudavo už tai minimalų atlyginimą, jis per tuos metus sunešė 360 (30x12 mėn.) minimalių algų į „Sodrą“, jis gaus viso dydžio bazinę pensiją. Bet jei tu esi koks nors IT inžinierius, kuri darbo vietas, ardaisi, gauni kokius 5 minimalaus dydžio atlyginimus, dirbi viršvalandžius, patiri stresą, galiausiai per 14 metų perdegei ir likusį gyvenimą nutari praleisti medituodamas, per tą laiką įneši į „Sodrą“ kokius 840 (14 metų x 12 mėn. x 5 minimalios algos), t. y. per tuos 14 metų įnešei į „Sodrą“ mažiausiai tiek pat pinigų kaip 2,3 Buratinų drožėjo, dirbdami 30 metų. Pagal gudrų „protingų“ politikų ir valdininkų planą tu negalėsi gauti net minimalios pensijos“, – stebėjosi V.Zigmantas.

Didesnės įmokos – didesnė pensija

Nors didesnis atlyginimas nelemia didesnio gyventojo stažo, pensija nuo jo smarkiai priklauso. Mat pensiją sudaro dvi dalys – bazinė ir papildoma, kuri ir priklauso nuo žmogaus įmokų.

„Didesnės žmogaus sumokėtos įmokos (minima nuo 5–6 MMA dydžių) atsispindės papildomoje pensijos dalyje. Pagrindinė pensijos dalis labiau atlieka tam tikrą paramos, minimalių pajamų funkciją, todėl jai apskaičiuoti taikomi mažesni reikalavimai, t.y. Svarbu, kad žmogus įmokas mokėtų nuo MMA, tokiu atveju jis įgyja stažo metus. Visos įmokos viršijančios šią ribą prisideda jau prie papildomos pensijos dalies“, – 15min aiškino Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos atstovai.

Beje, būtinojo stažo Lietuvoje neturi 55 tūkst. senjorų. Negana to, jų kasmet daugėja – 2014 metais reikalingo stažo neturėjo 50 tūkst., 2015 metais – jau 54,8 tūkst. žmonių, skaičiuoja „Sodra“.

Paprastai pensija yra apskaičiuojama bazinę pensiją dauginant iš 110 proc., tačiau stažo neturintys pensininkai gauna tik pusę sumos – taigi apie 66 eurus. Likusią dalį sudaro papildoma pensija, jau priklausanti nuo stažo ir pajamų.

Dėl trumpo darbo stažo ir menkų pajamų kai kurie senjorai Lietuvoje negauna nė pusantro šimto eurų siekiančios pensijos.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Miškasodyje dalyvavę „Herbalife“ nepriklausomi partneriai pagerino savo pačių rekordą – pasodino daugiau nei 3 tūkst. medžių
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius