Dabar populiaru
Publikuota: 2019 kovo 20d. 12:04

Ūkininkai „vaučerių“ idėjai pinigus ims iš ES aruodo, bet Briuselio leidimo dar negavo

Maisto kuponas
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr. / Maisto kuponas

Žemės ūkio ministras Giedrius Surpyys trečiadienį įtikinėjo Seimo Kaimo reikalų komitetą, kad vadinamųjų kuponų idėja atneš naudą ūkininkams, tačiau tuo patikėjo ne visi.

Kaimo reikalų komitete trečiadienio rytą ministras G.Surplys sulaukė daug klausimų ir abejonių dėl vadinamųjų vaučerių. Diskusijoje skambėjo ir nevalstybinė kalba.

„Eta vsio na bukva š“ (čia viskas iš š raidės – aut.past.), – juokavo komiteto pirmininkas Algimantas Salamakinas. „No ne šokolad“ (bet ne šokoladas) – atkartojo žinomą rusų anekdotą žemės ūkio ministras.

Nori mažiau tarpininkų

„Bandome sukurti spaudimą kainoms plečiant prekybos vietų pasiūlą. Maisto pardavimo grandinėje turi mažėti tarpininkų“, – jau ne pirmą kartą kartojo G.Surplys.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Giedrius Surplys
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Giedrius Surplys

Pasak jo, jei bus gautas Europos Komisijos pritarimas, įstatymo projektas pasirodys ir Seime. Tiesa, jau paskelbtas kvietimas teikti paramą ūkininkams, kuri esą sumažintų tarpininkų skaičių, padidintų ūkininkų prekybos vietų.

„Tikimės, kad susikurs apie šimtą naujų prekybos vietų“, – sakė G.Surplys. Be to, žadama pinigų ūkininkams ne tik steigiant parduotuves, bet ir prisivilioti pirkėją.

Kaimo reikalų komiteto posėdyje pasirodęs Lietuvos prekybos įmonių asociacijos vykdantysis direktorius Laurynas Vilimas sako, kad kuponų sistemos sėkmė priklausys nuo to, kaip bus įgyvendinama.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Laurynas Vilimas
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Laurynas Vilimas

Jis priminė, kad kaimuose kasos aparatai dažnai būna senesnio tipo, tad kyla klausimas, kiek investuos į naują technika.

Ūkininkų sąjungos pirmininkas Jonas Talmantas sako, kad dalis jau ruošiasi kuponų sistemai, tačiau kas bus, jis klausė, jei EK pateiks neigiamą atsakymą – ūkininkai gali būti nuvilti.

Mano, kad pirmiau reikėjo leidimo

„Gal ne nuo to galo pradėjome?“ – svarstė jis. Be to, ūkininkams neaišku, iš kokių lėšų bus tai finansuojama.

Ministras sako, kad planuojama 100 parduotuvių, ir jei tai pasiteisins, parduotuvių skaičius augs. Jis ramus ir dėl kasos aparatų – sako, kad tam irgi galima gauti ES paramą kasos aparatų atnaujinimui.

Kaimo reikalų komiteto nariui Petrui Čimbarui tai primena garsųjį Sauliaus Skvernelio „planą-chuliganą“.

Jis atkreipė dėmesį, kad Veterinarijos tarnybos reikalavimai gali šią idėją sužlugdyti – dėl to jau dabar ūkininkai esą priversti parduoti produkciją nelegaliai.

Vietoje kuponų jis siūlo panaikinti PVM užaugintoms daržovėms ir vaisiams. Ministras G.Surplys abejojo, ar sumažinus PVM tai pajus galutinis vartotojas.

Kitas klausimas – kiek laiko reikia išlaikyti parduotuvę, kuriai gauta parama. Trejus metus turės būti pelningas.

Kaimo reikalų komiteto narys Algimantas Salamakinas abejojo, ar dėl poros eurų pirkėjas važiuos į tam tikrą vietą su programėle telefonu.

„Bandysime daryti kaip „Žalgiris“ – kad būtų madinga pirkti iš ūkininkų“, – minėjo žemės ūkio ministras.

Jis sutiko, kad dviejų eurų lengvata nebus lemiamas veiksnys rinktis, tačiau tai bus papildoma paskata.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Sergu atsakingai

Sergu atsakingai
Sergu atsakingai

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką