Dabar populiaru
Publikuota: 2019 balandžio 16d. 11:35

Už kartelinius susitarimus nori bausti įmonių vadovus

Šarūnas Keserauskas
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr. / Šarūnas Keserauskas

Konkurencijos taryba paskelbė siekianti, kad kartelį sudariusių įmonių vadovams ,eismai skirtų ir asmenines sankcijas. Šiuo metu, kaip pranešama, teismų sprendimų laukia 17 asmenų, kuriems gali būti apribota teisė 3–5 metus užimti vadovaujančias pareigas ir skirtos baudos iki beveik 14,5 tūkst. Eur.

Šiais metais Konkurencijos taryba išsiuntė prašymus Vilniaus apygardos administraciniam teismui (VAAT) skirti sankcijas 12-kai asmenų, vadovavusių įmonėms, kurios pripažintos sudariusios kartelius ir pažeidusios Konkurencijos įstatymą.

Taryba BNS atsisakė pranešti tokių įmonių pavadinimus ir jų vadovų pavardes. 2017 metais taryba teismo prašė skirti asmenines sankcijas 8-ių bendrovių, nubaustų už kartelinius susitarimus, vadovams.

Kartelius sudariusių įmonių vadovams – bausmės

Teismas pernai gegužę trijų statybos įmonių – „Baltic Transport Service“, „Convertus“ bei „Gedarta“ – vadovams Vitalijui Mukovozui, Andrejui Falevičiui bei Gediminui Ivanauskui apribojo teisę 4 metus užimti vadovaujančias pareigas viešajame ar privačiame sektoriuje.

V.Mukovozui neįvykdžius teismo sprendimo ir neišsiregistravus juridinių asmenų registre iš vadovo pareigų, teismas sausį jam skyrė papildomą 498 eurų baudą.

Dėl dar 5 vadovų atsakomybės galutinį sprendimą turi priimti Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas.

Konkurencijos taryba pernai gruodį nubaudė Lietuvos vairuotojų mokymo ir kvalifikacijos kėlimo mokyklų asociaciją (LVMA) ir 26 vairavimo mokyklas – jos susitarė pakelti vairavimo kursų kainas Vilniuje, Kaune bei Jurbarke. Įmonėms skirtos baudos nuo 1,5 tūkst. iki 129,3 tūkst. eurų, iš viso – 574,4 tūkst. eurų.

2017 metų pabaigoje taryba nustatė kartelį tarp Ignalinos atominės elektrinės (IAE) radioaktyvaus vario metalo laužo pardavimo aukciono dalyvių – bendrovių „Norvesta“ ir „Sypra“ – ir skyrė joms atitinkamai 27,5 tūkst. ir 27,1 tūkst. eurų baudas.

Kartelis taip pat buvo nustatytas tarp įmonių Panevėžio statybos trestas (PST) ir „Irdaiva“ – įmonės susitarė kartu dalyvauti ir nekonkuruoti 24-iuose Vilniaus vystymo kompanijos 2013–2015 metais skelbtuose mokyklų ir darželių atnaujinimo konkursuose. PST skirta 8,514 mln. eurų, o „Irdaivai“ – 3,686 mln. eurų baudos.

Taryba 2017 spalį nustatė, kad 12 Vilniuje veikiančių proginių drabužių nuomos ir pardavimo salonų sudarė kartelį, kai susitarė taikyti vestuvinių suknelių matavimosi mokestį ir kartu apsisprendė dėl jo dydžio – 10 eurų. Bendrovėms skirtos nuo 1 iki 1960 eurų baudos.

2017 metais taryba pripažino, jog Italijos odontologijos produktų tiekėja „Tecnoss Dental“ ir Lietuvos bendrovė „Implamedica“, susitarusios odontologijos klinikoms neparduoti produktų už mažesnes nei kainoraščių kainas, ribojo konkurenciją. Jos nubaustos bendra 175,5 tūkst. eurų bauda.

Įmonėms „Vortex Capital“ „Ledevila“ ir „Elmis“ už kartelinį susitarimą, dalyvaujant europinėmis lėšomis finansuotos kaimo turizmo sodybos statyboje, taryba joms skyrė atitikamai 12,6 tūkst., 2,1 tūkst. ir 1 euro baudas.

Už kartelinį susitarimą taip pat nubaustos bendrovės „Žagarės inžinerija“ ir „Rovaltra“, kad 2014 metais dalyvaudamos technikos pirkimo konkurse, derino pasiūlymus, iš anksto nustatė laimėtoją. „Rovaltrai“ skirta 70,4 tūkst. eurų, „Žagarės inžinerijai“ – 33,4 tūkst. eurų baudos.

Prašoma apriboti teises

Atsižvelgiant į veiksmų, kuriais vadovai tiesiogiai prisidėjo prie konkurencijos pažeidimo, pobūdį bei pažeidimo trukmę, teismo prašoma apriboti asmenims eiti vadovaujančias pareigas viešajame ar privačiame sektoriuje ir skirti baudas, teigiama pranešime spaudai.

„Vadovai turėtų atkreipti dėmesį, kad atsakomybė už Konkurencijos įstatymo pažeidimą gresia ne tik jų vadovaujamoms įmonėms, bet ir jiems patiems. Tikimės, kad teismo skiriamos sankcijos privers susimąstyti apie asmeninę reputaciją ir atgrasys ūkio subjektus nuo ketinimų sudaryti konkurenciją ribojančius susitarimus“, – sakė tarybos vadovas Šarūnas Keserauskas.

Išvengti asmeninės atsakomybės gali tikėtis tie asmenys, kurių vadovaujamos įmonės pirmos praneša Konkurencijos tarybai apie įstatymo pažeidimą dar iki tyrimo pradėjimo, bei buvę bendrovių vadovai, kurie praneša apie vykdytą ar tebevykdomą pažeidimą.

2017 m. Konkurencijos taryba kreipėsi į teismą prašydama skirti asmenines sankcijas 8-ių bendrovių, nubaustų už kartelinius susitarimus, vadovams. Kaip jau skelbta, VAAT trijų statybos įmonių vadovams apribojo teisę 4 metams užimti vadovaujančias pareigas viešajame ar privačiame sektoriuje.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Kviečiame anties

Video

16:44
03:16
03:00

Esports namai

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką