Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Už „Sodros“ aplaidumą mokės kiti

Kelis mėnesius trukusi nežinia dėl metų pradžioje įsigaliojusio Ligos ir motinystės socialinio draudimo įstatymo taikymo atsirūgsta ne valdininkams, o kūrybingoms šeimoms.
„Sodra“
„Sodra“ / Andriaus Ufarto/BFL nuotr.
Temos: 2 Mokesčiai Sodra

Motinas ir tėvus, namuose auginančius vaikus iki trejų metų bei šių metų pradžioje gavusius ir autorinius atlyginimus, ir pašalpas iš „Sodros“, šokiravo registruotu paštu šiomis dienomis gauti laiškai, kuriuose jie kaltinami padarę žalą valstybei. Visi sulaukusieji nemalonių pranešimų Kalėdas pasitiks gerokai tuštesnėmis banko sąskaitomis, mat esą prarastus tūkstančius litų „Sodra“ susigrąžins sumažindama išmokamas pašalpas.

Nutraukė sutartis

Ligos ir motinystės socialinio draudimo įstatymas priimtas sausio 1-ąją, vasarį jis dar buvo tikslintas. Tačiau įstatymą paaiškinantys naujieji Ligos ir motinystės socialinio draudimo pašalpų nuostatai įsigaliojo tik balandžio 16-ąją. Juose slypintys niuansai tąkart nemaloniai nustebino prie pašalpų prisidurti mėginančias mamytes ir tėvelius, dirbančius pagal autorines sutartis.

Mat asmuo, kuris buvo ar yra išleistas vaiko priežiūros atostogų, turi draudžiamųjų pajamų, kurios yra mažesnės už motinystės pašalpą, jam mokamas apskaičiuotos pašalpos ir atitinkamą mėnesį turėtų draudžiamųjų pajamų skirtumas.

„Kitaip tariant – jei augini vaiką ir bandai užsidirbti papildomai, netenki didelės dalies savo pinigų. Apie tai mes sužinojome žiemą, todėl norėdami išvengti nemalonios situacijos ėmėmės priemonių. Tačiau įstatymų vykdytojai tai, ką priėmė Seimas, traktavo savaip“, – sakė LŽ kalbinta dvejų metų sūnų auginanti Virginija Jundulienė.

Motinystės atostogų išėjusi moteris namuose bandė užsidirbti rašydama autorinius tekstus, versdama iš anglų kalbos.

Dar 2008-ųjų pabaigoje V.Jundulienė išgirdo, kad ketinama keisti Ligos ir motinystės socialinio draudimo įstatymą. „Labai domėjausi, kaip pataisos atsilieps mano pajamoms. Įstatyme buvo parašyta, kad gaudama motinystės pašalpą ir autorinį honorarą neteksiu dalies pajamų. Bet nedetalizuota, kokios tiksliai dalies, kaip tai bus apskaičiuojama, todėl darbų atsisakyti neskubėjau“, – pasakojo V.Jundulienė.

Ji kas keletą savaičių skambindavo į „Sodrą“ ir teiraudavosi, ar jau žinoma, kokia dalis jos autorinio atlygio bus nuskaičiuota. „Maniau, kad būtina įvertinti situaciją ir tik tada spręsti, ar apsimoka dirbti. Viskas paaiškėjo balandžio viduryje, kai buvo patvirtinti minėti nuostatai. Supratau, jog dirbti ir tuo pat metu auginti vaiką neapsimoka, todėl visas autorines sutartis nutraukiau“, – teigė moteris.

Tai ji padarė balandžio viduryje. Tačiau dabar kaunietė gavo laišką, kuriame nurodoma, kad jau nuo metų pradžios gaudama motinystės pašalpą ir autorinį atlygį ji padarė žalos valstybei už beveik 1900 litų, todėl ši suma bus išskaičiuota iš lėšų, kurias kas mėnesį moka „Sodra“.

Nebuvo įspėta iš anksto

„Žinios buvau šokiruota! Juk tą dieną, kai buvo patvirtinti įstatymą paaiškinantys nuostatai, nutraukiau visas sutartis. Jei būčiau žinojusi, kad įstatymas man bus pritaikytas nuo metų pradžios, darbų būčiau atsisakiusi iškart“, – piktinosi V.Jundulienė. Anot moters, „Sodros“ darbuotojos, su kuriomis nuolat konsultavosi, apie tai jos net neperspėjo. Apgauta pasijutusi moteris teisybės žada ieškoti Seime, Vyriausybėje ir jei reikės – teisme. V.Jundulienė teigė pažįstanti bent kelias dešimtis asmenų, kurie susidūrė su ta pačia problema.

Vertina skirtingai

Seimo vicepirmininkė Virginija Baltraitienė mano, jog „Sodra“, skaičiavusi motinystės (tėvystės) atostogų išėjusių asmenų gautas pajamas iki įsigaliojo įstatymą paaiškinę nuostatai, elgėsi neteisingai. „Nuostatai paaiškina įstatymą. Jei jie nebuvo parengti kartu su pagrindiniu dokumentu, tai žmonės nekalti, kad kurį laiką gavo ir pašalpas, ir autorinius atlyginimus. Manau, ši situacija turėtų būti išnagrinėta atskirai“, – sakė ji.

LŽ kalbinta socialinės apsaugos ir darbo viceministrė Audronė Morkūnienė įžvelgė „Sodros“ darbuotojų aplaidumą: „Įstatymas galioja ir jis turi būti taikomas. „Sodra“ privalėjo išaiškinti žmonėms, kad augindami vaikus ir dirbdami jie neteks dalies pajamų. Iškart, net nepatvirtinus nuostatų, buvo aišku, jog tai įvyks. Kodėl žmonės suklaidinti?“ Viceministrė stebėjosi ir prastu „Sodros“ Kauno padalinio darbu išieškant valstybei padarytą žalą. „Keista, kad žmonės, kurie dirbo metų pradžioje, apie tai, jog valstybei padarė žalą, sužinojo tik dabar... Reikės pasidomėti, kas ten tam Kaune vyksta“, – žadėjo A.Morkūnienė.

Tuo metu buvęs socialinės apsaugos ir darbo ministras Rimantas Dagys LŽ tvirtino, kad „Sodra“, įstatymą taikydama nuo metų pradžios, elgiasi teisingai. Tačiau jis pripažino, jog dėl to, kad gyventojams buvo liepta laukti, kol bus patvirtinti minėti nuostatai, jie patys patyrė žalą. Patarti, kaip elgtis nuskriaustoms šeimoms, politikas negalėjo.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Reklama
„Daktare, man pašalino tulžies pūslę, tačiau aš nesijaučiu gerai...“
Užsisakykite 15min naujienlaiškius