Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Venesuela neturi pinigų, kad susimokėtų už pinigų spausdinimą

Tai, kad Venesuela išgyvena rimtą krizę, niekam ne naujiena. Šalyje trūksta būtiniausių prekių, trumpinama darbo savaitė, normuojamas elektros energijos tiekimas. Tačiau šalis susidūrė ir su dar viena netikėta problema: ji gali likti be pinigų.
Venesuelos bolivarų banknotai
Venesuelos bolivarų banknotai / 123rf.com nuotr.

Dėl didžiulės infliacijos Venesueloje visiškai trūksta banknotų. Šalis nespėja spausdinti naujų banknotų, kad pasivytų augančias kainas. O senkant šalies atsargoms iškilo ir apmokėjimo už naujų pinigų spausdinimą sunkumų. Kitais žodžiais tariant, Venesuela neturi pinigų, kad sumokėtų už naujus pinigus.

Pinigai į Venesuela buvo skraidinami dešimtimis lėktuvų ir naktimis vežami į saugyklas.

O viskas prasidėjo praėjusiais metais, kai Venesuelos valdžia kelioms pinigų gamybos kompanijoms pateikė stambių užsakymų. Šalies centrinis bankas britų kompanijos „De La Rue“, Prancūzijos bendrovės „Oberthur Fiduciaire“ ir Vokietijos įmonės „Giesecke & Devrient“ paprašė atspausdinti maždaug 2,6 mlrd. banknotų. Vėliau Venesuelos centrinis bankas užsakė dar daugiau banknotų. „De La Rue“ net teko pasitelkti kanadiečių kompaniją „Canadian Bank Note Company“, kad įvykdytų savo užsakymą.

Pinigai į Venesuela buvo skraidinami dešimtimis lėktuvų ir naktimis vežami į saugyklas. Ir nors nauji pinigai vis buvo vežami. Venesuelos centrinis bankas pateikė dar vieną maždaug 10,2 mlrd. banknotų spausdinimo užsakymą.

Tačiau pinigų gamintojai susidūrė su apmokėjimo problemomis. Venesuela vangiai atsiskaito su „De La Rue“ bei „Oberthur Fiduciaire“.

„Iš pradžių tavo akys tiesiog išsipučia, – vieną gerai informuotą šaltinį cituoja „Bloomberg“. – Sulauki užsakymo pagaminti banknotų, kurių pakaktų visai gamyklai užpildyti metams. Tačiau ar tikrai nori rizikuoti ir susidėti su tokia rizikinga šalimi, kaip Venesuela?“

Kita problema, su kuria susiduria Venesuela, yra ta, kad žmonės dėl infliacijos priversti nešiotis didelius kiekius banknotų, kad susimokėtų už pačius paprasčiausius pirkinius. Didžiausias banknoto nominalas šalyje yra 100 bolivarų. Tačiau už jį kokiam kioske nusipirksi tik vieną cigaretę.

Venesuelos centrinis bankas dar 2013 metais planavo išleisti 200 ir 500 bolivarų kupiūras, tačiau vėliau tokių planų buvo atsisakyta, nes neatsirado pinigų gamintojų, norinčių spausdinti tokius pinigus.

Dėl tradicinių partnerių nenoro bendradarbiauti, Venesuela, kaip skelbiama, derasi su Rusijos „Goznack“, o taip pat pasirašė sutartį su Bostone veikiančia bendrove „Crane Currency“.

Savo ruožtu ne vieną dešimtmetį hiperinfliaciją nagrinėjantis Johnso Hopkinso universiteto ekonomikos profesorius Steve'as Hanke sako, kad esant didelei infliacijai vyriausybės renkasi ant banknotų „prirašyti“ nulių, o ne tvindyti rinką naujais banknotais.

„Labai blogas ženklas, kai žmonės priversti nešiotis dideles rankines pinigų, kad galėtų nusipirkti dešrainį“, – profesorių cituoja „Bloomberg“.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Reklama
„Daktare, man pašalino tulžies pūslę, tačiau aš nesijaučiu gerai...“
Užsisakykite 15min naujienlaiškius