TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

Aukso verti atviri duomenys: portalas, sulaukiantis daugiau nei 2 mln. vartotojų

Kompiuteris
123rf.com / Kompiuteris
Šaltinis: Remiamas turinys
Turinio kontrolė – redakcijos rankose, projekto partneris tik inicijuoja ar palaiko temos viešinimą
1
A A

Portalas, kuriuo naudojasi daugiau nei 2 mln. vartotojų. Nuo galimybės pasitikslinti autobusų maršrutus ar laiką bei pasidomėti šalia perkamo sklypo esančia infrastruktūra – atstumu iki parduotuvių, darželių, elektros tinklais ar komunikacijomis. Nuo pranešimų savivaldybei apie pastebėtaą duobę gatvėje iki naudingos informacijos architektams, savivaldybių darbuotojams, verslininkams, NT vystytojams ar net turistams. Geoinformacinio portalo REGIA paslaugų spektras – itin platus ir, panašu, atitinkantis pačių įvairiausių vartotojų lūkesčius.

Naudinga informacija – vienoje vietoje

Regionų geoinformacinė svetainė www.regia.lt interneto vartotojams prieinama jau nuo 2012 metų, o 2015-aisiais Vyriausybės nutarimu tapo Registrų centro tvarkomo Adresų registro objektų interaktyviuoju žemėlapiu.

Idėja kurti tokį produktą kaip atvirų duomenų platformą, pasak Registrų centro atstovės spaudai Kristinos Petrošienės, gimė įmonės vadovui. Analizuodamas savivaldybių poreikius jis užsibrėžė rasti būdą, kaip atverti dalį Registrų centro tvarkomų duomenų visuomenei per naują paslaugą savivaldybėms. „Kartu su savivaldybėmis analizuojant verslo aplinką ir kitus veiksnius, išaiškėjo naujos galimybės, kurios ir buvo sėkmingai išnaudotos gyventojų, verslo ir vietos valdžios poreikiams. Beje, prie REGIA kūrimo ir vystymo ženkliai prisidėjo ir kelios pirmosios šios paslaugos galimybes įžvelgusios savivaldybės: Druskininkų, Neringos, Utenos rajono, Rietavo, Birštono“, – tikino pašnekovė.

123rf.com/Kompiuteris
123rf.com/Kompiuteris

Registrų centras, pasak K. Petrošienės, siekė plėtoti glaudžius ryšius su vietos valdžia ir atsižvelgė į tai, jog ne visos savivaldybės yra finansiškai pajėgios sukurti savo informacines sistemas. Tuo tarpu Registrų centras tvarko nemažai duomenų, kurie naudingi įvairiems visuomenės segmentams, bet iki tol nebuvo pateikiami vienoje vietoje, todėl ir pasiūlė tokį produktą savivaldybėms, o kartu – ir visai visuomenei. Be savivaldybių talpinamų duomenų REGIA galima rasti ir aktualiausią Registrų centro kaupiamą informaciją.

Naudingiausia – paprastam žmogui

Bene didžiausia regia.lt nauda, pasak atstovės spaudai, pastebima gyventojams. „Jie gali nemokamai rasti pačios įvairiausios informacijos, pvz., apie autobusų stoteles su nuorodomis į maršrutus ir autobusų atvykimo laikus, taip pat ligonines, viešosios interneto prieigos taškus, bibliotekas, prekybos centrus, vaistines, bankomatus su tiksliais adresais ar darbo laikais ir daug kitos aktualios informacijos. Ir visa tai – vienoje vietoje. Budrūs piliečiai gali pasitikrinti, ar viešoje vietoje eksponuojamai reklamai yra išduotas leidimas bei kas jį išdavė“, – kuo portalas pasitarnauja gyventojams, kalbėjo pašnėkovė.

Informacija apie autobusų stoteles su nuorodomis į maršrutus ir autobusų atvykimo laikus, taip pat ligonines, viešosios interneto prieigos taškus, bibliotekas, prekybos centrus, vaistines ar bankomatus.

Pašnekovė atkreipė dėmesį į dar vieną ne ką mažiau gyventojams svarbią paslaugą – jau daugiau negu metus veikiantį gyventojų pranešimų priėmimą. Naudodamiesi mobiliąja REGIA programėle arba tiesiog žemėlapyje gyventojai, pasak K. Petrošienės, gali pažymėti pastebėtas problemų keliančias vietas.

Sakykime, pamatę duobę gatvėje, nulaužtą kelio ženklą, patrauktą kanalizacijos dangtį ar panašius dalykus, žmonės apie tai gali pranešti savo savivaldybei, kad ši imtųsi iniciatyvos ir tvarkytų vietovę.

Pastebėta, jog REGIA neretai naudojasi jauni žmonės, gyvenantys aktyvų socialinį gyvenimą. Pavyzdžiui, norėdami pakviesti žmogų arbatos puodeliui į kavinę, esančią dideliame pastate, jie gali pažymėti konkrečią to pastato vietą, ties kuria kviečiama susitikti, ir, nukopijavę nuorodą su tikslia susitikimo vieta, nusiųsti savo draugui ar kolegai – jam tuomet neteks klaidžioti ir ieškoti susitikimo vietos.

Itin aktualios informacijos REGIA portale gali rasti ir naujakuriai. Jie gali vienoje vietoje dar iki nekilnojamojo turto įsigijimo nesunkiai sužinoti, pavyzdžiui, kaip arti iki juos dominančio sklypo atvestos komunikacijos, ar šalia plyti apleista žemė, kur yra artimiausias vaikų darželis ar mokykla, policijos įstaiga ar ligoninė.

Atviroje platformoje REGIA galima rasti ir nemažai informacijos apie dominantį nekilnojamąjį turtą, pavyzdžiui, žemės sklypus, jų ribas, būstus, jiems taikomus apribojimus, taip pat nekilnojamojo turto naujausias vidutines rinkos ar mokestines vertes, apleistus žemės sklypus, statybos leidimus, teritorijų planavimo dokumentus.

Itin aktualios informacijos REGIA portale gali rasti ir naujakuriai.

Domina ir verslą

Susidomėjimą REGIA teikiamomis paslaugomis, pasak atstovės spaudai, rodo ir verslo sektorius. „Pavyzdžiui, nekilnojamojo turto vystymu užsiimančios įmonės, kadangi jos vienoje vietoje gali rasti daug naudingos ir jų darbą palengvinančios informacijos – sakykime, sklypų ribas, bendruosius, detaliuosius ir kitus savivaldybių planus, esamas komunikacijas ir kt.“, – vardino K. Petrošienė.

REGIA yra nepamainoma pagalbininkė ir verslininkams, rengiantiems ir pristatantiems valdžios institucijoms ar investuotojams statybos bei teritorijų plėtros projektus, taip pat architektams, kelininkams ir pan. Na, o nekilnojamojo turto mokestį mokančioms įmonėms visuomet pravers REGIA žemėlapyje publikuojami pagal naujausio masinio nekilnojamojo turto vertinimo rezultatus parengti mokestinių verčių žemėlapiai.

Neretai REGIA žemėlapį, kaip teigia Registrų centro atstovė spaudai, įmonės naudoja kaip reklamos įrankį, padedantį potencialų pirkėją ar vartotoją nukreipti į pageidaujamą prekių ar paslaugų suteikimo tašką. Pavyzdžiui, žemėlapyje galima nesunkiai suformuoti nuorodą į restoraną, viešbutį ar kitą verslo objektą ir siųsti ją įvairiems interesantams. Taip pat, pasirinkus norimą adresą, galima sužinoti, kokie juridiniai asmenys yra juo registruoti arba kokios ir kieno licencijos išduotos.

Nepamainoma pagalbininkė ir verslininkams, rengiantiems ir pristatantiems valdžios institucijoms ar investuotojams statybos bei teritorijų plėtros projektus, taip pat architektams, kelininkams.

Patogu matyti ir regiono transporto ar inžinerinę infrastruktūrą, informaciją apie atliekas, taršą. Taip pat platformoje publikuojami ESO, LITGRID, Švietimo ir mokslo ministerijos, Kultūros paveldo departamento ir kitų institucijų gyventojams ar verslui svarbi informacija. Pavyzdžiui, kelius projektuojančioms įmonėms patogu vienoje vietoje rasti patikimą informaciją apie elektros tinklus, dujų trasas ir pan.

Tuo tarpu savivaldybių tarnautojai REGIA pagalba gali žymėti, surasti ir suvesti įvairius objektus, koreguoti su jais susijusią informaciją ar net skelbti įvairius dokumentus, pavyzdžiui, savivaldybės Tarybos sprendimus, brėžinius, nuotraukas, prašymų formas interesantams, renginių programas ir kitą informaciją.

Tad šis įrankis patogus savivaldybei skaidriai ir išsamiai informuojant gyventojus apie vietovės aktualijas. Pačios svarbiausios aktualijos, be abejo, – apie teritorijų planavimo dokumentus, vietas, kuriose išduoti statybos leidimai su informacija, kada jie buvo išduoti ir kiek laiko galioja.

Kiekvienam vartotojui jiems aktualios REGIA funkcijos yra skirtingos. Savivaldybės tarnautojai REGIA naudoja kaip informacijos viešinimo priemonę ir kasdienio darbo įrankį, gyventojai – kaip skelbimų lentą, kurioje gali matyti ir savivaldybės skelbiamą informaciją, ir jiems aktualius kitų institucijų duomenis. Verslininkai dažniausiai naudojasi verčių žemėlapiu, analizuoja mokestines ir vidutines vertes, turistai ieško lankytinų vietų ar kur apsistoti, tad REGIA ir jos funkcijos naudingos įvairiausioms vartotojų grupėms.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką