Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Vaiko gimimas: nuo įregistravimo iki pašalpos – vos keli mygtuko spustelėjimai

Mama su kūdikiu ir kompiuteriu
123rf.com nuotr. / Mama su kūdikiu ir kompiuteriu
Šaltinis: Remiamas turinys
Turinio kontrolė – redakcijos rankose, projekto partneris tik inicijuoja ar palaiko temos viešinimą
2
A A

Kūdikio atėjimas į šį pasaulį – neabejotinai didžiausia šeimos šventė. Pirmąsias dienas norisi praleisti kartu, be jokių formalumų ar rūpesčių. Vis dėlto, dažniausiai tėtį nuo malonių rūpesčių kelioms valandoms, o kartais ir dienai ar daugiau, atitraukia įvairių institucijų slenksčių mynimas – nuo įregistravimo iki pašalpos gavimo dokumentų tvarkymo. Vis dėlto, apie šią varginančią procedūrą jau drąsiai galima kalbėti būtuoju laiku, mat dabar viską kuo paprasčiausiai galima atlikti vos keliais pelės klavišo spustelėjimais.

Kur kas paprasčiau

Susilaukusiai naujagimio šeimai, natūralu, mažiausiai norisi galvoti apie kokių nors dokumentų tvarkymą ar prašymų teikimą, tačiau vaiko gimimo įregistravimas turėtų būti vienas iš prioritetinių darbų – mat tik jį atlikę tėvai gauna svarbiausią dokumentą – vaiko gimimo liudijimą. Būtent pastarasis yra reikalingas norint atlikti daugelį kitų ne ką mažiau svarbių reikalų.

123rf.com nuotr./Šeima su kūdikiu ir kompiuteriu
123rf.com nuotr./Šeima su kūdikiu ir kompiuteriu

Ne vienas tėvas galėtų pasidalinti ne itin maloniais prisiminimais, kaip vos gimus vaikui lėkė į įvairias institucijas pildyti paraiškų. Neretai net nežinodamas, kur turi atsidurti ir kokius dokumentus su savimi turi atsivežti. Be to, kad būdavai siunčiamas iš vieno kabineto į kitą, kartais tekdavo ir grįžti namo pasiimti vieno ar kito palikto dokumento, o tada – kelionė prasidėdavo iš naujo. Dalis žmonių tokį kūdikių įregistravimo būdą galbūt renkasi ir dabar, tačiau tie, kurie jau žengė į elektroninę erdvę, tikrai pasakytų „o veltui“.

Dalis žmonių tokį kūdikių įregistravimo būdą galbūt renkasi ir dabar, tačiau tie, kurie jau žengė į elektroninę erdvę, tikrai pasakytų „o veltui“.

Įregistruoti vaiko gimimą galima ir internetu, apsilankius Elektroninių valdžios vartų portale. „Apie šią paslaugą buvau girdėjęs, todėl iš anksto galvojau, kad kai jau susilauksime sūnaus, bandysiu jo gimimą įregistruoti internetu.

Tikėjausi, kad tai gali būti sudėtinga, todėl buvau nusimatęs ir kitą planą, jei ką – vyksiu tiesiai į Civilinės metrikacijos skyrių. Tačiau sistema yra tikrai labai paprasta, užpildyti paraišką trunka, nežinau, kokių 10 minučių, ir tau belieka laukti, kada bus pagamintas vaiko gimimo liudijimas.

Aišku, kai gauni pranešimą, kad gimimo liudijimas jau pagamintas, reikia nuvykti jo atsiimti, tačiau laiko pateikiant dokumentus tikrai sutaupai – nereikia net iškelti kojos iš namų“, – komentavo internetu vaiko gimimą įregistravęs Simonas.

Kokių dokumentų reikia?

Tiek internetu, tiek Civilinės metrikacijos skyriuje, norint įregistruoti vaiko gimimą, būtina pateikti tam tikrus dokumentus. Atvykus į Civilinės metrikacijos skyrių, visų pirma bus prašoma pateikti abiejų tėvų tapatybes patvirtinančius asmens dokumentus, tai gali būti pasai arba ID kortelės. Taip pat, aišku, ir svarbiausią dokumentą – sveikatos priežiūros įstaigos arba gydytojų konsultacinės komisijos išduotą pažymėjimą, kuris patvirtinta vaiko gimimo faktą ir laiką, pastarasis dar vadinamas vaiko gimimo pažymėjimu.

Vaiko gimimą registruojant internetu – viskas vyksta paprasčiau. Sėdėdamas prie kompiuterio vienas iš tėvų per elektroninę bankininkystę ar su elektroniniu parašu gali prisijungti prie Elektroninių valdžios vartų, taip jau patvirtinama jo tapatybė.

123rf.com nuotr./Tėtis su kūdikiu ir kompiuteriu
123rf.com nuotr./Tėtis su kūdikiu ir kompiuteriu

Vėliau sistema paprašo užpildyti duomenis apie tėvus ir vaiką, įrašyti vaikui nuspręstą suteikti vardą, pavardę ir nurodyti pilietybę. Pildant paraišką internetu tėvams taip pat reikės įkelti failą su vaiko gimimo pažymėjimo kopija. Ją nesunkiai galima pasidaryti naudojantis skaneriu arba tiesiog nufotografuoti telefonu. Pateikus šią informaciją belieka laukti žinių, kada bus pagamintas vaiko gimimo liudijimas, o tada atvykti jo atsiimti.

Tolimesni žingsniai – taip pat internetu

Pagrindinį vaiko gimimo faktą įrodantį dokumentą jau turint rankose, laukia ne ką mažiau darbų, o juos atlikti užtruktų tikrai ne vieną dieną. Deklaruoti mažylio gyvenamąją vietą, užpildyti prašymą dėl vienkartinės išmokos vaikui ar dėl pašalpos už tėvystės atostogas, tačiau taupydami laiką visa tai taip pat galite atlikti per kelias minutes.

123rf.com nuotr./Šeima su kūdikiu ir kompiuteriu
123rf.com nuotr./Šeima su kūdikiu ir kompiuteriu

Neseniai tėvu tapęs Simonas tikina, kad po sėkmingo bandymo įregistruoti kūdikio gimimą, internetu ryžosi tvarkytis ir likusius dokumentus. „Prisijungęs prie Elektroninių valdžios vartų per e.bankininkystę deklaravau ir sūnaus gyvenamąjį vietą, o taip pat – užpildžiau prašymą dėl pašalpos už tėvystes atostogas.

Per banką buvo patvirtinta mano tapatybė ir tereikėjo nurodyti banko sąskaitą, į kurią noriu gauti pinigus. Svarbu tai, kad naudojantis „Sodros“ elektroniniu portalu, apie tai, kas vyksta, gauni žinutes į paštą – prašymas priimtas ar atmestas. Tikrai labai patogu“, – patirtimi dalinosi vyras.

Lygiai taip pat, pasak Simono, galima pateikti prašymą ir vienkartinei vaiko išmokai gauti. Šiuo klausimu Elektroniniai valdžios vartai nukreipia į „Spis“ (Socialinės paramos šeimai informacinė sistema), prie jos taip pat galima prisijungti per internetinę bankininkystę, tai vėl gi labai paprasta procedūra – nereikia niekur važiuoti ar ko nors laukti, tik užpildyti kelias grafas ir nurodyti banko sąskaitą, į kurią pageidaujama gauti išmoką.

Simonas teigė, kad jei ko prireiks artimiausiu, nuo šiol visada pasitikrins – ar yra galimybė tai atlikti internetu.

Paklaustas, su kokiomis dar nebandytomis e. paslaugomis ketina „susipažinti“ artimiausiu metu, Simonas teigė dabar lyg ir viską susitvarkęs, tačiau jei ko reiktų, dabar visada pasitikrins – ar yra galimybė tai atlikti internetu.

E. paslaugos – įvairiems gyvenimo įvykiams

Su vaiko gimimu susijusi sudėtinė e. paslauga šiuo metu yra viena sėkmingiausių pagal gyvenimo įvykį Lietuvoje sukurtų e. paslaugų. Būtent tokioms pažangioms e. paslaugoms, teikiamoms vieno langelio principu, artimiausiu metu valstybės mastu bus skiriamas didžiausias dėmesys, o joms kurti numatoma panaudoti Europos Sąjungos fondų investicijas.

E. paslaugų patogumas ir pritaikymas prie gyventojų poreikių – pagrindinė Elektroninių valdžios vartų plėtros užduotis. Siekiama, kad e. paslaugos padėtų kuo paprasčiau ir greičiau tvarkyti kasdienius reikalus, operatyviai ir patogiai išspręsti iškylančias problemas. Tikimasi, kad gerėjant e. paslaugų kokybei, kasdienių reikalų tvarkymas elektroniniu būdu daugeliui žmonių bus pats patogiausias ir savaime suprantamas dalykas.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką