Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Geros žinios šeimoms ir būsimiems pensininkams

Šeima
Fotolia nuotr. / Šeima
Šaltinis: Partnerio turinys
Projekto partnerio inicijuotas ir parengtas turinys, turinio kontrolė – partnerio rankose
0
A A

Šiandien Vyriausybės strateginio komiteto posėdyje tartasi dėl esminių socialinės politikos sistemos pokyčių. Posėdžio dalyviams pristatytas Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos iniciatyva parengtas ir Lietuvos poreikiams pritaikytas socialinis modelis, pagerinsiantis jaunų šeimų, bedarbių ir būsimųjų pensininkų padėtį bei padėsiantis iš esmės spręsti „Sodros“ biudžeto deficito klausimą.

Pasitarime nuspręsta nekeisti šiuo metu galiojančios motinystės (tėvystės) išmokų tvarkos nei išeinant vienerių, nei išeinant dvejų metų atostogoms.

Išlaikomos garantijos nėščioms moterims ir asmenims auginantiems vaikus

Taip pat išlaikomos garantijos nėščioms moterims ir asmenims auginantiems vaikus (draudimas atleisti iki vaikui sueina 3 m.), o terminuotos darbo sutarties nutraukimas galimas nebe po 3 mėnesių nuo išėjimo į vaiko priežiūros atostogas (kaip yra dabar), o po 4 mėn. nuo vaiko gimimo.

Taip pat trumpiau dirbančios moterys arba per pastaruosius penkerius metus su didesniais pertrūkiais dirbusios moterys galės gauti motinystės išmokas. Siūloma įteisinti lankstesnius ligos ir motinystės socialinio draudimo stažo reikalavimus asmenims, kai motinystės, tėvystės ir vaiko priežiūros išmoka mokama ir tiems asmenims, kurie šį stažą turi per ilgesnį laikotarpį (60 mėnesių). Be to, besimokantis jaunimas valstybės lėšomis būtų draudžiamas motinystės, tėvystės ir motinystės pašalpoms gauti.

Pritarta ir naujai siūlomai darbo sutarčių įvairovei, taip pat pasiūlytam lankstesnio darbo laiko reguliavimui. Darbuotojas turės daugiau galimybių derinti šeimą ir darbą. Mokslininkai siūlo nustatyti laisvesnį darbo laiko reguliavimą, o tai, pavyzdžiui, reiškia, kad darbuotojas galės paprašyti darbdavio dirbti keturias dienas po 10 val. ir tada penktąją dieną leisti su šeima arba pirmas keturias dienas dirbti konkrečioje darbo vietoje, o penktą – iš namų. 

Keisis pensijų apskaičiavimo ir mokėjimo tvarka, ji taps atviresnė ir palankesnė būsimiesiems pensininkams.

Keisis pensijų apskaičiavimo ir mokėjimo tvarka, ji taps atviresnė ir palankesnė būsimiesiems pensininkams. Siūloma dabartinę pagrindinę pensijos dalį ir priedą už stažo metus finansuoti bendraisiais mokesčiais – per 12 metų po 1 procentinį punktą mažinti pensijų socialinio draudimo tarifą.

Taip pat nuspręsta nustatyti automatinį pensijų indeksavimą; pensijų rodiklius (bazinė pensija, apskaitos vieneto vertė) kasmet automatiškai indeksuoti pagal įstatyme nustatyta tvarka apskaičiuotą indeksavimo koeficientą, kurio dydis priklausytų nuo darbo užmokesčio fondo augimo per kelerius metus. Be to, vietoj dabar galiojančio suvidurkinto asmens draudžiamųjų pajamų koeficiento įvesti apskaitos vienetų sistemą. Darbuotojai matys, kaip jų mokamos įmokos kaupia jiems pensiją. Kuo daugiau sumoki, tuo didesnės pensijos gali tikėtis ateityje.

Šiuo metu dar diskutuojama dėl pavienių socialinio modelio elementų, dėl kurių dar reikės rasti bendrą sutarimą, tačiau visą socialinio modelio projektą, t.y. konkrečius teisės aktus, Seimui svarstyti planuojama pateikti gegužę.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką