Dabar populiaru
Publikuota: 2015 vasario 4d. 15:34

Kinta Lietuvos startuolių paveikslas – tampa brandesni, labiau išsilavinę ir kuria naujas darbo vietas

Konkurencija
123rf.com nuotr. / Startuoliai

Priešingai vyraujančiai nuomonei, startuolių verslas Lietuvoje nebėra studentų sritis. Per pastaruosius dvejus metus aukštąjį išsilavinimą turinčių startuolių kūrėjų skaičius šoktelėjo dvigubai, o jų amžiaus vidurkis padidėjo dviem metais. Per metus jie sukūrė daugiau nei 130 naujų darbo vietų. Visa tai paaiškėjo po VšĮ „Versli Lietuva“ atliktos startuolių apklausos, kurios metu duomenis apie save pateikė 52 inovatyvios IT įmonės.

„Džiugu, kad startuolių Lietuvoje ne tik daugėja, bet jie tampa ir labiau matomi visuomenėje – išgirstame apie vis didesnes jų pritrauktų investicijų sumas, vis reikalingesnius sukurtus produktus. Be to, savo pasiekimais kai kurios kompanijos, pavyzdžiui, „Vinted“, „Pixelmator“, „YPlan“ mūsų šalį garsina visame pasaulyje“, – teigė Ūkio viceministras Marius Skarupskas.

Juliaus Kalinsko/15min.lt nuotr./Mantas Juozas Nocius
Juliaus Kalinsko/15min.lt nuotr./Mantas Juozas Nocius

VšĮ „Versli Lietuva“ generalinio direktoriaus Manto Nociaus teigimu, naujausia apklausa, kurioje buvo siekiama sužinoti ryškiausius 2014-ųjų  startuolių pasiekimus, atskleidė, kad realus startuolių paveikslas itin sparčiai tolsta nuo įsisenėjusių stereotipų.

„Jau pernai atlikta 2013 metų analizė sugriovė mitą, kad startuoliai yra „žali“ studentai, kuriantys „apsus“. Po šiųmetinės apklausos paaiškėjo, kad dauguma startuolių yra brandūs, jau įkopę į ketvirtą dešimtį žmonės, ir tai tikrai nėra vien IT specialistai. Be to, vis daugiau jų tampa darbdaviais ir kuria Lietuvoje naujas darbo vietas“, – sakė M.Nocius.

Apžvalgos duomenimis, pernai vidutinis startuolių steigėjų amžius buvo 31 metai, tai yra dviem metais daugiau nei 2013-aisiais. Jauniausiam apžvalgoje dalyvavusio startuolio įkūrėjui – 18-ka, vyriausiam – 47-eri. Kartu išaugo ir aukštąjį išsilavinimą turinčių startuolių skaičius – jei 2013-aisiais tokių buvo 20, tai 2014 metais net 45 turėjo bakalauro, magistro ar daktaro laipsnį. Startuolių profesijų spektras yra labai platus – nuo programuotojų ir vadybininkų iki teisininkų ir filosofų.

Startuolių profesijų spektras yra labai platus – nuo programuotojų ir vadybininkų iki teisininkų ir filosofų.

Neatsiejama startuolių paveikslo dalis yra jų aktyvumas ir ambicingumas. Pernai net 75 proc. startuolių dalyvavo įvairiose Lietuvos ir pasaulio startuolių konferencijose, o daugiau nei trečdalis papildomai stažavosi užsienio ar Lietuvos startuolių programose, daliai iš jų kelias driekėsi ir iki startuolių pasaulio centro Silicio slėnio (JAV).

Pasak pačių startuolių, sėkmei juos labiausiai motyvuoja finansinė ir laiko laisvė, plačios savirealizacijos galimybės, sportinis interesas sukurti kažką didelio ir svarbaus pasauliniu mastu. Labiausiai startuolius žavinčios asmenybės yra Elon Musk, pridėjęs savo rankas prie kompanijų „Tesla Motors“, „PayPal“, įkūrimo bei „Apple“ įkūrėjas Steve Jobs.

Primename, kad praėjusiais metais Lietuvos startuolių rodikliai šovė į rekordines aukštumas.  Apklausoje dalyvavę startuoliai iš viso pritraukė 46 mln. eurų investicijų (daugiausiai iš jų kompanijos „YPlan“ (21 mln. eurų) ir „Vinted“ (20 mln. eurų). Tai yra trigubai didesnė suma nei 2013-aisiais (16 mln. eurų).

Startuoliai pernai šalies biudžetą papildė daugiau nei 2 mln. eurų, kai VšĮ „Versli Lietuva“ administruojamos valstybės investicijos į juos sudarė šiek tiek daugiau nei 260 tūkst. eurų. 2013 m. startuolių į biudžetą sunešti mokesčiai siekė apie 0,5 mln. eurų.

Išsamius „Startup Lithuania 2014“ apžvalgos rezultatus VšĮ „Versli Lietuva“ pristatys vasario 5 d., ketvirtadienį, 17.30 val., Vilniuje, „Pramogų banke“ vyksiančiame renginyje. Jo metu taip pat bus apdovanotos sėkmingiausios praėjusių metų pradedančiųjų verslininkų komandos šiose kategorijos: Metų startas, Metų proveržis, Metų investicija, Metų investuotojas, Metų ambasadorius, Startuoliškiausia akademinė bendruomenė, Metų technologinis sprendimas, Metų partnerystė. 

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Žiemos olimpinės žaidynės

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką