Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Verslininkams – galimybė susigrąžinti dar didesnę dalį palūkanų

Marius Skarupskas
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr. / Marius Skarupskas
Šaltinis: Lietuvos Respublikos ūkio ministerija
0
A A

Ūkio ministerijos sprendimu patvirtinti visuotinės dotacijų priemonės „Dalinis palūkanų kompensavimas“ pakeitimai gerokai palengvino smulkiojo ir vidutinio verslo subjektams priėjimą prie finansavimo – paskolų gavėjams ir lizingo sandoriams buvo pradėtos taikyti naujos palūkanų kompensavimo lengvatos. Per visą priemonės įgyvendinimo laikotarpį šiomis lengvatomis jau pasinaudojo daugiau kaip 4 tūkst. verslo subjektų. Paraiškas smulkiojo ir vidutinio verslo atstovai gali teikti iki 2015 m. rugpjūčio 31 d.

Pagrindinės naujovės

Dėl taikomų lengvatų turėtų itin nudžiugti verslininkai, šiemet pasirašę garantuotų paskolų bei lizingo sutartis. Kuomet projekto vykdytojo registravimo vieta yra Vilniaus, Kauno ar Klaipėdos miestų savivaldybių teritorijose, sutartims taikomas 70 proc. palūkanų kompensavimas. Net 95 proc. palūkanų kompensuojamos projektų vykdytojams, kurių  registravimo vieta yra regionai.

Net 95 proc. palūkanų kompensuojamos projektų vykdytojams, kurių  registravimo vieta yra regionai.

Siekiant sumažinti įmonių patirtus nuostolius dėl Rusijos paskelbtų sankcijų, ūkio ministras Evaldas Gustas pasirašė įsakymą, kuriuo įmonėms bus kompensuojama 95 proc. metinių palūkanų nepriklausomai nuo to, ar jos veikia regionuose, ar didžiuosiuose Lietuvos miestuose.

Pasak ūkio viceministro Mariaus Skarupsko, šia lengvata gali pasinaudoti įmonės, turėjusios iki 2014 m. rugpjūčio 6 d. galiojusių sandorių su Rusijoje įsteigtomis įmonėmis ir jei šie sandoriai apima produktų ar žaliavų, kurie pagal Rusijos priimtus teisės aktus patenka į draudžiamų įvežti produktų ir žaliavų sąrašą, pardavimą.

Dėl šių lengvatų pareiškėjai turėtų kreiptis į UAB „Investicijų ir verslo garantijos" (INVEGA), administruojančią finansines priemones, skirtas pradėti ar plėsti smulkųjį ir vidutinį verslą - lengvatines paskolas, garantijas, dalinį palūkanų kompensavimą bei paramą pirmajam darbui.

Įmonės vertina teikiamą naudą

Įmonės vadovas Donatas Karanauskas pasinaudojo INVEGOS fondo priemone „Pasidalintos rizikos paskola“, todėl imdamas paskolą ne tik gavo iš banko geresnes sąlygas, bet ir galėjo susigrąžinti dalį sumokėtų palūkanų.

UAB „Biomotorai“ jau aštuonerius metus užsiima naudoto aliejaus surinkimu iš kavinių, restoranų, viešbučių, parduotuvių, kepyklų. Įmonės vadovas Donatas Karanauskas pasinaudojo INVEGOS fondo priemone „Pasidalintos rizikos paskola“, todėl imdamas paskolą ne tik gavo iš banko geresnes sąlygas, bet ir galėjo susigrąžinti dalį sumokėtų palūkanų.

„Žinoma, palūkanų kompensavimas mums aktualus. Kadangi už paskolą pirkome patalpas, jų kaina tikrai buvo nemaža ir tai, jog kelis tūkstančius galime susigrąžinti, yra labai naudinga“, - teigė jis.

Du kartus INVEGOS daliniu paskolų kompensavimu pasinaudojusios UAB „Ex promto“ direktorė Laima Vėželienė taip pat pasakoja, jog tokia finansinė parama yra svarbi. „Kadangi paskolas imame verslo plėtrai, sumos – tikrai nemažos, o tokios kompensacijos sutaupo pinigų ir pati paskola neatrodo tokia baisi“, - teigė „Vero Cafe“ kavinių tinklui vadovaujančios įmonės direktorė.

Pagrindinės sąlygos

Kaip sakė ūkio viceministras M. Skarupskas, pareiškėjams vertėtų atkreipti dėmesį, jog norint susigrąžinti dalį palūkanų, bendra paskolos suma neturi viršyti 2,5 mln. litų (724 050 eurų). Jei yra kelios garantuotos paskolos, iš dalies paskolų palūkanos kompensuojamos tik tada, jei paskolų pradinių dydžių suma taip pat neviršija šios sumos.

Palūkanos kompensuojamos už pirminį paskolos ar lizingo grąžinimo laikotarpį, bet ne ilgiau kaip iki 2015 m. rugsėjo 30 d. ir ne ilgiau kaip 36 mėn. investicinių paskolų atveju, apyvartinių paskolų atveju – ne ilgiau kaip 24 mėn.

Prognozuojama paremti 500 pareiškėjų

Šiandien jau yra gauti 23 prašymai pagal šias sutartis, iš jų 9 – jau įvykdyti, o bendra jų suma siekia 105 tūkst. Lt.

Ūkio ministerijai atlikus minėtus priemonės pakeitimus, bus kompensuota dalis palūkanų visoms paskoloms bei lizingo sutartims, pasirašytoms nuo 2014 m. sausio 1 dienos ir finansuojamoms pagal priemones „Atviras kreditų fondas", „Portfelinės garantijos" bei „Pasidalintos rizikos paskolos". Šiandien jau yra gauti 23 prašymai pagal šias sutartis, iš jų 9 – jau įvykdyti, o bendra jų suma siekia 105 tūkst. Lt.

Atsižvelgiant į šiais metais pasirašytų sutarčių kiekį, prognozuojama, kad iki 2015 m. rugsėjo 30 d. bus paremta apie 500 naujų pareiškėjų ir jiems išmokėta apie 2,2 mln. litų.

Priemonei „Dalinis palūkanų kompensavimas" įgyvendinti iš viso skirta 56 mln. Lt Europos Sąjungos struktūrinės paramos lėšų.

Kompensuojamos palūkanos

Iki 2014-01-01

Nuo 2014-01-01

Vilnius,
Kaunas,
Klaipėda

Regionai

Paskolos (lizingo) su INVEGOS garantija

50%

70%

95%

Investicinės paskolos (lizingo) be INVEGOS garantijos, skirtos investicijoms į gamybinę ir jai prilygintą įrangą

50%

70%

95%

Verslumos katinimo fondo (VSF) paskolos

95%

95%

95%

Paskolos (lizingo) iš INVEGOS fondo priemonių (Atviro kreditų fondo paskolos, Pasidalintos rizikos paskolos, portfelinės garantijos)

-

70%

95%

Paskolos (lizingo) iš INVEGOS fondo priemonių ūkio subjektams, susidūrusiems su Rusijos Federacijos embargu

-

95%

 95%

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką