Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Žvakių gamybos hobį verslu pavertusi Inga Čižienė: „Judame mažais, bet tvirtais žingsniais“

Inga Čižienė
Asmeninio arch. nuotr. / Inga Čižienė
Šaltinis: 15min
0
A A

Kai namuose gaminamomis Ingos Čižienės rankų darbo žvakėmis pradėjo domėtis ne tik draugai ir pažįstami, moteriai kilo mintis – galbūt hobį įmanoma paversti verslu? Rizikuoti nemėgstanti I.Čižienė paskolos verslui imti nesiryžo – geriau viską daryti mažais žingsneliais ir savo lėšomis nei vėliau nusvilti. Dabar moteris klientus pritraukia ne tik aromatinėmis rankų darbo žvakėmis, bet ir jų gamybos kursais, be to, vis drąsiau žvelgia ir į ateitį – gal pavyks veiklą praplėsti dar labiau.

Hobis virto verslu

„Pradžių pradžia pavadinčiau tai, kai benaršydama internete radau patarimus, kaip pasigaminti žvakę namuose, ir tuo susidomėjau. Taigi nusipirkau parduotuvėje žvakę, ją išlydžiau ir iš to vaško pagaminau pirmąją savo žvakę su ledo kubeliais“, – prisiminė I.Čižienė.

Verslininkė pasakojo, kad kūrybinis polėkis aplankė iškart – pagamino ir antrą, ir trečią žvakę, o vėliau jomis susidomėjo draugai, artimieji bei pažįstami. „Taip viskas ir įsisuko, laikui bėgant žmonės pradėjo kreiptis į mane prašydami pagaminti žvakių ir pagalvojau, kodėl gi nepabandžius tuo užsiimti?“, – pasakojo moteris.

Atsiradus paklausai, I.Čižienė pradėjo domėtis, kur galima įsigyti reikiamų medžiagų – vaško, kvapų – kad nereiktų lydyti parduotuvinių žvakių. Taip susirado įmonių iš Jungtinių Amerikos Valstijų, Vokietijos ir vieną iš Lietuvos, su jomis bendradarbiauja iki šiol. „Su Lietuvos įmonėmis man bendradarbiauti sunkiau dėl vienos paprastos priežasties – jos nepriima mažų užsakymų, matyt, joms neapsimoka. O iš minėtų valstybių galiu užsisakyti tiek, kiek man reikia“, – dėstė aromatinių rankų darbo žvakių gamintoja.

Taip viskas ir įsisuko, laikui bėgant žmonės pradėjo kreiptis į mane prašydami pagaminti žvakių ir pagalvojau, kodėl gi nepabandžius tuo užsiimti?

Pirmieji žingsniai

2013-ųjų gruodį I.Čižienė pagamino pirmąją savo žvakę, o kovo mėnesį rankose jau turėjo visus prekiauti jomis leidžiančius dokumentus.

Vis dėlto, nors moteris viską susitvarkė palyginti greitai, lengva nebuvo. „Nežinojau nieko, nei kur eiti, nei ką daryti, nei kur kreiptis. Šiuo klausimu man labai padėjo VšĮ „Versli Lietuva“. Jų konsultacinės paslaugos buvo itin didelė pagalba. „Verslios Lietuvos“ darbuotoja vardu Rasa, kuriai esu labai dėkinga, bendravo su manimi nuo pat minties pradėti verslauti iki jos įgyvendinimo. Kai paklausi pažįstamų žmonių, jų suteikta informacija dažnai skiriasi, vieni sako vienaip, kiti – kitaip ir nežinai, kaip iš tiesų reikėtų daryti. O Rasa mane nukreipė ten, kur reikia, ir konsultavo kiekviename žingsnyje“, – kalbėjo I.Čižienė.

Verslininkė atviravo, kad žvakių gamybos rinkoje esančių konkurentų nesibaimino, nes turėjo savo strategiją: „Aš manau, kad visų pirma reikia nepagailėti žmogui tą žvakę vieną ar kitą kartą padovanoti. Jei jis nežinos, kad toks produktas išvis yra ir koks jis, kaip jis jį pirks? Antra – daryti darbą kokybiškai ir galiausiai savo pirkėją, manau, atrasi. Iš pradžių žvakes dovanojau dažnai, leidau žmonėms įsitikinti, kad jos tikrai kvepia, ir tie, kuriems patiko, sugrįžo jų įsigyti.“

I.Čižienės nuotr./I.Čižienės rankų darbo žvakė
I.Čižienės nuotr./I.Čižienės rankų darbo žvakė

Aromatines rankų darbo žvakes gaminanti moteris pasakojo kol kas dirbanti su verslo liudijimu, nes nenorinti labai smarkiai rizikuoti: „Galvojau – reikia viską daryti nuosekliai. Mažais, bet tvirtais žingsneliais. Be to, viską darėme savo lėšomis, neėmėme paskolos, taigi ir mastai negalėjo būti didžiuliai. Imti paskolą šiais laikais labai rizikinga, prieš tai reikia įsitikinti, ar produktas reikalingas, panagrinėti rinką. Aišku, svajojame ateityje pasiplėsti, tačiau skubėti nėra kur – viskas po truputį.“

I.Čižienė pasakojo, kad artimiausi planai – 2015-aisiais įsteigti mažąją bendriją (MB). „Kol kas po truputį judame į priekį, šiuo metu apmokome vieną merginą, kuri galbūt mums padės ir ateityje. Taip pat organizuojame aromatinių žvakių gamybos pamokėles, kurios sulaukia nemažo tiek vaikų, tiek suaugusiųjų dėmesio. Taigi – mažosios bendrijos steigimui, manau, pats laikas“, – teigė žvakių gamintoja.

Dviejų vienodų nėra

I.Čižienė pasakojo, kad žvakes gamina be jokių įrenginių – tik rankomis. „Puode kaičiu vašką, lieju, puošiu – viską pati“, – tikino moteris.

Labai tinka dovanai – antros tokios pačios padaryti net labai stengiantis neįmanoma – juk darau rankomis, ne kokia nors technika.

Paklausta, kodėl žmonės renkasi būtent jos gamintas žvakes, verslininkė svarstė: „Visų pirma gal žmonėms patinka tai, kad natūralios – rankų darbo. Antra, labai tinka dovanai – antros tokios pačios padaryti net labai stengiantis neįmanoma – juk darau rankomis, ne kokia nors technika“, – pasakojo I.Čižienė.

„Neretai nusipirkę aromatines žvakes kitur žmonės nusivilia, kad uždegtos namuose jos nekvepia. Su mano gaminiais kitaip, pirkėjai grįžta ir sako – jūsų gaminamos žvakės tikrai kvepia“, – dėstė moteris, pridurdama, kad šiuo metu gali pasiūlyti net 9 skirtingus žvakių kvapus.

I.Čižienė teigė, kad kol kas jos gamybos apimtys nėra didelės – per savaitę apytiksliai pagaminama nuo 50 iki 100 vienetų. „Priklauso nuo svorio, indo ir dekoro. Galiu uždėti ir užrašą, ir nuotrauką, ir paveikslėlį. Dažniausiai gaminame dideles žvakes, kurios sveria apie 8 kg“, – kalbėjo verslininkė. Pasak jos, vienos tokios žvakės gamyba trunka 2–3 dienas. „Viskas nėra taip paprasta, kaip atrodo. Kadangi dirbu su palmių vašku, negaliu tiesiog užpilti ir palikti. Vieną sluoksnį užpili ir lauki, tada vėl pili kitą. Tiesą sakant, žaidimo čia yra“, – šypsodamasi pridūrė ji.

I.Čižienė teigė labai besidžiaugianti tuo, kad jau atsirado daugiau ar mažiau pastovus pirkėjų ratas, prie kurio laikas nuo laiko prisijungia naujų žmonių. Nors apie grandiozinius planus moteris kalbėti nesiryžta, ji viltingai pridūrė – kiekvienas, matyt, nori, kad jo produktas taptų paklausus, kad atsirastų galimybių plėstis.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką