Dabar populiaru
Publikuota: 2019 balandžio 15d. 12:08

Apklausa: didžiausia tikimybė išnykti – notaro profesijai, mažiausia – antstolio

Teismas
123RF.com nuotr. / Teismas

Vertindami įvairių teisinių profesijų perspektyvas, gyventojai antstolių profesijai prognozuoja ilgiausią gyvavimą, o notaro profesijai – trumpiausią, rašoma pranešime žiniasklaidai.

13 proc. apklaustų didmiesčių gyventojų mano, kad skolų išieškojimo klausimus žmonės galės išspręsti internetu. 17 proc. respondentų atsakė, kad šiuolaikinės technologijos greičiausiai pakeis bankroto administratorius, 25 proc. – mokesčių inspektorius, 30 proc. – muitininkus. Net 65 proc. apklaustųjų nuomone, greičiausiai taps nereikalingi notarai.

Lietuvos antstolių rūmų požiūriu, apklausos rezultatai suprantami, nes žmonės kalba iš patirties. Pas notarą atėję klientai pasirašo sandorį, išėję išgeria šampano ir tuo viskas baigiasi. Notaras konfliktų nesprendžia, o formalias procedūras gali atlikti ir techninės priemonės. Antstolio darbas visai kitoks: prievolių vykdymo procese apstu konfliktų, kurių joks robotas neišspręs. Argi robotas galėtų perduoti vaiką? Todėl antstoliai taps nereikalingi tik tada, kai nebebus savo prievolių nevykdančių žmonių.

Šiuolaikinės informacinės technologijos jau dabar padeda antstolių kontoroms rinkti ir apdoroti duomenis, formuoti vykdomuosius dokumentus. Elektroninė vykdomoji byla – puiki galimybė operatyviausiu ir pigiausiu būdu antstoliams keistis informacija su išieškojimo proceso dalyviais, atsisakant brangių registruoto pašto siuntų. Tačiau inovacijos ar dirbtinis intelektas negali pakeisti individualių sprendimų, o jų antstolių praktikoje reikia kasdien.

Būtent biurokratizmo mažinimas ir individualus požiūris yra kelias į veiksmingesnį išieškojimo proceso dalyvių teisių užtikrinimą. Juk kiekviena skola yra unikali asmens problema. Lietuvos antstolių rūmai siūlo įstatymu suteikti antstoliams teisę diferencijuoti taikomas priemones atsižvelgiant į skolininko bei išieškotojo finansinę padėtį, sveiktos būklę ir kitas svarbias aplinkybes, reikiamais atvejais – išdėstyti skolos mokėjimą dalimis ar jį atidėti. Gyvas kontaktas ir neformalus požiūris padeda įvykdyti prievoles palankiausiu būdu.

2018 m. Lietuvos antstoliai gyventojams ir valstybės biudžetui sugrąžino 67,7 mln. eurų skolų.

Gyventojų apklausa didmiesčiuose Lietuvos antstolių rūmų užsakymu atlikta 2019 m. kovo 11-24 dienomis. Apklausą atliko rinkos tyrimų bendrovė „Prime Consulting“.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiški patarimai

Skanumėlis
Gerumu dalintis gera

Video

02:03
01:32
01:11

Dabar tu gali

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką