Dabar populiaru
Publikuota: 2014 rugpjūčio 14d. 10:40

Ar gali kuklus žmogus būti lyderiu?

Kaip pritapti kolektyve?
Fotolia nuotr. / Lyderis kolektyve

Lyderystė ir kuklumas. Ar ne keistas derinys? Ar gali kuklus žmogus būti lyderiu? Kaip mes dažniausiai įsivaizduojame kuklų elgesį? “Čia joks mano nuopelnas, man tiesiog pasisekė…”, “Ką jūs, nereikia man tų medalių, pilna aplinkui vertesnių už mane”, “Dėkokit ne man, o mano mokytojui”. Taip ir panašiai?

Ir vis dėlto kuklumas neturi nieko bendra su žema saviverte ar nepasitikėjimu savo jėgomis. Reikia nepaprastai daug vidinės stiprybės ir pasitikėjimo savimi, norint praktikuoti kuklumą. Lengva pasijusti reikšmingu, kai kiti mato pasiekimus ir jais žavisi; žymiai sunkiau išlaikyti užsidegimą savo veikla, kai jos kiti nepastebi; o kai pati veikla ir pasiektas rezultatas veža tiek, kad nesvarbu, mato tavo nuopelnus kas nors ar ne – tai ir yra kuklumas. Chuck Feeney, vieno iš Duty Free Shoppers įkūrėjų, turtas šiuo metu yra vertinamas 2 mln. dolerių. Per savo gyvenimą jis paaukojo 4 milijardus (!) dolerių filantropinei veiklai, sveikatos, socialiniams ir ugdymo projektams, iki 1997 m. veikdamas visiškai anonimiškai.

Mano darbas – žmonių savybių vertinimas. Kuklumas kaip lyderio bruožas ėmė dominti analizuojant vadovų vertinimo rezultatus. Aukšto lygio vadovų Įtakojimo* skalės rezultatai dažniausiai būna vidutiniai ar kiek aukštesni už vidutinius. Pagal šią skalę išeina, kad sėkmingi** vadovai nesiveržia įtvirtinti save, konkuruoti, veikti remdamiesi savo įgaliojimais ir valdžia. Jie taip elgiasi, jei būtent tokio elgesio reikia susiklosčius aplinkybėms, ir tą daro sėkmingai (jei jau tampa įmonių vadovais), bet tai nėra stipriai išreikštas bruožas.

Airida Zavadskė
Airida Zavadskė - Pofiles International vadovė Baltijos šalyse

Lyderio kuklumas - tai gebėjimas pripažinti, kad esi vadovas ne todėl, kad esi protingesnis ar kažkuo esmingai pranašesnis už kitus. Tai gebėjimas pripažinti, kad kiti gali atlikti darbus geriau už tave. Supratimas, kad rezultatai pasiekiami tik komandos dėka ir nebijojimas to pasakyti komandai.

Efektyvus lyderis išklauso įvairias nuomones ir nebijo prisipažinti suklydęs. Kas, jei ne kuklumas slypi už nuostatos, kad aš nesu neklystantis? Kai vadovas pripažįsta savo klaidas, jis suteikia teisę ir kitiems klysti bei iš klaidų pasimokyti. Pripažindamas savo trūkumus, jis parodo, kad yra normalu nebūti tobulu ir vis tiek (o gal būtent dėl to) pasiekti puikių rezultatų.

Jei toks lyderis yra savo verslo savininkas, jo prioritetas yra verslo tvarumas, o ne savo ego pamaloninimas. Jo naujas lexus yra atlygis sau už pasiektą rezultatą, bet ne investicijų į įmonę sąskaita. Malonus priedas, bet ne galutinis rezultatas. Ko, jei ne tam tikros dozės kuklumo reikia tam, kad laiku pripažintum, kad kaip verslo pradininkas tu jau baigei savo misiją ir laikas perduoti vadovavimą kitam. Kad tavo mylimai kūdikiui, tavo organizacijai bus geriau, jei jai imsis vadovauti kiti žmonės?

Kuklus lyderis supranta, kad į jo vietą kada nors gali ateiti kitas žmogus, ir dirba ne tam, kad įtvirtintų savo nepakeičiamumą, o siekdamas užtikrinti pradėtų darbų tęstinumą. Greičiausiai todėl kuklūs lyderiai pasiekia tvarių rezultatų - nes jų energija nukreipiama suburti tokiai komandai ir procesams, kad organizacija kaip sistema sklandžiai veiktų pasikeitus bet kuriam vadovui.

* Įtakojimo skalė apibūdina asmens tendenciją imtis iniciatyvos valdyti žmones ir situacijas. Polinkį vesti, o ne sekti.

** Sėkmingais vadovais mes laikome tuos, kurie pasiekia gerų rezultatų vienoje įmonėje (kad ir pagal ką tas rezultatas būtų matuojamas) ir tie rezultatai yra ilgalaikiai.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Interviu

Ypatingos

07:59
07:15

Esports namai

URBAN˙/

Metas ruošti automobilį

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką