Dabar populiaru
Publikuota: 2015 spalio 23d. 11:45

Darbo rinka po dešimtmečio: ar jūsų profesija pasmerkta išnykti?

Vaikas prie kompiuterio
Vida Press nuotr. / Vaikas prie kompiuterio

Mokslininkai ir futuristai tikina, kad per ateinantį dešimtmetį dėl technologijų revoliucijos pusė šiandien egzistuojančių profesijų išnyks, darbuotojus pakeis robotai ir dirbtinis intelektas.

Anot „Manpower Lit“ pardavimų vadovės Gerdos Baltrūnaitės, artėjantiems pokyčiams verta ruoštis jau dabar, juolab, kad netrukus gali tekti keisti profesiją.

Neliks pusės profesijų

Remiantis darbo rinkos futurologų duomenimis, dauguma aptarnaujančio, gamybinio, kontrolės, techninio bei rutininio pobūdžio darbų per ateinantį dešimtmetį pradės nykti. Pasauliui taps nereikalingi kasininkai, pakuotojai, telemarketingo vadybininkai, bibliotekininkai ir daugelis kitų specialistų. Šiuo darbuotojus pakeis robotai, mašinos, valdomos dirbtinio intelekto.

Pasauliui taps nereikalingi kasininkai, pakuotojai, telemarketingo vadybininkai, bibliotekininkai.

Vis tik nusiminti neverta, tikinama, kad kiekvieną išnykstantį darbą ir profesiją pakeis dalis šiandien neegzistuojančių profesijų. G.Baltrūnaitės nuomone, jau dabar galima realistiškai kalbėti apie profesijas, kurios užpildys 2030 m. darbo rinką. Jos bus susijusios su technologijomis: 3D spausdintuvų dizaineriai, 3D technikai, bepiločių automobilių operacinių sistemų kūrėjai, inžinieriai, robotų dispečeriai, robotų dizaineriai ir daugelis kitų.

„Fantastinį filmą primenantys darbo rinkos pokyčiai prasidėjo jau prieš gerą dešimtmetį. Stebime darbo rinkos pokyčius technologinio proveržio sostinėse – Dubajuje, Tokijuje, San Franciske, Pekine. Ateinantį dešimtmetį senstanti visuomenė, naujų įgūdžių paklausa, automatizacija bei technologijų tobulėjimas taip pakeis mūsų kasdienybę, kad apie naujų įgūdžių lavinimą verta pagalvoti jau dabar“, -  teigė G. Baltrūnaitė.

Svarbiausia kompetencija – empatija?

G. Baltrūnaitė priminė, kad ateityje socialiniai įgūdžiai ir emocinis intelektas (o tai yra ir empatijos, savivokos, savikontrolės, komandiškumo įgūdžiai) taps labiausiai vertinamomis darbuotojų kompetencijomis.

Ateityje darbdaviai ieškos žmonių, kurie yra puikūs diplomatai, lengvai ir maloniai bendraujantys, greitai sprendžiantys problemas, kūrybiški, lankstūs.

„Jau dabar dauguma darbdavių vis didesnį dėmesį skiria kandidatų asmeninėms savybėms, o ne techniniams įgūdžiams, kurie iš esmės yra išugdomi. Ateityje darbdaviai ieškos žmonių, kurie yra puikūs diplomatai, lengvai ir maloniai bendraujantys, greitai sprendžiantys problemas, kūrybiški, lankstūs. Žinių, reikalingų atlikti konkretų darbą, darbdaviai suteiks jau įdarbinę kandidatą,“ – pasakoja „Manpower Lit“ pardavimų vadovė, remdamasi PEF 2015 suvažiavimo  duomenimis.

Greičiausiai prie ateinančio dešimtmečio darbo rinkos poreikių prisitaikys naujoji alfa karta, kurios pirmieji atstovai gimė 2010 m. ir iki 2030 m. sudarys apie 30 proc. populiacijos.

Tai – technologijų vaikai, kuriems išmanieji įrenginiai tokie pat elementarūs ir būtini kaip šakutė ar šaukštas. Sociologai tikina, kad alfa karta taps labiausiai išsilavinusia karta istorijoje ir į darbo rinką įsiverš dar nebaigę mokyklos.

Nors šie vaikai užkariaus ateinančio dešimtmečio darbo rinką ir bus konkurencingesni nei jų tėvai, svarbiausių savybių – socialinio ir emocinio intelekto – jiems trūks, mat jau dabar specialistai perspėja, jog alfa kartos atstovai sunkiau bendrauja ir stokoja socialinių įgūdžių.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiški patarimai

Skanumėlis
Gerumu dalintis gera

Video

02:13
02:24
00:57

Dabar tu gali

Maistas

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką