Dabar populiaru
Publikuota: 2017 vasario 14d. 08:59

Iš Krymo į Vilnių pabėgęs IT specialistas įsitikino, ką reiškia būti paklausiausiu darbo rinkoje

Ihoris Pakhomovas
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr. / Ihoris Pakhomovas

Iš Krymo į Vilnių prieš trejus metus persikėlęs ukrainietis Ihoris Pakhomovas žino, kad tokių specialistų kaip jis Lietuvos darbdaviai laukia išskėstomis rankomis. Praėjusią savaitę Vyriausybės patvirtintame paklausiausių profesijų sąraše jis rado ir save. Vilniuje dirbantis ryšių saugumo specialistas mano, kad paskelbtas sąrašas didesnės naudos neatneš, reikia daugiau pokyčių, tačiau į Vilnių žada perkelti visus savo firmos darbuotojus.

27 profesijų specialistams iš trečiųjų šalių Lietuva žada plačiau atverti duris, palengvinti ukrainiečių, baltarusių, rusų įdarbinimą.

„Mano profesija – 26 eilutėje“, – perskaitęs dokumentą lietuvių kalba tuoj pat išpoškino ukrainietis, kuris jau neblogai supranta lietuviškai.

Tačiau I.Pakhomovas ir ukrainiečius dirbti Lietuvoje kviečiantis verslininkas Marius Pareščius mano, kad Vyriausybei reiktų labiau pasistengti, o ne tik skelbti paklausiausių profesijų sąrašą.

Siūlė darbą ir praeivis

Lietuviu netapsi, bet komfortišką aplinką gali susikurt, čia labai draugiška aplinka ir bendruomenė, – pasakojo I.Pakhomovas.

Ukrainietis neseniai pats turėjo progos įsitikinti, kad darbdaviai Vilniuje tokių specialistų kaip jis ieško jau ir gatvėse.

„Vieną vakarą Neries pakrantėje, šalia „Barclays“, vedžiojau šunį ir susipažinau su vienu kažkurio banko darbuotoju. Užsimezgė pokalbis ir jis mane tiesiog gatvėje pradėjo įtikinėti, kad ateičiau dirbti specialistu. Kai pasakiau, kad kol kas manęs tai nedomina, davė kontaktus ir prašė, kad parašyčiau, jei tokių specialistų žinau. Taigi net jei gatvėje tave kalbina, tai rodo didelį specialistų deficitą Lietuvoje“, – šypsojosi ukrainietis.

2013 metais su draugu į Vilnių atvykęs I.Pakhomovas žinojo, kad čia dirbs tai, ką geriausiai moka, o atsitiktinių darbų tikrai nesiims. Šiandien ukrainietis iš okupuoto Krymo Vilniuje jau turi savo verslo kompaniją, kurios daugelis darbuotojų gyvena Ukrainoje. Tačiau jau greitai jie bus perkelti į Vilnių, į tam specialiai ruošiamas patalpas.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Verslo avilys
Luko Balandžio / 15min nuotr./Verslo avilys

Leidimų prašančių ukrainiečių – daugiausia

Ihorio IT paslaugų įmonė klientams Skandinavijoje kuria programas, padedančias apsisaugoti nuo DDOS atakų. Tad, galima sakyti, Vilnius jam tik gyvenama bei darbo vieta. Tačiau jo klientai ir kolegos – ne Lietuvoje. Tokių kaip jis mūsų šalyje sparčiai daugėja. Tą liudija ir Migracijos departamento statistika.

„15 minučių“/Juliaus Kalinsko nuotr./Migracijos departamentas
„15 minučių“/Juliaus Kalinsko nuotr./Migracijos departamentas

Praėjusiais metais leidimai dirbti Lietuvoje buvo išduoti užsieniečiams iš 44 šalių, tačiau didžioji jų dalis – 54 proc. – Ukrainos piliečiai. I.Pakhomovas neabejoja, kad jų Lietuvoje tik daugės, tiesa, liūto dalis atitenka Lenkijai, kuri aukštos kvalifikacijos specialistus iš Ukrainos vilioja kur kas geresnėmis sąlygomis nei mes.

Atvyksta ne dėl atlyginimų

Ihoris metams buvo išvykęs į Olandiją, kur didesni atlyginimai, tačiau grįžo čia, nors ten tokiems atvykėliams kaip jis siūlo mokestines lengvatas. Pasak ukrainiečio, programuotojai net Kijeve gauna didesnius atlyginimus nei Vilniuje.

„Į Lietuvą ukrainiečiai vyksta dirbti ne dėl didesnio atlyginimo. Kijeve galima uždirbti ir 3000–5000 JAV dolerių. Vakarų Europoje taip pat didesni atlyginimai. Bet yra kitos priežastys – saugi aplinka, laisvė keliauti, paprasti atsiskaitymai su Europa, labai greitai gali sprendimus priimti“, – vardijo priežastis I.Pakhomovas.

„Scanpix“/„Sipa USA“ nuotr./Gaisro dūmai Kijeve
„Scanpix“/„Sipa USA“ nuotr./Gaisro dūmai Kijeve

Dar vienas Lietuvos privalumas – čia gali greitai adaptuotis, sako pašnekovas. „Lietuviu netapsi, bet komfortišką aplinką gali susikurt, čia labai draugiška aplinka ir bendruomenė“, – pasakojo ukrainietis.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Ihoris Pakhomovas
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Ihoris Pakhomovas

Jis mano, kad pradėti verslą Vilniuje kainuoja pigiau nei Vakarų Europoje, ir čia viską galima padaryti greičiau, pavyzdžiui, išsinuomoti butą ar kontorą. Lietuvos sostinė ukrainiečiui atrodo labai greitai augantis miestas su daug naujų pastatų, pigiais kreditais ir patogiu gyvenimu.

Nenori vykti į karštus taškus

Saugos programas kuriantis specialistas sako, kad gerai, jog Lietuva paskelbė profesijų sąrašą. Pagal jį mūsų šalis kvies specialistus iš kitų šalių. Tačiau tik sąrašo neužtenka. „Praktinės naudos šis sąrašas neatneš. Jau ir anksčiau buvo aišku, kad Lietuvai reikia tokių specialistų, jų daug kas ieško čia“, – pasakojo ukrainietis.

Tiesa, jis mano, kad kiek palengvintos taisyklės bus naudingos įdarbinimo agentūroms, padedančioms ukrainiečiams rasti darbo Lietuvoje. Ihoriui tenka atsakinėti į tėvynainių klausimus apie Lietuvą.

Ukrainos sveikinimas Lietuvai ant 17 aukštų verslo centras „Gulliver“ Kijeve
Ukrainos sveikinimas Lietuvai ant 17 aukštų verslo centras „Gulliver“ Kijeve

„Manęs mano tėvynainiai reguliariai klausinėja apie darbą Lietuvoje, kaip čia atvykti ir startuoti. Ten situacija nestabili, o emigracija didelė. Lenkijoje mano draugų ukrainiečių jau daugiau nei gimtame mieste Kryme“, – prisipažino I.Pakhomovas.

Ukrainiečiai į Lietuvą ir Lenkiją važiuoja ne tik dėl ramesnės aplinkos. „Daugelis galvojo, kad viskas nusiramins. Tačiau prasidėjo šaukimai į kariuomenę, o pašauktas esi siunčiamas į karštus taškus, kur gali gauti kulką. To niekas nenori, todėl ir dairosi išvykti“, – atskleidė Lietuvoje verslą sukūręs ukrainietis.

Todėl jis įsitikinęs, kad Lietuva turi daryti viską siekdama pritraukti tokius specialistus. „Per metus jie čia palieka 50–60 tūkstančių eurų. Lietuvai reikia daugiau reklamuotis, nes ji visai nežinoma Europoje“, – davė pavyzdį pašnekovas.

I.Pakhomovas pasakojo, kad ilgą laiką Ukrainoje buvo puikios sąlygos dirbti tokiems specialistams kaip ji – valdžia nesikišo į jų veiklą, o mokesčiai buvo minimalūs. Per mėnesį mokesčiai sudarydavo po 30 JAV dolerių. „Bet dabar viskas keičiasi, ir Lietuvai tai šansas. Didėja mokesčiai, taip pat griežtėja bankinių pervedimų reguliavimas“, – pasakojo ukrainietis.

Siūlo įvardinti tris šalis

Verslininkas Marius Pareščius – vienas iš tų, kuris puikiai žino, ką reiškia Lietuvoje įdarbinti ukrainiečius. Jo dėka į Lietuvą atsikėlė keletas šeimų iš Ukrainos, kurios čia sėkmingai darbuojasi. M.Pareščius investavo apie 1 milijoną eurų į vadinamąjį „Verslo avilį“ Savanorių prospekte.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Verslo avilys
Luko Balandžio / 15min nuotr./Verslo avilys

Čia baigiamos įrengti patalpos, kuriose darbuosis įvairūs specialistai iš trečiųjų šalių. Atvykėliams čia bus padedama įkurti verslus.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Marius Pareščius
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Marius Pareščius

Čia darbo vietą savo pradedančiam verslui rado ir I.Pakhomovas. Tačiau M.Pareščius, susipažinęs su Vyriausybės pažadais, kol kas abejoja, ar atvykėliams bus lengviau įsidarbinti Lietuvoje.

„Jei tik tiek priemonių bus priimta, tai aš tuo netikiu. Ką galima padaryti? Rusiją, Baltarusiją ir Ukrainą reikia paskelbti prioritetinėmis šalimis kviečiant specialistus darbui Lietuvoje“, – mano jis. Šių šalių gyventojams reikia taikyti lengvatines sąlygas kurti verslus Lietuvoje, pavyzdžiui, siūlyti mokesčių lengvatas.

„Nors Rusija mums yra priešiška valstybė, tačiau tos šalies piliečiai, atvykę čia, sukuria aukštesnės kokybės produkciją, nei tą padaro mūsiškiai“, – tvirtino M.Pareščius.

Be to, aukštos kvalifikacijos atvykėliams iš trečiųjų šalių turėtų būti uždegama žalia šviesa įsidarbinant Lietuvoje.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Aktualu

Gerasis nacis: Vilniuje šimtus žydų išgelbėjęs vokietis tapo filmo herojumi

Tik 15min Pasaulis kišenėje

Kitokia Kolumbija. Rytų Andų pabėgėliai

Gazas

Palangos lenktynėse pergalę išplėšė „Porsche“ vairavusi „Palanga Spa Hotel by EMG Motorsport“ komanda

Vardai

Palangoje – vienintelis solinis Jazzu koncertas: gerbėjų antplūdis ir „kietos moterys“ scenoje

Verslas

Pabėgimas į gamtą: Baltijos saloje suartėjo skandinaviškos ir japoniškos tradicijos

Pasaulio savaitės įvykiai – įspūdingiausiuose kadruose (2018 liepos 15 – 21 d.)

Gyvenimas

Ką daryti, kai vaikas užsimano šuniuko ar kačiuko

Mokslas.IT

Vienišiausias žmogus Žemėje: Amazonės džiunglėse nufilmuotas 22-ejus metus čia gyvenantis vyras

Vardai

Kodėl Meghan Markle ir Kate Middleton negali avėti batų su platforma šalia karalienės

Gyvenimas

„Frida“ įkūrėja D.Baranauskė apie smurto šeimoje mastą: vyrai naudojasi moterų meile

24sek

LaVaras Ballas išdėstė savo požiūrį išsilavinimo svarbą: „Sportininkui jis visiškai nereikalingas“

15min iš Argentinos Pasaulis kišenėje

Užrašai iš Lietuvos Argentinoje (II): transliacija iš pasaulio krašto, perspėjimas dėl lenkų ir karas dėl Kavarsko

Kultūra

Kaune ant dviračių – moterys su sijonais 

Aktualu

Išgelbėk draugą: jaunieji medikai pajūryje poilsiautojus moko pirminio gaivinimo 

Vardai

Į Palangos lenktynes D.Matijošaitis atvyko su 2 mėn. sūnumi: „Tėvystė veža labiau nei automobiliai“

Kultūra

Septynios Dano Browno knygos – nuo geriausios iki blogiausios

Gyvenimas

Lietuvių šeimoje – kaip seriale: pagimdė vieną, o namo iškeliavo su trim kūdikiais

Vardai

Klaipėdą sudrebino įspūdingas Donato Montvydo cirko šou

Gazas

„Formulės 1“ kvalifikacija Vokietijoje: L.Hamiltonas apmaudžiai pasitraukė, S.Vettelis mynė iki paskutinio rato

Verslas

Lietuviško nedarbo grimasos: ėmė paskolą, kad galėtų susirasti darbą

Naujienos

Pasaulis kišenėje

Vilkaviškietis senoviniu „Moskvičiumi“ įveikia tūkstančius kilometrų

Aktualu

Gerasis nacis: Vilniuje šimtus žydų išgelbėjęs vokietis tapo filmo herojumi

Gazas

Palangos lenktynėse pergalę išplėšė „Porsche“ vairavusi „Palanga Spa Hotel by EMG Motorsport“ komanda

Vardai

Palangoje – vienintelis solinis Jazzu koncertas: gerbėjų antplūdis ir „kietos moterys“ scenoje

Tik 15min Pasaulis kišenėje

Kitokia Kolumbija. Rytų Andų pabėgėliai

Pasaulio savaitės įvykiai – įspūdingiausiuose kadruose (2018 liepos 15 – 21 d.)

Verslas

Pabėgimas į gamtą: Baltijos saloje suartėjo skandinaviškos ir japoniškos tradicijos

Gyvenimas

Ką daryti, kai vaikas užsimano šuniuko ar kačiuko

Mokslas.IT

Vienišiausias žmogus Žemėje: Amazonės džiunglėse nufilmuotas 22-ejus metus čia gyvenantis vyras

Vardai

Kodėl Meghan Markle ir Kate Middleton negali avėti batų su platforma šalia karalienės

Gyvenimas

„Frida“ įkūrėja D.Baranauskė apie smurto šeimoje mastą: vyrai naudojasi moterų meile

24sek

LaVaras Ballas išdėstė savo požiūrį išsilavinimo svarbą: „Sportininkui jis visiškai nereikalingas“

Kultūra

Kaune ant dviračių – moterys su sijonais 

Aktualu

Išgelbėk draugą: jaunieji medikai pajūryje poilsiautojus moko pirminio gaivinimo 

Vardai

Į Palangos lenktynes D.Matijošaitis atvyko su 2 mėn. sūnumi: „Tėvystė veža labiau nei automobiliai“

Kultūra

Septynios Dano Browno knygos – nuo geriausios iki blogiausios

Gyvenimas

Lietuvių šeimoje – kaip seriale: pagimdė vieną, o namo iškeliavo su trim kūdikiais

15min iš Argentinos Pasaulis kišenėje

Užrašai iš Lietuvos Argentinoje (II): transliacija iš pasaulio krašto, perspėjimas dėl lenkų ir karas dėl Kavarsko

Vardai

Klaipėdą sudrebino įspūdingas Donato Montvydo cirko šou

Gazas

„Formulės 1“ kvalifikacija Vokietijoje: L.Hamiltonas apmaudžiai pasitraukė, S.Vettelis mynė iki paskutinio rato

Vardai

Idėjos savaitgaliui

Išmanus kaimas

Festivalis „Galapagai”

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką