Dabar populiaru
Publikuota: 2018 gruodžio 8d. 14:01

Kas bendro tarp traktoriaus ir lyderio, tarp „Lego“ ir „iPhone“?

Pasaulinė lyderystės konferencija
Valdo Kairio nuotr. / Pasaulinė lyderystės konferencija

Kas bendro tarp žemės ūkio ir lyderystės? Tokį klausimą Pasaulinės lyderystės konferencijos scenoje bandė atsakyti žemės ūkio ministras Giedrius Surplys. Miniegzaminą apie traktorių modelius auditorijai surengęs ministras vaizdingai palygino, kad ir traktorius, ir lyderis reguliariai turi sustoti ir įsipilti degalų.

„Tai gali būti naujos idėjos, nauji vadybos metodai, globalios tendencijos. Ir visa tai yra labai svarbu, nes lyderystė dar niekada nebuvo toks svarbus pašaukimas ir tokia svarbi misija kaip dabar“, – įžanginėje konferencijos kalboje sakė G.Surplys.

Anot ministro, kiekvienam lyderiui labai svarbu autoritetas. „Kiekvienas žmogus, kolega gali čia pat „pasigūglinti“ ir pasitikrinti kiekvieną jūsų argumentą, čia pat peržiūrėti teisės aktą. Todėl mes turime nuolat tobulėti“, – pripažįsta G.Surplys.

Ministras kasdien savo darbe vadovaujasi sąžine ir savikontrole. „Sąžinė duoda ramybės, stiprybės, ypač kai žinai, kad tave 24 val. per parą stebi ne tik STT, ir FNTT, bet ir iš aukščiau, kad žino ne tik tai, ką tu darai, bet ir tai, kas tavo galvoje“, – kalbėjo G.Surplys.

Pasaulinėje lyderystės konferencijoje, šį savaitgalį vykstančioje Vilniuje, galima išgirsti ne tik Lietuvos verslo ir politikos lyderių, bet ir pasaulinio lygio pranešėjų, kurių honorarai skaičiuojami dešimtimis tūkstančių dolerių.

Jei patyrei nesėkmę – švęsk

„Pagrindinis lyderio uždavinys – ugdyti ir įkvėpti kitus lyderius veikti. Verslas – tai ne vien tik darbas. Versle reikia nuolatinės investicijos į bendražmogiškus santykius. Aš nuosekliai ir įvairiais būdais padedu savo kolegoms kaip patarėja, globėja ar mentorė, nes kiekvienam žmogui tam tikru etapu reikia palydėjimo jo profesiniame kelyje,“ – sako konferencijos pranešėja, viena iš įtakingiausių moterų Volstrite Carla Harris.

Ji yra finansinių paslaugų įmonės direktorė ir vyresnioji konsultantė, jau 13 metų dirbanti Niujorko finansinio centro širdyje esančiame „Morgan Stanley“ banke, kuris yra vienas iš 5 geriausių investicinių bankų Volstrite. C.Harris patenka tarp 75 įtakingiausių verslininkių visame pasaulyje. Ji – Harvardo universiteto tarybos bei „Walmart” korporacijos direktorių valdybos narė, Nacionalinės moterų verslo tarybos pirmininkė bei knygų apie verslą ir strategijų kūrimą „Expect to Win“, „Strategize to Win“ autorė.

„Pats veiksmingiausias skatinimas yra asmeninis pavyzdys. Kai kolegos mato, kad tu stengiesi kitus padrąsinti, esi linkęs ieškoti inovatyvių ir kūrybiškų sprendimų, rizikuoji siekdamas geresnių rezultatų, tuomet jie jaučiasi įgalinti ir turintys teisę patys taip elgtis“, – patarimais dalinasi lektorė.

Banko ekspertė ragina ryžtingai priimti sprendimus ir nebijoti suklysti. „Jei suklydai – švęsk. Tavo komanda turi žinoti, kad nesėkmė yra tokia pat vertinga kaip ir sėkmė, nes gauni pamoką“, – sako C.Harris.

Viena įtakingiausių pasaulio moterų tvirtina, kad norint sulaukti pranašumo prieš kitus ir sėkmės, reikia nebijoti atskleisti savo autentiškumą ir turėti drąsos.

Kodėl „Lego“ konkuruoja su „iPhone“?

„Paradoksas: žmonės gyvena vis ilgiau, o kompanijos – vis trumpiau“, – pastebi kitas Pasaulinės lyderystės konferencijos pranešėjas Rasmusas Ankersenas, veiklos tobulinimo ekspertas, knygų autorius, verslininkų bei sportininkų patarėjas, futbolo klubų „Midtjylland“ (Danija) pirmininkas ir „Brentford“ (Anglija) direktorius. Šie du futbolo klubai veikia inovatyviai, nes prieš priimdami sprendimus įdėmiai analizuoja sukauptus duomenis.

„Kai organizacija yra klestėjimo viršūnėje, didžiausiu konkurentu ji tampa sau pati. Sėkmę lydi pasitenkinimo grėsmė“, – pastebi geidžiamas pasaulyje lektorius, kurį dalintis savo įžvalgomis apie sėkmę versle kviečia tokie verslo gigantai kaip „Lego“, „Google“, „Boston Consulting Group“, „Ikea“, „Facebook“, „Hitachi“, „Roche“, „Ernst & Young“ ir kt.

R.Ankersenas siūlo praplėsti konkurencines erdves. Pavyzdžiui, jei „Lego“ pirmauja žaislų rinkoje, tai reikia žvelgti plačiau ir varžytis ne tik su žaislų, bet ir „iPhone“, kurių taip pat trokšta vaikai, pardavėjais.

„Net jeigu savo srityje esi pats geriausias, turi mąstyti ir veikti taip, tarsi būtum besivejantis laimėtoją. Štai toks yra paradoksalus būdas sužadinti „alkį rojuje“ ir tai yra vienas didžiausių iššūkių sėkmingoms kompanijoms,“ – dalinasi lektorius.

„Pamaniau, kad mes daug kalbame apie tai, kaip organizacijoms tapti sėkmingomis. Bet gal per mažai kalbame apie iššūkius, lydinčius sėkmingas organizacijas. Išdidumas, pasitenkinimas, nenoras keistis. Manau, kad šiandien apie tai kalbėti svarbiau negu kada nors anksčiau“, – teigia R.Ankersenas.

Darbuotojai palieka vadovus, ne įmones

Bestselerių autorius Craigas Groeschelis pastebėjo, kad tarp populiaraus ir gerbiamo lyderio yra didžiulis skirtumas: „Yra lyderių, šalia kurių būdamas jauti, koks JIS yra svarbus. Tačiau yra lyderių, šalia kurių TU jautiesi svarbus“.

C.Groeschelis tvirtina, kad geri darbuotojai palieka ne organizacijas, bet prastus vadovus, kurie nevertina savo darbuotojų. Tai pagrindinė priežastis, kodėl žmonės „meta“ darbus. Jis pataria vadovams negailėti pagyrų, pripažinimo, nuoširdžiai domėtis, kas vyksta darbuotojų gyvenime bei pasitikėti jais – deleguoti kuo daugiau sprendimų priėmimų.

„Jei sprendimų priėmimas „užrakintas“ viename kambaryje – tai organizacijos stabdis. Turėsi arba kontrolę, arba augimą. Turi pasitikėti komanda, įgalioti kitus, tuomet bus ir rezultatai“, – pataria C.Groeschelis.

Darbuotojai „pabėga“ ir todėl, kad varžoma jų laisvė, neleidžiama jiems „išskleisti sparnų“. „Geriausias būdas išsiaiškinti, ar gali pasitikėti žmogumi – pasitikėti ja ar juo“, – siūlo bestselerių autorius.

Jam antrina ir kita lektorė, konsultantė, „Whitespace at work“ strategijos autorė Juliet Funt: „Kuo daugiau visur kišitės, tuo lėčiau judės reikalai“.

Aistra darbą paverčia pašaukimu

C.Groeschelis išskyrė svarbiausias lyderio savybes – aistrą įkvėpti, būti plačios širdies, turėti noro įgalinti kitą (deleguoti užduotis) bei būti savimi. „Kai aistringai įkvepiame kitus žmones, jie „užsidega“ ir gali „kalnus nuversti“. Aistra darbą paverčia pašaukimu“, – sakė lektorius.

„Žmogaus gyvenime yra dvi svarbios datos: kai gimsta ir kai supranta KODĖL“, – apie savo misijos atradimą pasakojo Kristina Mockevičienė, bankininkės karjerą iškeitusi į darbą su specialiųjų poreikių vaikais. Viešosios įstaigos „Vaiko raida“ vadovė bei socialinės iniciatyvos #matautave bendraautorė suprato, kad per gyvenimą „žygiavo“ ne savo batais. Dabar ji daugiausiai dėmesio skiria neįgaliųjų socialinei reabilitacijai ir integracijai.

„Kiekvienas žmogus turi savo rolę, savo pašaukimą“, – temą apie lyderystę plėtojo susisiekimo ministras Rokas Masiulis.

Didžiausia grėsmė žmogui, anot ministro, yra puikybė. „Kiekvieno vadovo pabaiga yra puikybė. Puikybė „iškerta“ pačius geriausius talentus“, – įspėjo R.Masiulis.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Gera keliauti kartu

Praktiški patarimai

Mano namas

Gaminkite protingai

Sveikata

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką