TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

Krizė baigėsi, sąlygas nuo šiol diktuoja darbuotojai

Kai kurių profesijų atstovams rasti darbą nesudėtinga net ir krizės metu.
Reuters/Scanpix nuotr. / Kai kurių profesijų atstovams rasti darbą nesudėtinga net ir krizės metu.
Šaltinis: 15min
0
A A

Krizė baigėsi, o tai reiškia, kad pirmą kartą per daugiau nei penkerius metus savo sričių profesionalai vėl pradės diktuoti savo sąlygas, kaip buvo 2004–2007 metų ekonomikos pakilimo laikotarpiu.

Žurnalo „Forbes“ teigimu, talentų išlaikymas šiemet taps pačia brangiausia konsultacija, kurią tik bus galima pateikti organizacijų vadovams ir personalo specialistams. Verslui teks skirti ne tik naujų išteklių talentingiausiems darbuotojams išlaikyti ir daugiau laiko ieškant, kuo prisivilioti ir pakeisti tuos, kurie ims dairytis naujos darbo vietos.  

2014-ieji – darbuotojų metai 

Krizė baigėsi, tai reiškia, kad pirmą kartą per daugiau nei penkerius metus savo sričių profesionalai vėl pradės diktuoti savo sąlygas, kaip tai buvo 2004–2007 metų pakilimo laikotarpiu.

Krizės metais kone visoms Lietuvos įmonėms teko karpyti išlaidas, mažinti atlyginimus, nubraukti premijas. Dėl to įmonių vadovams ir personalo specialistams kyla vis sudėtingesnis su darbuotojų motyvacija susijęs klausimas: „Kaip išlaikyti geriausius darbuotojus ir paskatinti juos dirbti žymiai daugiau už tą patį?“ Ir į šį klausimą atsakyti greičiausiai teks dar šįmet. 

Lietuvoje verslo optimizmas auga lyg ant mielių, bet reikia pagalvoti ir apie tai, ar analitikai, drąsiai prognozuojantys atlyginimų augimą, nedaro meškos paslaugos? 

Tikėtina, kad per metinius pokalbius išaiškės, kad atsargumo įpročiais besivadovaujančios įmonės dar nėra pajėgios didinti atlyginimų tiek, kiek tikisi darbuotojai. Tai sukels neigiamų emocijų ir kai kuriuos specialistus privers dar kartą panirti į personalo atrankos įmonių tinklalapius internete.

„Hay Group“ prognozuoja, kad šįmet bazinis atlyginimas Lietuvoje vidutiniškai didės 2,6 proc., tik ar toks didėjimas amortizuos darbuotojų lūkesčius, kol kas nėra aišku.

Tikėtina, kad per metinius pokalbius išaiškės, kad atsargumo įpročiais besivadovaujančios įmonės dar nėra pajėgios didinti atlyginimų tiek, kiek tikisi darbuotojai. 

Talentai globalėja 

Ne darbuotojai, o specifiniai jų įgūdžiai tampa „šventa karve“.

Specialistai, įgiję programavimo patirties, energetikos ar biotechnologijų įmonėse, mokantys atlikti sudėtingus ekonominius skaičiavimus ar analitinį darbą, susilaukia milžiniškos paklausos. 

Šiandien įmonės yra priverstos laikytis strategijos ne „įdarbinti geriausius“, o „įdarbinti geresnius nei tavo konkurentas“. Neradę tinkamų darbuotojų savo šalyse, tarptautiniai darbdaviai drąsiai pravers globalios rinkos duris. Ir tai lems, kad mažesnės rinkos – tokios kaip Lietuva – dėl protų nutekėjimo taps vis mažiau konkurencingos. 

Greičiausiai jau artimiausiu metu rimtu Lietuvos personalo vadovų galvos skausmu taps tarptautinės įdarbinimo procedūros. Programuotojai iš Ukrainos, aukštos klasės suvirintojai iš Škotijos – paklausiomis taps ne tik šis specifinės specialybės.

Lenkai darbų vykdytojai, turkai statybininkai ir baltarusiai vairuotojai – globalizacija neaplenks nė vienos srities. Patarimas Lietuvos įmonėms čia galėtų būti vienas: kurkite ir plėskite socialinius talentų tinklus, nes tik jie padės gaudyti „auksines žuvis“ tolimuose vandenyse!  

Investuoti į technologijas ir turinį 

75 proc. pasaulinės darbo jėgos jau naudojasi mobiliosiomis technologijomis. Lietuvoje praėjusieji metai išsiskyrė tuo, kad įvyko lūžis ir net 50 proc. rinkos užėmė išmanieji telefonai. Žmonės jau įprato mobiliuosiuose įrenginiuose ne tik žaisti žaidimus, bet ir tikrinti elektroninį paštą, planuoti darbotvarkę, o taip pat – laisvalaikį. Didžiausi programinės įrangos gamintojai „Oracle“, SAP, „Workday“ šiuo metu jau kuria integruotus personalo valdymo sprendimus mobiliesiems telefonams.

123rf.com nuotr./Laikas investuoti į technologijas
123rf.com nuotr./Laikas investuoti į technologijas

Taigi pats metas domėtis, kaip mobiliuosius įrenginius pasitelkti kuriant ir tobulinant personalo valdymą, talentų ugdymą ir analizę. Tos įmonės, kurios investuos į tai pirmosios, turės rimtą pranašumą. 

O tobulėjant technologijoms, ne mažiau svarbus tampa ir turinys. Kas mūsų laukia – gal talentų pritraukimo aplikacija mobiliajame telefone ar socialiniame tinkle „Facebook“? Darbuotojų įtraukimo, komandos užduočių paskirstymo, delegavimo, balsavimo ar verslo strategiją aiškinanti programa „iPad“ planšetėje?

Vidinis vaizdo seminaras, kurį darbuotojas gali peržiūrėti per savo telefoną grįžęs namo ar prigulęs valandėlei poilsio kambaryje ant sofos? Neabejokime, apie šiuos spendimus jau išgirsime netrukus.   

Mokymus  keičia integruotos galimybės

Užsienio konsultantai drąsiai teigia, kad ateina laikas, kai mokymų padalinius organizacijose ims keisti integruotų galimybių departamentai. Mūsų talentams reikia analizės ir aiškios krypties, kur dar galima tobulėti. Organizacijos jaučia specifinių įgūdžių ir gebėjimų poreikį, kurio išorinės mokymų kompanijos greitai gali nebesugebėti patenkinti, todėl augs organizacinės mentorystės vaidmuo, sparčiai didės vidinių mokytojų poreikis. 

Komunikacijos specialistas šiandien turi išmanyti ne tai, kaip gražiai sudėlioti tekstą, iš jo jau reikalaujama darbo su „Adobe“ dizaino programa patirties, rašyti SEO, laisvai operuoti „Facebook“ ar „Linkedin“ platformomis. Pardavimų specialistas turi būti susipažinęs su Rusijos, Izraelio ar Saudo Arabijos politine ir ekonomine aplinka, o gal netgi mokėti kinų kalbą. IT architektas ar inžinierius tarptautinėje erdvėje turi sugebėti dalyvauti projektuose, kuriuose susisieja JAV, Kosta Rika, Taivanas.

Norint išugdyti tokias kompetencijas, daugiausia teks dirbti atrenkant geriausius, suteikiant jiems galimybę iš pradžių mokytis patiems, o paskui – mokyti kitus.

Norint išugdyti tokias kompetencijas, daugiausia teks dirbti atrenkant geriausius, suteikiant jiems galimybę iš pradžių mokytis patiems, o paskui – mokyti kitus. Nugalės tos kompanijos, kurios susitelks į tęstinį ugdymą, mokymosi visą gyvenimą koncepciją ir taip užtikrins nenutrūkstamą savo talentų augimą.  

Žmogiškųjų išteklių srityje siurprizų nebus – kartu su augančiais talentais persikvalifikuoti privalės ir personalo specialistai. Nors daugelis Lietuvos vadovų ligi šiol netiki, kad personalo valdymas yra strateginė organizacijos valdymo sritis, dėl šios idėjos šįmet verta kovoti dar ryžtingiau. Sėsti prie valdybos stalo, pademonstruoti pridedamąją vertę ir nuo statiškų lentelių bei stabilių biurokratinių pereiti prie darbo nuolat besikeičiančioje tinklo erdvėje. Savo organizacijos talentų tinklų mezgimas, jų analizė ir užpildymas patraukliu turiniu bus kasdieninė personalo specialistų pareiga. 

Kaip pastebi žmogiškųjų išteklių profesionalai, naujieji darbuotojai nebeieško karjeros, jie ieško patirties.

Tekstą parengė „Person Premier“ konsultantai

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Dakaras 2018

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką