Dabar populiaru
Publikuota: 2016 rugpjūčio 7d. 15:17

Krizės svetur išvyti ispanai mėgina grįžti namo

Parduotuvėlė Madride
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Parduotuvėlė Madride

Luisas Lagas yra vienas iš tūkstančių ispanų, per krizę išvykusių į užsienį. Šis „labai geras sprendimas“ leido jam susirasti geresnį darbą, kai galiausiai jis sugrįžo.

Tačiau daugelis kitų, kurie, ieškodami darbo, išvyko iš savo šalies, dėl didžiulio nedarbo Ispanijoje vis dar negali sugrįžti namo.

L.Lagas pasakoja, kad, prieš išvykdamas 2011 metais, jis vesdavo privačias pamokas, nes negalėjo susirasti chemiko darbo, ir uždirbdavo nuo 500 iki 1,5 tūkst. eurų per mėnesį.

Kalbėdamas vos po kelių savaičių po sugrįžimo namo, 40-metis vyras sako, kad buvo sudėtinga pragyventi ir mokėti būsto paskolą, uždirbant tik tokią sumą. Taigi jis nusprendė išvykti į Vokietiją.

Nuo 2008 metų, kai Ispaniją ištiko finansų krizė, iki 2015 metų išvyko 473 tūkst. ispanų.

Iš pradžių jis dirbo laboratorijoje Vokietijos pietryčiuose netoli Austrijos sienos, o po to persikėlė į vakarus, arčiau sienos su Šveicarija.

Su žmona ir Vokietijoje gimusiu sūnumi sugrįžęs į Alkalą del Henaresą netoli Ispanijos sostinės, dabar jis laboratorijoje vadovauja 15 žmonių grupei.

Šis pakilimas karjeros laiptais būtų buvęs neįmanomas, jeigu jis nebūtų išvykęs svetur, sako L.Lagas.

„Vokietijoje padariau pažangą – ir profesiniu, ir atlyginimo požiūriu, – sako jis. – Tai padėjo man gauti gerą darbą čia.“

Andreu Domingo, Barselonos demografinių studijų centro tarptautinės migracijos ekspertas, agentūrai AFP pareiškė, kad nuo 2008 metų, kai Ispaniją ištiko finansų krizė, iki 2015 metų „išvyko 473 tūkst. ispanų“.

Ir perspektyva, kad jie – jauni ir kvalifikuoti darbuotojai – gali nesugrįžti, Ispanijoje kelia didžiulį susirūpinimą.

„Mes grįžtame“

Tačiau šaliai kylant iš krizės – 2015 metais Ispanijos ekonomika padidėjo 3,2 proc. ir prieaugis buvo vienas didžiausių euro zonoje, – kai kurie nusprendė sugrįžti.

Vokietijos federalinės statistikos tarnybos duomenimis, į šalį atvykstančių ispanų skaičius, kuris metų metus didėjo, 2014 metais, kai Ispanijos ekonomika ėmė atsigauti, pradėjo mažėti.

O iš Vokietijos išvykstančių ispanų skaičius didėja, pranešė tarnyba.

Sugrįžti, nepaisant mažesnės algos perspektyvos, L.Lagą paskatino „daugybė įvairių aplinkybių“, įskaitant kalbą, galimybę būti arčiau šeimos ir gyvenimo kokybę.

Vyriausybė prognozuoja, kad Ispanijos ekonomika šiemet padidės 2,9 proc. ir prieaugis bus didesnis negu Vokietijoje ar Prancūzijoje.

Ir jis nėra toks vienas.

Trys draugai vasarį sukūrė platformą, pavadintą „Volvemos.org“ („mes grįžtame“), kad tokiems žmonėms kaip L.Lagas padėtų užmegzti ryšius su galimais darbdaviais.

Nuo to laiko su platforma susisiekė 4,6 tūkst. migrantų – inžinierių, architektų, dėstytojų, mokslininkų ar sociologų, kurie šiuo metu gyvena iš viso 86 šalyse ir kuriuos vilioja pagerėjusios Ispanijos plėtros perspektyvos, sako platformos įkūrėjas Raulis Gilas.

Vyriausybė prognozuoja, kad Ispanijos ekonomika šiemet padidės 2,9 proc. ir prieaugis bus didesnis negu Vokietijoje ar Prancūzijoje.

Nedarbo lygis taip pat mažėja, nors tebesiekia 20 proc. ir yra antras pagal dydį euro zonoje.

Sugrįžti sunkiau negu išvykti

Tačiau R.Gilas įspėja, kad „sugrįžti dažnai būna sunkiau negu išvykti“.

Nors darbo vietos kuriamos, daugelis šių darbų yra laikini, prastos kokybės ir menkai apmokami.

R.Gilo svetainei tenka atmesti 45 proc. visų randamų darbo pasiūlymų, nes siūlomos sąlygos nelaikomos pakankamai geromis.

„Dabar sudaroma gerokai daugiau netipinių darbo sutarčių“, – sako ESADE verslo mokyklos socialinės teisės profesorė Anna Gines.

Maždaug 15 proc. visų samdomų darbuotojų Ispanijoje dabar dirba ne visą darbo vieną ir su ketvirtadaliu iš jų yra sudarytos terminuotos darbo sutartys.

Po Kentukyje praleistų metų į Valjadolidą Ispanijos šiaurėje sugrįžusi Sonia Martinez pripažįsta, kad padėtis Ispanijos darbo rinkoje tebėra sudėtinga.

Maždaug 15 proc. visų samdomų darbuotojų Ispanijoje dabar dirba ne visą darbo vieną ir su ketvirtadaliu iš jų yra sudarytos terminuotos darbo sutartys.

40-metė ekonomistė po neapmokamų atostogų sugrįžo į savo ankstesnę – analitiko viešajame sektoriuje – darbo vietą, tačiau sako, kad pakeisti darbą būtų išties sudėtinga.

Tuo tarpu JAV jai buvo pasiūlytos kelios darbo vietos ir galiausiai ji sutiko dirbti žmogiškųjų išteklių srityje.

„Jie labai vertina tai, kad esate padarę karjerą, kad turite verslo vadybos magistro laipsnį, kad esate dvikalbis“, – sako ji, neatmesdama galimybės, kad jai gali tekti vėl išvykti iš Ispanijos.

Kitas trūkumas norintiesiems sugrįžti yra atlyginimo lygis.

Nuo 2012 metų algos sumažėjo vidutiniškai 10 proc., sako A.Gines.

„Įmonėms, regis, sunku suprasti, kad talentingi žmonės bet kokia kaina nesugrįš“, – įspėja R.Gilas.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Sergu atsakingai

Sergu atsakingai
Sergu atsakingai

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką