Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Nepakvietė į darbo pokalbį? Galbūt CV palikote klaidų

Pokalbis dėl darbo
„Shutterstock“ nuotr. / Pokalbis dėl darbo
Šaltinis: 15min
0
A A

Įsivaizduokite: turite aukštąjį išsilavinimą, reikiamos darbo patirties ir siunčiate savo gyvenimo aprašymą svajonių darbdaviui. Mintyse susikuriate vaizdą, kaip sėdite jo kabinete ir derinate naujo darbo sąlygas. Ir štai po kiek laiko paaiškėja, kad jūsų vietą užėmė kitas žmogus. Kodėl? Galbūt jūs savo gyvenimo aprašyme ar motyvaciniame laiške palikote rašybos klaidų.

Apie tai, kiek ir kokių klaidų savo gyvenimo aprašymuose bei motyvaciniuose laiškuose palieka potencialūs darbuotojai ir kaip į jas reaguoja darbdaviai, 15min.lt pasakoja personalo atrankos specialistai – kalbėjomės su personalo paieškos ir atrankos įmonės „People Link“ vyresniąja konsultante ir partnere Rūta Ratavičiūte, knygų leidybos ir prekybos įmonių grupę „Alma littera“ valdančio „AL holdingo“ personalo direktore Inga Rinkevičiene ir bendrovės „Tilde IT“, pristačiusios rašybos tikrintuvą „Tildės Biuras“, direktore Renata Špukiene.

CV su klaidomis – lemtingas 

Visos pašnekovės sutaria, kad sklaidydami gaunamus CV bei motyvacinius laiškus, įmonių personalo atrankos skyriai ar patys darbdaviai visų pirma kreipia dėmesį į kandidato darbo patirtį.

Gaunamuose CV ir motyvaciniuose laiškuose tikrai pasitaiko klaidų ir tokių kandidatų mes kartais net nekviečiame į pokalbį. Klaidos neretu atveju tampa atrankos kriterijumi, ypatingai kandidatuojant į tas pozicijas, kuriose raštingumas itin svarbus, – sakė R.Ratavičiūtė.

Tačiau verta pastebėti, kad patirtis ne visada vertinama kaip pagrindinis atrankos kriterijus. Kartais, ypač žemesnių pozicijų atveju, dėmesys krypsta ir į raštingumą – taip vertinamas potencialaus darbuotojo išprusimas.

„Gaunamuose CV ir motyvaciniuose laiškuose tikrai pasitaiko klaidų ir tokių kandidatų mes kartais net nekviečiame į pokalbį. Klaidos neretu atveju tampa atrankos kriterijumi, ypatingai kandidatuojant į tas pozicijas, kuriose raštingumas itin svarbus.

Žmogus, atsiųsdamas gyvenimo aprašymą,  prisistato įmonei, parodo, kaip moka rengti dokumentus ir save reprezentuoti. Trečias potencialaus darbuotojo bruožas, kurį atskleidžia jo CV – kruopštumas, nes iš karto matosi, ar žmogus, ieškantis darbo, pasitikrino tai, ką parašė“, – sakė R. Ratavičiūtė.

R. Ratavičiūtė taip pat pabrėžia, kad visuomet nemaloniai nustebina kandidatai į administratoriaus poziciją įvairiose įmonėse. Nemaža dalis jų yra baigę lietuvių filologijos studijas, o savo gyvenimo aprašymuose bei motyvaciniuose laiškuose palieka klaidų. Prastas savęs reprezentavimas verčia abejoti, ar darbuotojas sugebės tinkamai reprezentuoti įmonę.

„Siekiantiems tam tikrų pozicijų, kuriose dirbant būtinas raštingumas, CV ir motyvaciniai laiškai su klaidomis tikimybę įsidarbinti sumažina visu 100 proc. Pasitaiko atvejų, kai skaitydami gyvenimo aprašymą matome, jog potencialus darbuotojas, pavyzdžiui, inžinierius ar projektuotojas, skubėjo. Pokalbiai vyksta keliais etapais, tad jeigu išsiaiškiname, kad žmogus puikiai projektuoja, tai supainiota raidė viename žodyje tikrai neužkirs kelio įsidarbinti.  Visgi jeigu CV ar motyvaciniame laiške randame daug grubių gramatinių klaidų, tai jau signalizuoja neigiamus dalykus“, – pasakoja R. Ratavičiūtė.

Naujosios technologijos gali padėti

Personalo specialistai teigia sulaukiantys 10-30 proc. gyvenimo aprašymų bei motyvacinių laiškų su klaidomis, tačiau pastebi, jog situacija naujųjų technologijų laikais gerėja. Vis daugiau žmonių darbui ir asmeninėms reikmėms naudoja rašybą redaguojančias programas tam, kad sukurtų teigiamą pirmą įspūdį. 

123rf nuotr./Kompiuterio klaviatūra
123rf nuotr./Kompiuterio klaviatūra

„Šiandieninės tendencijos rodo, kad privatūs fiziniai asmenys gana aktyviai pradeda naudotis gramatiką ir stilistiką tikrinančiomis bei taisančiomis programomis. Prieš metus šių programų poreikį sudarė vien valstybinis ir verslo sektoriai. Šiandien verslo sektoriaus susidomėjimas tokiomis programomis siekia 50 proc., valstybinio – 40 proc., o fizinių asmenų – jau net 10 proc.“, – teigė „Tildės Biuro“ atstovė R. Špukienė.

I. Rinkevičienė akcentuoja, kad įmonių grupėje „Alma littera“ visų pozicijų darbuotojams yra taikomi tie patys kriterijai klaidų atžvilgiu – jų tiesiog neturi būti. Pašnekovė pabrėžia nemananti, kad darbuotojas, darantis klaidų, yra nepatikimas, bet jam dirbant tokios srities įmonėje tikrai trūktų vienos iš kompetencijų – gerų lietuvių kalbos žinių. Todėl I. Rinkevičienė pritaria specialių programų naudojimui, siekiant puoselėti taisyklingą lietuvių kalbą.

Žmonės, sprendžiant iš gaunamų motyvacinių laiškų, vis labiau suvokia, jog kalba – mūsų vertybė, daug pasakanti apie mus pačius, – sakė I.Rinkevičienė.

„Manau, kad šiandien jau gana plačiai naudojamasi gramatikos tikrintuvais ar kitomis kalbą redaguojančiomis programomis. Savo bendrovėje turime lietuvių kalbos tikrinimo programas, nes tai palengvina ir pagreitina daugelį kasdienių darbų, susijusių su rašytinės kalbos vartojimu. Be to, ir žmonės, sprendžiant iš gaunamų motyvacinių laiškų, vis labiau suvokia, jog kalba – mūsų vertybė, daug pasakanti apie mus pačius“, – sakė  I. Rinkevičienė .

Kaip išvengti klaidų?

Pirmiausiai prie gero potencialaus darbuotojo įspūdžio prisideda paties CV šablonas. R. Ratavičiūtė pastebi, kad dažniausiai naudojamas yra „Europass“, kurį dėl informatyvumo pašnekovė ir rekomenduotų. Pasak „Tildės Biuro“ atstovės, dabartiniuose rašybos tikrintuvuose tokie šablonai pateikiami iš karto, tad belieka juos pasirinkti ir užpildyti. 

Gyvenimo aprašymo arba motyvacinio laiško siuntimas su rašybos klaidomis yra tiesus kelias būti nepakviestam į pokalbį, tačiau kandidatuojant į norimą darbo vietą, verta įsigilinti ir į kitus dalykus.

„Kalbos tikrinimo ir redagavimo programos praverčia tiek ieškantiems darbo, tiek patiems darbdaviams. Potencialiam darbuotojui tereikia užpildyti CV ar motyvacinį laišką, kurių šablonų variantai pateikiami programoje, o ji patikrina ir parodo, kur kliūva rašyba bei gramatika. Tuo metu darbdaviui, besinaudojančiam tokiomis programomis, atsidarius gyvenimo aprašymą ar motyvacinį laišką, kuriame gausu klaidų, jos iš karto parodomos“, – pasakojo R. Špukienė.

Gyvenimo aprašymo arba motyvacinio laiško siuntimas su rašybos klaidomis yra tiesus kelias būti nepakviestam į pokalbį, tačiau kandidatuojant į norimą darbo vietą, verta įsigilinti ir į kitus dalykus.

„Motyvacinius laiškus geriausia rašyti verslo laiško stiliumi, pabrėžiant savo gebėjimus ir parodant motyvaciją siūlomam darbui. Visas laiškas turi tilpti viename puslapyje, būti mandagus bei lengvai skaitomas“, – pataria R. Ratavičiūtė.

Personalo atrankos specialistai taip pat pataria vengti kuklumo – rašant motyvacinius laiškus ar pildant gyvenimo aprašymą, svarbu įtikinti darbdavį tuo, kad jam reikia būtent tokių savybių ar atitinkamos patirties turinčio žmogaus. Neverta pamiršti ir to, jog pavyzdiniai motyvaciniai laiškai ir CV visuomet turi būti orientuoti į tai, ką kandidatas gali suteikti įmonei, o ne įmonė – jam.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką