Dabar populiaru
Publikuota: 2017 gegužės 1d. 12:49

Pasaulinio įdarbinimo tinklo „Upwork“ vadovas: kol yra problemų, tol bus ir darbo

 Kaune etiketes ir pakuotes gaminanti UAB „Aurika“
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr. / Gamybos darbuotojas – asociatyvinė nuotrauka

Pastaruoju metu girdima daug argumentų, kad automatizavimas išnaikins daugybę darbo vietų ir jų nepakeis niekuo kitu – keliaujame į „bedarbystės pasaulį“, kuriame nedarbas yra aukštas ir nuolatinis. Nors tai įmanoma, tačiau nemanau, kad tai ir yra tikėtina ateitis. Iš esmės, darbo rinka nėra konkretus pyragas, kurio vis didesnę dalį suėda mašinos, o žmonėms lieka vis mažiau ir mažiau. Darbo poreikį sukuria verslai ir verslininkai, kurie įžvelgia galimybes problemose, kurias reikia išspręsti, teigia įdarbinimo platformą valdančios „Upwork“ vadovas Stephane`as Kasrielis.

Viena yra neabejotina: mūsų darbo rinka išgyvena precendento neturinčius laikus. Kiekvieną dieną antraštėse galite matyti šio pokyčio rezultatus: senų darbo vietų nebereikia, gamyklos uždaromos, įmonės persikelia į pigesnes šalis, o žmonės prie balsadėžių reaguoja pykčiu ir nusivylimu.

O inovacijos tuo pačiu metu progresuoja dar sparčiau nei bet kada anksčiau, siekiant suspėti su pasaulio problemomis ir pateikti reikiamus sprendimus.

„Twitter“ nuotr./Stephane`as Kasrielis, „Upwork“ vadovas
„Twitter“ nuotr./Stephane`as Kasrielis, „Upwork“ vadovas

Nepaisant nuolatinių pastangų, nedarbas išlieka problema tuomet, kai pasaulyje klestėjimas ir turtas kuriamas niekada anksčiau nematytais tempais. Viduriniosios klasės darbo užmokestis stagnuoja, didelė dalis žmonių priversti pereiti į mažiau apmokamus darbus. Bet žvelkime iš kitos puses – kvalifikuotų darbuotojų paklausa niekada nebuvo didesnė nei šiuo metu.

38 procentai tarptautinių kompanijų teigia patiriančios sunkumų ieškodamos talentų, rodo tarptautinės personalo bendrovės „Manpower“ tyrimas. O tokiose srityse kaip mokslas, technologijos, inžinerija, matematika, darbuotojų trūkumas netgi didesnis. Vertinama, kad vien JAV šioje srityje 2018 m. bus neužpildyta 2,4 mln. darbo vietų ir ypač miestų centruose, kur konkuruodamos dėl talentų bendrovės gali perkąsti viena kitoms gerkles.

Nedarbas ir atlyginimų įšalo problema išlieka dėl dviejų priežasčių. Pirmiausia, paprasti vidutinės klasės darbai pakeičiami automatizavimo ir perkeliami į kitas valstybes, o darbuotojai nėra perkvalifikuojami, kad galėtų dirbti aukštos kvalifikacijos darbe. Antra, geografiniai apribojimai daugeliui žmonių neleidžia gauti geriausios darbo vietos. Talentai pasaulyje išsibarstę gerokai plačiau, nei darbai.

Trumpai tariant, mes neturime problemos dėl darbo – turime problemų dėl įgūdžių ir dėl vietovės.

Įgūdžiai neatitinka

Mes neturime problemos dėl darbo – turime problemų dėl įgūdžių ir dėl vietovės.

Jei jūs turite mažų vaikų, kaip aš, įspėju, kad nerealu klausti, kuo jie norės būti užaugę. Kodėl? Tikriausiai apie tokį darbą, kurį jie iš tikrųjų dirbs, mes dar net negalime pagalvoti.

Jau dabar vertinama, kad 65 procentai mokinių, kurie 2016 m. pradeda lankyti pradinę mokyklą, ateityje dirbs šiuo metu neegzistuojančius darbus. Arba, kaip sakė prestižinio savaitraščio „Economist“ redaktorius: „Lengviau pamatyti sunaikintas darbo vietas nei įsivaizduoti darbus, kurie bus sukurti“.

Trečdalis būtinų įgūdžių, kurių reikės darbui 2020 metais, šiuo metu nelaikomi svarbiais, rašo Pasaulio ekonomikos forumo (WEF) „Ateities darbo vietų“ 2016 m. ataskaita. Tik pagalvokite – vos per tris-keturis metus daugiau nei 30 proc. darbui būtinų įgūdžių bus nauji.

Tuo pat metu teigiama, kad dalis industrijų planuoja didinti galimybes įsidarbinti. Tačiau jau dabar įmonės susiduria su sunkumais užpildydamos laisvas pozicijas kvalifikuotais žmonėmis. Atskira „Manpower“ studija prognozuoja, kad labiausiai darbo paklausa augs srityse, susijusiose su klientų aptarnavimu, žmogiškaisiais ištekliais ir informacinėmis technologijomis.

Kitais žodžiais tariant, didžiausia problema užpildant laisvas vietas yra įgūdžių neatitikimas rinkos poreikiams. Kyla iššūkis, kaip užtikrinsime, kad būtų pakankamai žmonių su paklausiais įgūdžiais – darbo rinka turi evoliucionuoti ir atitikti kompanijų poreikius.

123rf.com/Kompiuteris
123rf.com/Kompiuteris

Man tenka privilegija kartu vadovauti Pasaulio ekonomikos forumo tarybai mokslo, lyčių ir darbo klausimais. Mūsų pranešimas, paremtas mėnesiais intensyvių dialogų, pažymi, su kokiais sunkumais ir būtinybėmis susidurs politiniai lyderiai ir verslo įmonių vadovai.

Žmonėms suteikti galimybę prieiti prie naujų įgūdžių yra viena būtinybė. Neaiškiais laikais geriausias dalykas, ką galime padaryti, tai paversti darbo jėgą lankstesne, verslesne ir sugebančia mokytis. Visi turime pereiti prie mokymosi visą gyvenimą modelio – ateinančias kartas mokyti aktualių įgūdžių ir užtikrinti, kad jos nuolat mokosi, tuo tarpu esamus darbuotojus perkvalifikuoti ir pasinaudoti naujomis galimybėmis.

Įveikti atstumą tampa pigiau

Mūsų diskusija WEF atskleidė auganį disbalansą tarp to, kur žmonės gyvena, ir kur kuriamos geriausios darbovietės. Pasaulio darbo rinka poliarizuojasi ir tai ilgalaikė tendencija – aukštos kvalifikacijos darbai sukoncentruoti didelėse urbanistinėse zonose. Jei to nekeisime dabar, rizikuojame, kad geografiniai netolygumai ir atskirtis ateityje tik didės.

Tikroji problema yra reikalingų įgūdžių trūkumas tose vietose, kur jų labiausiai reikia.

Darbas per atstumas ir laisvai samdomi darbuotojai gali padėti užpildyti šią spragą. Bendrovė „Upwork“ ne per seniausiai užsakė tyrimą iš Stanfordo verslo mokyklos profesoriaus Paulo Oyerio, kuris nustatė, kad 96 proc. mūsų įmonės sudaromų laisvai samdomo darbo sutarčių yra tarp darbdavio ir darbuotojo, nutolusių vienas nuo kito daugiau nei 80 kilometrų.

Tai yra mažėjanti atstumo įveikimo kaina, ir tą lemia technologijos, leidžiančios efektyviau komunikuoti ir atlikti darbus per atstumą.

Aiškinant paprasčiau, yra daug talentingų žmonių, gyvenančių toli nuo didžiųjų miestų. Ir ekonomiškai įmonėms vis labiau apsimoka išplėsti talentų paieškos ribas į vis labiau nutolusias vietoves. Įmonės, kurios anksčiau talentų pasiekti negalėjo, dabar gauna prieigą prie jų. Tačiau tai naudinga ir laisvai samdomiems darbuotojams, kurie gali smeigti žeberklą į didesnę žuvį, nei galėtų sugauti namų rinkoje. Ilgesniu laikotarpiu tai gali perkelti daugiau turto į bendruomenes, kurios nutolusios nuo megapolių ir tai sukurtų netgi daugiau galimybių visos šalies plote.

Žvelgiant į ateitį, tiek darbuotojai, tiek įmonės turėtų susitaikyti su lankstesnio darbo galimybėmis ir taip padėti įveikti augančius geografinės atskirties ir įgūdžių skirtumus. Verslai turi pradėti mesti tradicinius modelius iš galvos – svarstyti samdymą per atstumą, darbinti ir nepriklausomus darbuotojus.

123rf.com nuotr./Mokytojo darbas
123rf.com nuotr./Mokytojo darbas

Mes turime nustoti galvoti, kad yra problemų dėl darbo ir pagaliau pripažinti, kad tikroji problema yra reikalingų įgūdžių trūkumas tose vietose, kur jų labiausiai reikia.

Darbo vietos baigsis tik tokiu atveju, jei pasaulyje nebeliks sprendžiamų problemų. Didžiausias iššūkis didesniam įdarbinimui yra įvertinimas, kad pasaulis keičiasi ir turime mokyti darbuotojus įgūdžių, kurių reikės ekonomikai. Turime rasti būdus, kaip apeiti geografinius barjerus ir sujungti geriausius darbus su geriausiais žmonėmis.

Stephane`as Kasrielis yra tarptautinę laisvai samdomų darbuotojų įdarbinimo platformą valdančios „Upwork“ vadovas.

Straipsnis paskelbtas Pasaulio ekonomikos forumo svetainėje.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiški patarimai

Gerumu dalintis gera
Skanumėlis

Sergu atsakingai

Sergu atsakingai

Video

03:20
00:34
00:16

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką