Dabar populiaru
Publikuota: 2015 vasario 1d. 08:06

Sandros Celiešiūtės galvos skausmas – įdarbinti siuvėją už 800 eurų

Sandra Celiešiūtė
Irmanto Gelūno / 15min nuotr. / Sandra Celiešiūtė

Sandra Celiešiūtė buvo dar visai maža, kai jos mama į ranką paėmė adatą ir pradėjo siūti. Ilgainiui pomėgis išaugo į verslą, o per 19 metų pavirto į 5 siuvimo salonus, kuriuose dabar sukasi ir S.Celiešiūtė. Šeimos versle jai dirbti itin patinka, tačiau ir iššūkių nemažai. Tarp sudėtingiausių – užduotis, kur rasti kvalifikuotų ir dirbti norinčių siuvėjų.

Siūti S.Celiešiūtė nemoka – ji dirba šeimos įmonės „Wanessa“, turinčios 5 siuvimo taškus, vystymo vadybininke. 

„Pamačiau, kad reikia mamai padėti judėti į priekį, o to nepadarysi vien siūdamas. Gera, kai yra žmonių aplinkui, kurie moka savo amatą, o tu gali padėti jiems eiti aukščiau, tiesiog duoti daugiau darbo“, – sakė S.Celiešiūtė.

Mamai ji darbo duoda tiek daug, kad jai ir siūti laiko mažai belieka: „Mama dažniausiai pavaduoja žmones, jeigu viena iš mūsų meistrių suserga arba negali ateiti. Tiesiog neliko laiko siūti – užsiimti mėgstamu amatu. Nors iš tiesų, kai tylu ramu, tai ji sau meistraujasi.“

„Wanessoje“ šiuo metu dirba 15 darbuotojų. Rasti juos, S.Celiešiūtės teigimu, nebuvo lengva užduotis.

Nėra nė vienos meistrės, jaunesnės nei 30 metų. Mums neskambina ir neateina pagal skelbimą jaunos merginos. Jos tiesiog daugiau neina į profesines mokyklas.

Neprestižinė siuvėjos profesija

„Kai dirbi srityje 19 metų, tai užmezgi pažintis – viena meistrė rekomenduoja kitą meistrę, tai, kai jų labai reikia, jų atsiranda. Bet meistrių vidurkis pas mus yra apie 40 metų. Nėra nė vienos meistrės, jaunesnės nei 30 metų. Mums neskambina ir neateina pagal skelbimą jaunos merginos. Jos tiesiog daugiau neina į profesines mokyklas“, – pasakojo mergina.

Kodėl? S.Celiešiūtė mano, kad tai yra neprestižinė profesija.

„Studentai, pabaigę profesines mokyklas, eina dirbti arba į masinę gamybą, pavyzdžiui, „Leliją“, „Rožę“ ir pan., arba jie įsivaizduoja, kad iškart, be praktikos, gali siūti dizaineriams, patys bando tapti dizaineriais. Jie tada nusivilia, pamiršta šitą amatą ir eina dirbti tiesiog parduotuvėje salės darbuotoju“, – pasakojo ji.

Darbuotojų rasti iš tiesų nėra lengva, antrina Lietuvos verslo darbdavių konfederacijos generalinis direktorius Danas Arlauskas. Pasak jo, tą lemia ydinga pašalpų dalijimo ir mūsų švietimo sistema.

Bijo netekti pašalpų

D.Arlauskas kalbėjo, kad žmonės, pretenduojantys dirbti už minimumą, verčiau renkasi nedarbą, taigi pašalpas, nes tai tiesiog labiau apsimoka.

„Įsivaizduokite: Palangoje statomas viešbutis, paskelbiamas konkursas darbuotojams atrinkti, ateina apie 60 darbuotojų ir jų pagrindinis klausimas yra – kaip mokėsite? Jie prašo, kad dalis atlyginimo būtų mokama pagal įstatymą, o dalis – į kišenę. Mįslė yra tokia – kodėl nė vienas kandidatų nebuvo priimtas į darbą?“ – klausė D.Arlauskas.

Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Danas Arlauskas (dešinėje)
Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Danas Arlauskas (dešinėje)

Visų pirma todėl, kad žmonės nenori gauti viso atlyginimo oficialiai, nes didelė dalis į minimalų atlyginimą pretenduojančių žmonių gauna pašalpas.

„Kai gauni minimalų atlyginimą, tai tokio darbo dirbti neapsimoka. Tokia tvarka yra ydinga“, – sakė D.Arlauskas.

Be to, jis Lietuvos švietimo sistemą irgi laiko ydinga – teorinių žinių žmonės turi daug, tačiau ne visada žino, kaip jas pritaikyti praktikoje.

Aš kiekvieną dieną peržiūriu gyvenimo aprašymus, bet nėra taip mąstančių žmonių, kokius noriu samdyti, – sakė D.Arlauskas.

„Reikia ne šiaip sau bet kokių siuvėjų, o reikia kvalifikuotų siuvėjų, kurios geba ir siūti, ir atlaikyti atitinkamą darbo krūvį. Pas mus tokios mokyklos nėra, kur būtų intensyvus darbas. Aš kiekvieną dieną peržiūriu gyvenimo aprašymus, bet nėra taip mąstančių žmonių, kokius noriu samdyti“, – sakė D.Arlauskas.

S.Celiešiūtė apgailestauja, kad siuvėja laikoma neprestižine profesija, nes siuvėjos esą gali ir užsidirbti, ir turi kūrybinės laisvės.

„Ateina žmonės ir pagal individualius užsakymus siūtis. Pavyzdžiui, ateina mergina ir sako, kad per liemenį su nauja suknele turi atrodyti lieknai, nori, kad klubai atrodytų platesni, o kojos – ilgos. Ir meistrė turi pati sugalvoti, kaip ištempti siluetą“, – pasakojo S.Celiešiūtė.

Kai tik pradėjo verslą, įmonė daugiausia siūdavo pagal individualius užsakymus, tačiau pastebėjo, kad drabužių taisymo paklausa yra labai didelė, todėl ėmėsi ir lopymo, kuris, merginos teigimu, taip pat gali būti kūrybiškas darbas.

„Net ir skylutę pataisyti reikia fantazijos – žmogus be supratimo, ką jis daro, susiūs tiesiog, kad toliau nebeplyštų, o mums reikia padaryti taip, kad klientas net nepastebėtų, kad pas jį buvo ta skylutė“, – kalbėjo S.Celiešiūtė.

Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Tarp didžiausių mažos siuvyklos iššūkių – rasti tinkamą darbuotoją
Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Tarp didžiausių mažos siuvyklos iššūkių – rasti tinkamą darbuotoją

Kartais gauna minimumą

S.Celiešiūtė pasakojo, kad po Naujųjų metų klientų salonuose sumažėja. Šiemet jų mažiau dar ir dėl euro įvedimo, mano ji.

„Stebime, kaip jie elgiasi – po euro įvedimo jie pradėjo labai skaičiuoti centą prie cento, jie bijo, nežino, ar moka teisingai, ar ne, dažniausiai vaikšto su skaičiuotuvais, nes kiekvienas centas jiems yra labai svarbus. Iš tikrųjų labai aprimo žmonės dabar.

Kartais prie minimalios 300 eurų algos galima prisidurti net ir 500 eurų – viskas priklauso nuo to, kaip spėriai sukasi siuvėja, ir kiek užsakymų ji gauna.

Prieš euro įvedimą mes, kaip ir visi maži verslininkai, tikėjomės, kad arba niekaip euras nepaveiks mūsų, arba žmonių mažės, jie pradės taupyti. Suplyšo, sakykime, užtrauktukas, tai žmogui yra pigiau jį nusipirkti už vieną eurą nei pataisyti už tris eurus“, – pasakojo S.Celiešiūtė.

Tokiais ramesniais mėnesiais siuvėjos uždirba mažiau, kartais – tik minimumą. Tačiau, kai yra daugiau užsakymų, prie minimumo galima prisidurti. Kartais prie minimalios 300 eurų algos galima prisidurti net ir 500 eurų – viskas priklauso nuo to, kaip spėriai sukasi siuvėja, ir kiek užsakymų ji gauna.

„Reikia pradėti nuo senos patarlės – amatą išmokęs, ant pečių jo nenešiosi, duonos niekada nepritrūks. O siuvant užteks pinigų dar ir sviestui. Jeigu meistrė įgudusi, tarkime, su drabužių taisymu per mėnesį gali užsidirbti apie 500 eurų. Gauna minimumą ir priedą, pavyzdžiui, sutaiso 10 striukių, ir nuo jų gauna 30 proc. Manau, tai yra gana  patrauklu. Kai myli darbą, tai viskas kaip sviestu patepta“, – kalbėjo S.Celiešiūtė.

Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Tarp didžiausių mažos siuvyklos iššūkių – rasti tinkamą darbuotoją
Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Tarp didžiausių mažos siuvyklos iššūkių – rasti tinkamą darbuotoją

Laiminga nebankrutavusi

„Wanessa“ planuoja plėtrą, tačiau laukia, kaip pasikeis vartotojų elgsena po euro įvedimo. Apskritai, pasakojo mergina, pajamas skaičiuoti yra labai sunku – jos gali būti arba dvigubai didesnės, arba dvigubai mažesnės, nei tikiesi.

„Mūsų klientai, net ir tie, kurie pas mus vaikšto ilgą laiką, sako bijantys, kad kainos kils, jie nenori, kad kiltų mūsų kainos. O mūsų kainos privalės kilti, nes, pavyzdžiui, kas mums tiekia užtrauktukus, siūlus, pakėlė kainas mums 10–30 proc. Bet mes nenorime kelti kainų, kad neprarastume klientų“, – kalbėjo S.Celiešiūtė.

Per krizę klientų jos įmonė neprarado – mergina džiaugiasi, kad išgyventi recesiją pavyko.

Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Tarp didžiausių mažos siuvyklos iššūkių – rasti tinkamą darbuotoją
Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Tarp didžiausių mažos siuvyklos iššūkių – rasti tinkamą darbuotoją

„Krizės metu mes tiesiog džiaugėmės, kad nebankrutavome, kaip daug mūsų konkurentų ar kolegų. Daug batų taisymo, siuvimo salonų užsidarė, o mes džiaugėmės, kad mūsų išlaidos nėra didesnės už pajamas. Ir vadinome nulį nauju pliusu“, – pasakojo ji.

Su S.Celiešiūte kalbėjomės salone, kuris veikia dar tik pusmetį. Jeigu gyventojai pripras prie euro ir užtrauktukų nepradės siūti patys, „Wanessa“ atidarys ir daugiau salonų.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Popiežiaus vizitas Aktualu

Popiežius, grįždamas į Romą, pareiškė: Baltijos šalys visada yra pavojuje

Aktualu

Dvasinis kapitalas: kodėl Ukraina atsiskiria nuo Rusijos stačiatikių bažnyčios?

Aktualu

Valdžios paslauga narkomafijai: prekeivių įkliūva vis mažiau, taikiklyje – jaunimas su „žole“ kišenėje

Prie Jono Žemaičio-Vytauto buvo...

Donatas Motiejūnas apie uždirbamus milijonus, sūnų ir Lietuvos rinktinę

Popiežiaus vizitas Aktualu

Popiežius žada, kad Bažnyčia nebedangstys seksualinių nusikaltėlių

Aktualu

Dėl kanapių auginimo kalta pripažinta lietuvė: „Maniau, kad tai – egzotiškas augalas iš Japonijos“

Sportas

J.Mourinho vėl ant skydo: „Man Utd“ iš taurės išspyrė F.Lampardo auklėtiniai

Aktualu

Ką daryti su A.Hitlerio rezidencija Alpėse, į kurią plūsta neonaciai?

24sek

M.Kalnietis ir ASVEL neklumpa: Prancūzijoje – antra pergalė

Gyvenimas

Mes lygūs. Su spalvų lagaminu keliaujanti Sigita: „Piešdama vizijas, jaučiuosi įrankiu“

15min recenzija Kultūra

Filmas „Iš kur tas žydėjimas“: pastelinis Nomedos Saukienės portretas

Mokslas.IT

„Google“ pristatė vizualesnį ir intuityvesnį paieškos variklį

Vardai

Lietuvoje kaip modelis išgarsėjusi Erika Stasiulevičiūtė – JAV geidžiama aktorė ateivės vaidmenims

24sek

Po D.DeRozano mainų Kyle'as Lowry vengė „Raptors“ vadovų skambučių

Vardai

Teismas M.Tylai negailestingas: „Jis – suaugęs asmuo, už neteisėtus veiksmus privalo atsakyti“

Vardai

Aristokratiškų jūros gėrybių mėgėjai šventiškai atidarė austrių sezoną

Aktualu

Popiežius turės galutinio sprendimo teisę dėl Kinijos vyskupų skyrimo

Popiežiaus vizitas Aktualu

Popiežius sako, kad religinė priespauda paskatino Baltijos šalių krikščionis vienytis

Aktualu

Sukrėsti vietiniai surinko daugiau kaip 6000 svarų Dandolke nužudytos lietuvės laidotuvėms

Naujienos

Popiežiaus vizitas Aktualu

Popiežius, grįždamas į Romą, pareiškė: Baltijos šalys visada yra pavojuje

Aktualu

Dvasinis kapitalas: kodėl Ukraina atsiskiria nuo Rusijos stačiatikių bažnyčios?

Aktualu

Valdžios paslauga narkomafijai: prekeivių įkliūva vis mažiau, taikiklyje – jaunimas su „žole“ kišenėje

Prie Jono Žemaičio-Vytauto buvo...

Donatas Motiejūnas apie uždirbamus milijonus, sūnų ir Lietuvos rinktinę

Popiežiaus vizitas Aktualu

Popiežius žada, kad Bažnyčia nebedangstys seksualinių nusikaltėlių

Aktualu

Dėl kanapių auginimo kalta pripažinta lietuvė: „Maniau, kad tai – egzotiškas augalas iš Japonijos“

Sportas

J.Mourinho vėl ant skydo: „Man Utd“ iš taurės išspyrė F.Lampardo auklėtiniai

Aktualu

Ką daryti su A.Hitlerio rezidencija Alpėse, į kurią plūsta neonaciai?

24sek

M.Kalnietis ir ASVEL neklumpa: Prancūzijoje – antra pergalė

Gyvenimas

Mes lygūs. Su spalvų lagaminu keliaujanti Sigita: „Piešdama vizijas, jaučiuosi įrankiu“

15min recenzija Kultūra

Filmas „Iš kur tas žydėjimas“: pastelinis Nomedos Saukienės portretas

Mokslas.IT

„Google“ pristatė vizualesnį ir intuityvesnį paieškos variklį

Vardai

Lietuvoje kaip modelis išgarsėjusi Erika Stasiulevičiūtė – JAV geidžiama aktorė ateivės vaidmenims

24sek

Po D.DeRozano mainų Kyle'as Lowry vengė „Raptors“ vadovų skambučių

Vardai

Teismas M.Tylai negailestingas: „Jis – suaugęs asmuo, už neteisėtus veiksmus privalo atsakyti“

Vardai

Aristokratiškų jūros gėrybių mėgėjai šventiškai atidarė austrių sezoną

Aktualu

Popiežius turės galutinio sprendimo teisę dėl Kinijos vyskupų skyrimo

Popiežiaus vizitas Aktualu

Popiežius sako, kad religinė priespauda paskatino Baltijos šalių krikščionis vienytis

Aktualu

Sukrėsti vietiniai surinko daugiau kaip 6000 svarų Dandolke nužudytos lietuvės laidotuvėms

Vardai

Daugiau vandens

Ginekologė pataria

Video

09:06
00:29
01:11

Sveikata

Ruduo pilnas komplimentų

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką