Dabar populiaru
Publikuota: 2013 spalio 29d. 23:58

Septyni melai apie lyderystę

Lyderis
BFL/ Redo Vilimo nuotr. / Lyderis

Gyvename laikais, kai daugelis ieško greitų sprendimų ir lengvų atsakymų, publikacijoje rašo rašytojas, lyderių ugdymo bendrovės „Sanborn & Associates Inc.“ vyriausiasis partneris Markas Sanbornas. Jis teigia, kad egzistuoja septyni melai apie lyderystę.

Visi vadovai yra lyderiai

Iš tiesų kai kurie vadovai gali būti lyderiai, o kiti – ne. Vadyba yra lyderystės poaibis, bet ne ekvivalentas. Vadovai tinkamai prižiūri organizacijos veiklą, matuoja progresą, diegia sistemas bei procesus. Jie samdo žmogus. Tačiau jeigu jie nesugeba padidinti darbuotojų veiksmingumo ar nuvesti organizacijos ten, kur ji dar nebuvo, jie nėra lyderiai. Lyderystė susijusi su pokyčiais, tobulėjimu bei plėtra.

Kai kas gimsta lyderiais

Net ir tie, kurie turi polinkį vesti, privalo ugdyti lyderystės įgūdžius. Jaunas vaikinas, kurio ūgis viršija du metrus, turi polinkį žaisti krepšinį, vis tiek turi mokytis krepšinio žaidimo. Lyderystė kai kam  pasireiškia anksčiau, o kai kam vėliau, tad geriausia būtų susikoncentruoti ties tuo, ką galima įgyti, o ne ties tuo, kas įgimta (biologines aplinkybes).

Lyderiai visuomet turi atsakymus

Lyderiai žino, kokius klausimus užduoti ir kur rasti geriausius atsakymus. Jeigu jūsų darbuotojai ateina pas jus tam tikrų atsakymų, jūs stabdote jų gebėjimą mąstyti. O jeigu užduodami tie patys klausimai – užtikrinu, jūsų bendrovė nėra pakankamai inovatyvi. Taigi, smalsumas bei gebėjimas klausytis yra daug svarbesnis už išsilavinimą ir gebėjimą kalbėti.

Lyderiai turi pareigybes ir titulus

Norint imtis lyderio vaidmens, jums užtenka žinoti, kada tinkamiausias metas tą daryti bei kaip vesti. Tarkim, daugybė viešbutyje dirbančių darbuotojų neturi formalių pareigybių, tačiau jie atsakingi už bendrą atmosferą ir patirtį – gerą arba blogą. Geras personalas yra pasiruošęs imtis reikalingų žingsnių be vadovų įsikišimo. Lyderystė susijusi su tuo, kaip dalykus paversti geresniais, o geriausios organizacijos moko darbuotojus, kaip imtis atsakomybės.

Lyderiai yra susikoncentravę

Tiesa ta, jog lyderiai sukuria kolektyvinį susikoncentravimą (angl. shared focus). Jeigu jūsų komanda nėra susikoncentravusi, visai nesvarbu, kiek susikoncentravęs esate jūs. Paprastai vadovas yra susikoncentravęs, o lyderiai kuria kolektyvinį susikoncentravimą ir nešvaisto išteklių leidžiant darbuotojams daryti užduotis, kurios nėra prioritetinės. Turite perduoti savo darbuotojams idėją, jog tam tikri darbai šiuo metu yra svarbesni už kitus.

Lyderystė yra ambicija

Ne! Lyderystė yra gerovės kūrimas visiems. Nieko tokio turėti ambicijų, tačiau ambicijos tarnauja tik tam, kuris jų turi. Jeigu tai, ką darote, duoda naudą tik jums, jūs nesate lyderis. Kai sukuriama vertė kitiems – vartotojams, kolegoms, tiekėjams ar bendruomenei – tai yra efektyvios lyderystės ženklas.

Kiekvienas yra lyderis

Jeigu neturite didžiulio noro tapti lyderiu, jūs savaime netapsite lyderiu. Troškimas yra efektyvios lyderystės sine qua non. Esu atlikęs daugybę tyrimų, po kurių įsitikinau, jog niekas atsitiktinai netampa lyderiais. Norint tobulėti reikia atsikratyti tam tikro stereotipinio mąstymo, mitų bei nesusipratimų. Kai žinote tiesą, ji gali jus išlaisvinti ir paversti geresniu lyderiu.

Verslas.in
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Žiemos olimpinės žaidynės

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką