Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Vasara prasidėjo: ar sunku moksleiviui susirasti darbą?

Lauko kavinių sezono pradžia Vilniuje.
Irmanto Gelūno / 15min nuotr. / Moksleiviai gali įsidarbinti padavėjais.
Šaltinis: 15min
3
A A

Vasaros atostogos prasidėjo, leisdamos moksleiviams pagaliau atsipūsti – pramogauti, tinginiauti. Dauguma savo tinginiavimą pateisina skųsdamiesi, kad darbą vasarai susirasti labai sunku. Tačiau dirbančiųjų irgi yra. Ar tikrai moksleiviui, kuriam vos 15 ar 17 metų, sunku įsidarbinti? Ir ką jiems siūlo lietuviškoji darbo rinka?

Sulaukia priekaištų dėl kainų

Dešimtokė Greta – viena iš tų, kuri per atostogas tinginiauti neketina. Ji dirbs net du darbus – visą vasarą buhalterijos įmonėje rūšiuos dokumentus ir mėnesį šalia prekybos centro stovinčiame kioskelyje pardavinės girą. Moksleivė darbus susirado pagal skelbimus.

„Įsidarbinti nebuvo sunku, nes moku bendrauti su žmonėmis. Kol kas viskas labai gerai, tik nelengva ryte anksti keltis ir nepatinka, kad žmonės pirkdami girą priekaištauja dėl didelių kainų, nors nuo manęs tai nepriklauso“, – pasakojo Greta.

Pavyko ne iš pirmo karto

Nelengva ryte anksti keltis ir nepatinka, kad žmonės pirkdami girą priekaištauja dėl didelių kainų, nors nuo manęs tai nepriklauso, – pasakojo Greta.

Kornelija, ką tik baigusi 11 klasę, vasarai įsidarbino padavėja. Jos patirtis kiek kitokia, mergina tikina, kad ieškoti darbo buvo sunku: „Perėjau gal 10 ar 15 kavinių bei restoranų Trakuose, bet visuose sakė, kad kolektyvai surinkti jau nuo kovo mėnesio, o nepilnametei tokio darbo gauti tiesiog neįmanoma. Aš nepasidaviau, nuvažiavau į dar vieną restoraną ir ten mane pagaliau priėmė.“

Kadangi Kornelija yra nepilnametė, norint įsidarbinti reikėjo tėvų ir mokyklos sutikimų, asmens dokumento, medicininės knygelės, sveikatos žinių atestavimo pažymėjimo ir dviejų nuotraukų. Už darbą moksleivė gaus minimalų atlyginimą bei arbatpinigius.

„Nors dirbti labai patinka, iš pradžių buvo nelengva, nes maistą nešti reikia iš dviejų atskirų virtuvių, dideli atstumai, o darbdaviai kalba tik rusiškai“, – atviravo Kornelija.

Nepilnamečių įdarbina nedaug

Lietuvos darbo biržos atstovų teigimu, jaunuoliai turi didelę motyvaciją dirbti ir užsidirbti, o dėl darbo vasaros atostogų metu į teritorines darbo biržas šiemet kreipėsi daugiau kaip 2 tūkst. moksleivių nuo 14 metų.

Darbų pasiūla jaunuoliams priklauso nuo vietovės. Didesniuose miestuose moksleiviams siūlomi darbai įvairiose gamybinėse ir paslaugų įmonėse, taip pat nesudėtingi darbai statybose. Mažesniuose miesteliuose ir rajonuose darbo pasiūlymai labiau susiję su žemės ūkiu.

Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Dažytojas
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Dažytojas

Jauni žmonės gali dirbti pagalbiniais darbininkais, tvarkyti aplinką, rinkti uogas bei grybus, juos rūšiuoti, taip pat siūlomi padavėjų, indų plovėjų, valytojų ir kt. darbai.

Įsidarbinimo galimybės priklauso ir nuo moksleivio amžiaus. Vasarai darbą randa net 70 proc. pilnamečių ir rimtai dirbti norinčių jaunuolių. Nepilnamečių įsidarbina vos penktadalis, nes vis dar nedaug įmonių noriai priima jaunus asmenis.

Siūlo pagalbą jaunimui

Į darbo biržą registruotis galima nuo 14 metų.

Kiekvienas dirbti norintis moksleivis Jaunimo darbo centre gali gauti reikiamą informaciją apie bendrą ir jaunimo situaciją darbo rinkoje, profesijos įgijimo ir persikvalifikavimo galimybes, garantijas jaunimui ir priemones jaunimui. Čia dar siūloma išmokti, kaip parašyti gyvenimo aprašymą bei motyvacinį laišką, pasiruošti darbo pokalbiui.

Taip pat galima dalyvauti individualiose profesinio informavimo ir karjeros planavimo konsultacijose, verslumo užsiėmimuose, mokymuose, renginiuose ir Talentų banko programoje.

Ekspertai darbo ieškantiems moksleiviams primena, kad į darbo biržą registruotis galima nuo 14 metų.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką