Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2017 05 08 /2017 05 10

Ar žinojote, kad oras patalpoje gali būti net 100 kartų labiau užterštas nei lauke?

Šiandien daug laiko ir pastangų skiriame sveikatinimuisi: balansuojame mitybą, aktyviau užsiimame fizine veikla, stebime sveikatą. Tačiau ar lygiai taip pat rūpinamės ir patalpų oru, nuo kurio švarumo taip pat priklauso mūsų savijauta? Sveikas patalpų oras turėtų būti neatsiejama sveikos gyvensenos dalimi.
Jaukūs namai
Jaukūs namai
Temos: 2 Sveikata Vėdinimas

Kaip žinote, užterštumas mus veikia ne tik atvirame lauke, bet ir uždarose patalpose ir savuose namuose. Tyrimais įrodyta, jog sandarioje ir blogai vėdinamoje patalpoje oras gali gali būti net 100 kartų labiau užterštas nei lauke – patalpų orą teršia ne tik dulkės, alergenai ar mikroorganizmai, bet ir pats žmogus.

Moksliškai patvirtinta, kad oro, kuriuo kvėpuojame, kokybė lemia žmogaus savijautą, darbingumą ir sveikatą. Esant šviežiam ir švariam patalpų orui galime greičiau įveikti nuovargį, atsipalaiduoti arba atvirkščiai – labiau susikoncentruoti.

Be to, kvėpuodami šviežiu oru greičiau užmiegame ir geriau išsimiegame. Ypač jautriai į užterštą orą reaguoja vaikai bei pagyvenę žmonės. Sveikatos specialistai pataria pasirūpinti, kad į patalpas reguliariai patektų šviežio oro, kadangi „stovintis oras“ ir didelė drėgmė sudaro idealias sąlygas atsirasti pelėsiams, kurie išskirdami toksines medžiagas ne tik teršia orą, bet ir sukelia alergijas.

Priemonės ir jų efektyvumas

Veikiausiai nustebtumėte sužinoję, jog net ir 3 val. vėdinimo efektas išnyksta praėjus vos pusvalandžiui. Vadinasi, norėdami patalpose palaikyti šviežią orą, turėtume gyventi su nuolat pravirais langais.

123rf.com nuotr./Langai
123rf.com nuotr./Langai

Be abejo, tai nėra nei ekonomiška, nei efektyvu. Viena vertus, taip išleidžiama į lauką šiluma; kita vertus, per pravirus langus į patalpas patenka triukšmas, dulkės, įvairūs teršalai, alergenai, vabzdžiai ir parazitai. Pavasarį, kai prasideda pats beržų, klevų, ievų žydėjimo metas, pro langus patekę alergenai, turintiems alergiją namiškiams gali sukelti diskomforto jausmą.

Esant šviežiam ir švariam patalpų orui galime greičiau įveikti nuovargį, atsipalaiduoti arba atvirkščiai – labiau susikoncentruoti.

Griežtėjant reglamentams, sparčiai daugėja žmonių, kurie tiek individualiuose namuose, tiek butuose įsirengia mechaninę vėdinimo sistemą su rekuperacija. Rekuperacija, arba šilumogrąža – tai mechaninis patalpų vėdinimas, kurio metu iki 92 proc. šalinamo oro šilumos yra grąžinama į vėdinimo įrenginį ir naudojama tiekiamam lauko orui pašildyti.

Pavyzdžiui, jei įrenginio efektyvumas – 85%, lauko temperatūra yra +2oC, patalpų +22oC, ištraukiamo oro šilumos užteks tiekiamą lauko orą pašildyti nuo +2oC iki +19,1oC, nenaudojant papildomo šildytuvo.

Tokie šilumos mainai padeda sumažinti šildymo sąskaitas, nes mechaniniu būdu vėdinamos patalpos oro temperatūra svyruoja nežymiai, priešingai nei atvėrus langą šaltojo sezono metu ir įsileidus šviežio oro gūsį į kambarį.

Tilps tiek virtuvėje, tiek sandėliuke

Mechaninė vėdinimo sistema susideda iš ortakių, sklendžių, triukšmo slopintuvų, grotelių arba difuzorių bei vėdinimo įrenginio. Sistema užtikrina ne tik nuolatinę oro cirkuliaciją: į patalpas tiekiamas šviežias išvalytas oras, o iš patalpų į lauką šalinamas užterštas oras, bet ir vartotojo nustatytos temperatūros palaikymą patalpose.

Taupyti energiją padeda ne tik efektyviai veikiantys įrenginio komponentai, bet ir programuojama valdymo automatika. Valdymo pultelyje vartotojas gali nustatyti savaitinę vėdinimo veikimo programą, atitinkančią jo poreikius. Negana to, vėdinimo intensyvumas gali būti automatiškai reguliuojamas pagal CO2 kiekį, drėgmės lygį.

Sparčiai daugėja žmonių, kurie tiek individualiuose namuose, tiek butuose įsirengia mechaninę vėdinimo sistemą su rekuperacija.

Dažnai nerimaujama, kad vėdinimo įrenginys užims dalį naudingojo būsto ploto, tačiau įrenginiai, skirti gyvenamųjų patalpų vėdinimui, yra suprojektuoti taip, kad užimtų kuo mažiau vietos namuose. Kai kurie vėdinimo įrenginiai yra pritaikyti integruoti į virtuvės baldus. Įrenginius galima montuoti ir sandėliuke, koridoriuje ar palėpėje.

Verta nepamiršti, kad vėdinimo sistemos veikimui įtakos turi ne tik gamintojo patikimumas, bet ir kvalifikuotų projektuotojų ir montuotojų pasirinkimas bei tinkamas įrangos eksploatavimas vadovaujantis gamintojo rekomendacijomis.

Kaip pasirinkti vėdinimo įrenginį?

Atsižvelgiant į vartotojų užduodamus klausimus ir į internetinėje erdvėje sklandančius mitus apie vėdinimą, buvo atrinkti svarbiausi aspektai, kuriuos pravartu žinoti prieš įsigyjant svarbiausią vėdinimo sistemos komponentą – vėdinimo įrenginį.

Visą naudingą informaciją rasite šiame filmuke arba šioje svetainėje.

VIDEO: Vėdinimo įrenginys, rekuperatorius. Kaip pasirinkti?

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Miškasodyje dalyvavę „Herbalife“ nepriklausomi partneriai pagerino savo pačių rekordą – pasodino daugiau nei 3 tūkst. medžių
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius