Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Ar galima naudoti statinį atliekant jame statybos darbus – projektuotojo sprendimas

Statybos
„Scanpix“ nuotr. / Statybos
Šaltinis: 15min
0
A A

Naudojant šiuolaikines medžiagas ir technologijas pastatų remonto ir rekonstravimo darbai jau nebepriklauso nuo metų laiko, juos taip pat galima atlikti ir naudojamuose pastatuose. Nenorėdami patirti nuostolių, pastatų savininkai dažniausiai nestabdo juose vykdomos įprastinės veiklos. Konstrukcijos ardomos ir statomos veikiančios gamybos sąlygomis, greta biurų, įstaigų, prekybos ir paslaugų patalpų, prie pat darbo vietų ar galimo pašalinių žmonių buvimo zonų. Tačiau pastato ar atskirų patalpų naudojimo pagal paskirtį galimybė tokiomis sąlygomis turi būti atsakingai įvertinta rengiant statinio projektą, sprendimą, ar galima naudoti statinį jame atliekant statybos darbus priima projektuotojas.

Atsakingai parengtas projektas

Projekto rengėjai privalo rekonstravimo ar kapitalinio remonto projekte pateikti informaciją apie esamos būklės (technologijos, statinių, konstrukcijų, įrenginių, inžinerinių tinklų, statinio inžinerinių sistemų techninės būklės) įvertinimą, statinio ir statybos sklypo statybinių tyrinėjimų rezultatus. Atsižvelgiant į juos techninio projekto pasirengimo statybai ir statybos darbų organizavimo dalies sprendiniuose turi būti nurodytos gamybinės ar ūkinės veiklos sustabdymo sąlygos atliekant statybos darbus statinyje. Šie reikalavimai nustatyti statybos techniniame reglamente „Statinio projektavimas“.

Pagal reglamento nuostatas atsakingai parengtas projektas – sklandžios ir saugios statybos pagrindas. Todėl projektuotojams keliami dideli kvalifikacijos reikalavimai. Projektuotojas neturėtų pamiršti Statybos įstatymo nuostatos, kad, pasirašydamas statinio projektą, jis prisiima atsakomybę už projekto atitiktį įstatymų, kitų teisės aktų, privalomųjų projekto rengimo dokumentų, normatyvinių statybos techninių dokumentų ir normatyvinių statinio saugos ir paskirties dokumentų reikalavimams.

Nesilaikantiems reikalavimų – baudos

Be abejo, ne mažiau svarbu tinkamai įgyvendinti projekto sprendinius statybvietėje. Susidarius nenumatytoms ar neaiškioms situacijoms – atsiradus projekte neįvertintoms apkrovoms, sąlygoms, kliūtims ar esamų konstrukcijų deformacijoms – būtina vėl kreiptis į projektuotojus. Ir patys projektuotojai ypatingo statinio statybos atveju ir bet kokio statinio statybos saugomoje teritorijoje atveju sutarties su statytoju pagrindu privalo atlikti statinio projekto vykdymo priežiūrą.

Patys projektuotojai ypatingo statinio statybos atveju ir bet kokio statinio statybos saugomoje teritorijoje atveju sutarties su statytoju pagrindu privalo atlikti statinio projekto vykdymo priežiūrą.

Šią priežiūrą atlikti paskirtas projektuotojas turi pareikalauti rangovo (kai statyba vykdoma rangos būdu) ar statytojo (kai statyba vykdoma ūkio būdu) sustabdyti statinio statybą ir kreiptis į Valstybinę teritorijų planavimo ir statybos inspekciją prie Aplinkos ministerijos, paaiškėjus statinio projekto ar statybos klaidoms, dėl kurių atsirado statinio ar gretimai esančių statinių avarijos grėsmė.

Jeigu projekte numatyta riboti statinio ar atskirų jo dalių (patalpų) naudojimą kapitalinio remonto ar rekonstravimo metu, tai statybos darbai nesilaikant šio reikalavimo laikomi neteisėtais.

Parengtas Administracinių teisės pažeidimų kodekso pakeitimo įstatymo projektas, papildant straipsniu „Neteisėta statyba naudojamuose statiniuose“. Jame numatyta, kad statybos darbų vykdymas naudojamame statinyje, kai nėra sustabdyta ūkinė ar kitokia veikla statinyje ar jo dalyje, kai tai numatyta statinio projekte, užtraukia baudą statytojui ir (ar) rangovui fiziniam asmeniui nuo 600 iki 1 500 eurų, juridiniam asmeniui – nuo 800 iki 1 800 eurų. Statinio statybos techninė priežiūra ir vadovavimas statybos darbams tokiomis sąlygomis užtraukia baudą nuo 300 iki 1 000 eurų.

Aplinkos ministerija primena, kad visos statybos turi būti vykdomos laikantis teisės aktų nustatytų reikalavimų. Statinių statyba, neįvertinus visų aplinkybių, veiklos galimų neigiamų pasekmių ir nepasikonsultavus su reikiamais specialistai, kelia grėsmę žmonėms, aplinkai ir kraštovaizdžiui. Kiekvienas statybų dalyvis yra atsakingas už tai, kad nebūtų pakenkta aplinkiniams gyventojams, teritorijoms, gamtos bei kultūros paveldo objektų gerovei.

Parengta bendradarbiaujant su LR Aplinkos ministerija

AM-logo-bendras
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką