Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Nukrypimas nuo statinio projekto: kada reikia naujo SLD, o kada ne?

Statybos Vilniaus centre
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr. / Statybos Vilniaus centre
Šaltinis: 15min
0
A A

Ne visada projektuotojams pavyksta numatyti visas aplinkybes, su kuriomis teks susidurti statant statinį. Kartais neatitikimų atsiranda dėl naudojamų netikslių matavimo prietaisų, būna atvejų, kai tik statybų metu pastebima, kad vienas ar kitas sprendimas tiktų labiau ir to užsimano pats užsakovas. Kokie nemalonumai gali grėsti nustačius neatitiktį projektui? Jei nukrypimai nuo projekto yra nežymūs, statytojui pakanka pataisyti statinio projektą, tačiau jei neatitikimai dideli – statytojui tenka kreiptis į savivaldybę ir iš naujo prašyti statybą leidžiančio dokumento (SLD).

Nežymūs pakitimai

Pastatyti statinį visiškai laikantis projekte numatytų sprendinių statytojams pavyksta nedažnai. Projektuotojai ne visada numato visas statybų metu iškylančias problemas, galiausiai vienų ar kitų sprendinių pakeitimo pareikalauja ir užsakovas. Svarbiausias klausimas: ar nukrypimai nuo projekto nežymūs ir jiems įteisinti pakanka pakeisti projektą, ar jie tokie, kad statytojui tenka prašyti naujo SLD ir viską pradėti iš naujo?

Statybos techniniame reglamente numatyti neesminiai faktiniai nukrypimai nuo statinio projekto, kurie traktuojami kaip leistina paklaida. Prie tokių priskiriami inžinerinių tinklų ir susisiekimo komunikacijų matmenų nukrypimai iki 5 proc., statinių išorės matmenų nukrypimai iki 0,2 m, o jų vietos neatitiktys žemės sklype iki 0,3 m. Nukrypimams neviršijant nurodytų dydžių, naujas SLD neprivalomas.

Nukrypimams neviršijus minėtų matmenų statytojas turi pasirūpinti statinio projekto sprendinių pakeitimu, o prašyti naujo SLD jam neprivalu.

Pakeisti statinio projektą užtenka ir tada, kai faktinė statinio vieta žemės sklype (teritorijoje) ar statinio išorės matmenys neatitinka projekte numatytų ne daugiau kaip 1 m. Taip pat, jei laikančiosios konstrukcijos keičiamos į ne blogesnes savybes turinčias konstrukcijas arba dėl objektyvių priežasčių (nenumatytų aplinkybių, kliūčių) keičiama inžinerinio tinklo ar susisiekimo komunikacijos trasa ir dėl to keičiasi tokio inžinerinio statinio ilgis. Išimtis, kai nereikia naujo SLD, galioja ir tuo atveju, jei statinio išorės matmenys mažinami.

Nukrypimams neviršijus minėtų matmenų statytojas turi pasirūpinti statinio projekto sprendinių pakeitimu, o prašyti naujo SLD jam neprivalu. Tačiau pabrėžtina, kad pažeidžiant norminius atstumus nuo statinių iki sklypo ribos, būtina gauti gretimų sklypų savininkų ar valdytojų rašytinius sutikimus.

Pakeisti neesminius statinio projekto sprendinius būtina iki prasidės statinio užbaigimo procedūros. Paminėtina tai, kad neseniai pakeistame statybos techniniame reglamente numatyta neesminių statinio projekto sprendinių pakeitimo išimtis. Jeigu neesminius statinio projekto sprendinių pakeitimus darbo projekte atlieka techninį projektą parengęs projektuotojas, atitinkamai pakeisti techninį projektą neprivaloma.

Rimtesni pažeidimai

Ne visada nukrypus nuo projekto užtenka atlikti statinio projekto pakeitimus. Jei projekto neatitiktys viršija anksčiau nurodytus matmenys, statytojui tenka visą kelią eiti nuo pradžių – pakeisti projektą ir vėl kreiptis į savivaldybės administraciją dėl naujo SLD.

Kai statinio vieta, jo paskirtis, laikančiosios konstrukcijos, išorės matmenys smarkiai nukrypsta nuo numatytų projekte, tokie pažeidimai laikomi esminiais ir statyba įgauna savavališkos statusą. Taip pat traktuojama ir statyba, kuri vykdoma numojus ranka į specialiuosius saugomos teritorijos tvarkymo ir apsaugos ar paveldosaugos reikalavimus. Užfiksavus tokius pažeidimus toliau vykdyti statybą yra draudžiama, o norint ją tęsti statytojui būtina pakeisti projekto sprendinius ir iš naujo gauti SLD.

Aplinkos ministerija primena, kad visos statybos turi būti vykdomos laikantis teisės aktų nustatytų reikalavimų. Statinių statyba, neįvertinus visų aplinkybių, veiklos galimų neigiamų pasekmių ir nepasikonsultavus su reikiamais specialistai, kelia grėsmę žmonėms, aplinkai ir kraštovaizdžiui. Kiekvienas statybų dalyvis yra atsakingas už tai, kad nebūtų pakenkta aplinkiniams gyventojams, teritorijoms, gamtos bei kultūros paveldo objektų gerovei.

Parengta bendradarbiaujant su LR Aplinkos ministerija

AM-logo-bendras
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką