Dabar populiaru
Publikuota: 2015 birželio 19d. 09:07

Paskutinės modernizacijos dienos šiurpuliukai

036
Paskutiniai modernizacijos projekto žingsniai.

Galutinis daugiabučio renovacijos žingsnis – namo „pridavimas“ atsakingoms institucijoms, vertinančioms, ar įgyvendinus energetinio efektyvumo priemones sutaupyta 40 ir daugiau procentų šilumos energijos, – nemažiau svarbus nei vienas pirmųjų modernizacijos etapų – investicijų plano patvirtinimas. Apie tai, kaip susiję pirmas ir paskutinis modernizacijos projekto žingsniai, pasakoja Tauragės ir Kėdainių regionuose dirbančių modernizacijos projektų administratorių atstovai.

Nerimas dėl baigties lydi visą laiką

„Būna, kad žmonės nuo pat modernizacijos pradžios su kreiva šypsena klausia: „O kas bus, jeigu nesutaupysime tų 40 proc.?“. Atsakymas paprastas – specialistai dirba, skaičiuoja, kad sutaupymas būtų, ir jis bus. Nes kitaip būti tiesiog negali.

Juk, kai perkame televizorių, kad galėtume jį žiūrėti, neįsivaizduojame, jog jį įjungus, jis nieko nerodys. O jeigu jis nerodys – mes jį keisime. Namo, aišku, taip lengvai nepakeisi, bet svarbiausia suvokti, jog pagrindinis ir svarbiausias modernizacijos tikslas ir yra tas 40 ar didesnis šilumos energijos sutaupymas“, – pabrėžia savivaldybės paskirtojo modernizacijos administratoriaus „Kėdainių butai“ atstovas Sigitas Valantiejus.

„Paskutinė dieną jaudintis nėra ko. Pirmiausia visada yra investicijų planas, kuriame numatoma, kokios energetinio efektyvumo priemonės bus įgyvendintos. Šio plano rengėjų tikslas yra maksimalūs sutaupymai. Plane numatytos priemonės vėliau pavirsta techninio projekto sprendiniais ir yra realiai įgyvendinami statybininkų.

Taigi – visus 8–9 mėnesius, kurių metu vyksta modernizacija, visi dirba tam, kad svarbiausias tikslas – sutaupymas – būtų pasiektas. Gyventojai taip pat tuos mėnesius neturėtų miegoti 24 val. per parą, o būti aktyviais modernizacijos proceso dalyviais, padėti projekto administratoriui. Komisija, vertinanti rezultatą, tiesiog patvirtina, jog viskas buvo atlikta gerai“, – paaiškina „Tauragės butų ūkis“ direktorė Edita Vaitkutė – Zinkė.

Apie pabaigą kalba nuo pat pradžių

„Savo darbe stengiamės su paskutiniu modernizacijos žingsniu gyventojus supažindinti pačioje pradžioje – tvirtinant investicijų planą. Paaiškiname, jog gyventojai turės mokėti tiek, kiek nurodyta investicijų plane arba truputį mažiau. Be to, plane nurodytos sumos yra lubos, kurių joks rangovas negali viršyti. Nereikia pamiršti ir to, kad jeigu gyventojai pasirinko reguliuojamą šildymą, kiek atsisuks, tiek ir mokės už šilumą“, – pasakoja S. Valantiejus.

„Tauragės butų ūkis“ direktorė primena, jog atsakomybę už sutaupymą pagal įstatymus prisiima ir rangovai: „Rangovai taip pat yra atsakingi už savo darbą. Prisiminkime, jog modernizacijos darbams galioja 5 metų privalomas garantinis laikotarpis, dar 10 metų – paslėptiems darbams, ir t. t. Be to, atsakomybę už tai, jog namas išliktų energetiškai efektyvus, turėtų prisiimti ir gyventojai. Nuo pat pirmos dienos, kai daugiabučio modernizacija baigiama, gyventojai turėtų kokybiškai vykdyti pastato priežiūrą ir laiku pranešti apie pastebėtus trūkumus ar defektus.“

Savo laiku žiniasklaida padarė meškos paslaugą. Kaip visada bandė vaikytis sensacijų ir nuolat „reklamavo“ tuos vienetinius nesėkmės atvejus. Iš ten dabar ir kyla visos žmonių baimės.

S. Valantiejus priduria, jog Būsto energijos taupymo agentūros (BETA) bei kitų atsakingų institucijų specialistaitaip pat lanko modernizuojamus namus ne tik proceso pabaigoje, bet ir vykdant rangos darbus. Pašnekovas atkreipia dėmesį ir į tai, kad prie gyventojų nerimo, jog daugiabutis gali nesutaupyti, o gyventojai – nebegauti žadėtos valstybės kompensacijos, kalta ir žiniasklaida:

„Savo laiku žiniasklaida padarė meškos paslaugą. Kaip visada bandė vaikytis sensacijų ir nuolat „reklamavo“ tuos vienetinius nesėkmės atvejus. Iš ten dabar ir kyla visos žmonių baimės. Bet aš patariu mąstyti racionaliai – jeigu šalyje atnaujinama 1 000 daugiabučių ir yra 2 – 3 nesėkmės atvejai, kokia tikimybė, kad kita nesėkmė ištiks būtent jūsų namą?“ – retoriškai klausia pašnekovas.

BETA-mazas
 
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką